Мечтата на всяка домакиня
Svetoslavoff1 - майстор
вт сеп 26, 2023 8:19 pmchapara написа:
Убягнало ми е учудващо (чета по три пъти), ,,лятното кухне"🤐😊
И!?
Засега възможен компромисен вариант се очертава на база споделеното от МамаМу, без махане на плочките, а с изрязване на легло за мивката по периферията на борда. Има риск от вибрациите да се поразлепят плочките, но каквото сабя покаже.
Тъй ми се види от моята скромна камбанарийка на пишман любител.
Има още време да се поизбистри идеята, че гроздоберът чука на вратата, та ябълкобер, та крушобер, та тиквобер :) И в този дух, градивна критика и конструктивни предложения, извинявам се за шаблона, са добре дошли.
nikolson - майстор
Плочка върху плочка няма ли да реши нещата?
Svetoslavoff1 - майстор
вт сеп 26, 2023 9:47 pmnikolson написа:
Плочка върху плочка няма ли да реши нещата?
О, това е интересна идея, благодаря! Не съм ограничен относно натоварване на плота, повдигането ще е почти символично,
yanko78 - специалист
Нещо или де прави както трябва, или се прави нещото което е в момента. Независимо къде и какво е, подобно недоразумение, за първи път виждам. Адмирации за таланта и изобретатолноста на човека който се е изявил, но аз, за първи път виждам, кухненски плот, с невероятни инжИнерни наклони. Цялата сонцепция е сбъркана. Къртене и всичко на ново.
chapara - майстор
Има ламелни дискове за гранит в спецялизирани магазини. Даже извивките ще хванеш и работата ше стане бързо и акуратно с пилене на по бавни обороти😉.После облепване с харт. тиксо и кафяв полиуретан си готов.
Ако се затрудниш с намирането на диск мога да ти съдействам.
kozl - майстор
вт сеп 26, 2023 6:38 pmSvetoslavoff1 написа:
Благодаря за включванията и най-вече на МамаМу за подробното описание на технологията, по която предлага да се изпълни "потъването" на мивката!
Прилагам още 2 снимки - едната е поглед отгоре, а на другата съм се опитал да онагледя разрез на мивката. Като допълнение на писаното дотук от мен, разстоянието "А" на борда варира между 2 и 3 мм примерно, ширината на самия борд също варира в малки граници.
Miliad, не разбрах на кое казваш фугираща смес с подгънати ръбове, не че е важно.
МамаМу, това творение е на повече от 20г и го правих при остър дефицит на финикийски знаци, та с каквото имаше, Мивката е от стар кухненски шкаф(май бяха силистренски), плочките каквото артисало оттук-оттам, майстора, сиреч аз недоучен самоук в плочкаджийството :) Не че сега съм задобрял, но това долния край на плочките, които са с различен наклон и ширина да го докарам на едно ниво... Та затова в началото питах ако очертая борда и с флекса внимателно отрежа плочките, дали няма да е приемливо.
За полиуретан, аз все попадам на бял, но може и да се намира кафяв, ще потърся. P1100906.JPGIMG-6782.jpg
Струва ми се, че разреза не е показателен в пръстена, там където е предвидено мивката да ляга в-у плота.
Имам 3 реализирани проекта на кухни с подобни мивки, подравнени на нулата с повърхността на плота. За целта ползвах метални мивки на Бланко и Фьостер, при които този пръстен се вкопава само колкото е дебелината на ламарината на мивката.
Обаче при твоите снимки ми се струва, че и плота не е равен, а е и с наклони към мивката. Освен това и пръстенът е с такава форма, че гарантирано ще се получи необходимост от някакво запълнение, за да се оформи наклон отвякъде около мивката за втичане в нея.
Така че идеята е да се вкопае, по начин отвякъде да се и осигури по-ниско ниво от това на плота и междините да се запълнят с нещо трайно.
Пък и пълнителят трябва да се лепи и на керамика и на неръждъвейка.
И полиуретановия уплътнител и каменарски смоли ще се залепят. Обаче трайността им ми е мъгляв въпрос :?
Svetoslavoff1 - майстор
Kozl, благодаря за включването!
За съжаление разрезът е показателен за пръстена/борда. Както писах по-горе, мивката е снета от стар български кухненски шкаф. Колегите с по-внушително ЕГН може и да си ги спомнят. Предполагам, че заради недотам прецизна технология на пресоване? на мивката, с това обръщане по края на борда са се застраховали от евентуално измятане, изкорубване ли не знам как да го нарека. Затова не смея да го изрежа като при Бланко и Фьостер. И аз имах удоволствието при ремонта на апартамента да вградя мивка от реномирана западна фирма. Та както е казал циганинът като обяснявал за жирафа - е това няма нищо общо.
Правилно си забелязал, че плотът не е равен, с наклони към мивката и това е направено с цел, както вече писах по-горе плотът и мивката да са място за черната работа при консервните кампании, при често мокрене и заливане с вода.
Chapara, благодаря за предложението за ламелния диск за гранит. Ще потърся по наше село или в Мрежата. Мaкар че се блазня и от идеята на nikolson.
Но нека минат есенните кампании, хем ще има време да избера вариант и да си набавя необходимите консумативи.
MamaMy - майстор
Ако сега директно я вкопаеш мивката, отстрани ще се получи много грозно. Някои плочки ще бъдат на нула, други ще стърчат с толкова колкото сега е запълненото с фугираща смес. Няма да има локви, но самия теб ще те е срам да го гледаш. Според мен само първия ред плочки смени. Ще купиш 5-6 плочки. Вземи по-тъмно кафяви от твоите. Той и полиуретана е по-тъмен. Ще стане като търсен ефект, а няма да стои като кръпка. Тази мивка си е много добра за лятната кухня. Ламарината е сравнително дебела. Коритото е дълбоко и не пръска на вън. Не я сменяй. Няма смисъл.

https://gsstroimarket.bg/product/1438-p ... 0ml-kafjav
https://markita.net/product/67178
https://praktiker.bg/bg/Polimerni-i-mon ... V/p/111595
Svetoslavoff1 - майстор
МамаМу, благодаря за линковете! Явно няма да е проблем да намеря кафяв полиуретан.
Относно предложението ти да сменя само плочките около мивката, дали няма да изместя проблема от нееднаквото ниво около борда сега, към евентуални неравности по фугите с горния ред плочки...
Май докато не поразбутам, все ще има съмнежи за нещо си.
MamaMy - майстор
При тази сложна конфигурация прав ъгъл няма как да има. Ще падне пилене. Ако трябва с помощта на картон може и предварително да си вземеш точната форма за да става по-бързо, но ще има заиграфка с ълошлайфа. После ще ти е кеф да го гледаш. Даже съм сигурен, че с гордост ще го пускаш във форума. :wink:

Тема "Мивка върху керамичен плот" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: