Мечтата на всяка домакиня
Здравейте, изчетох доста теми и реших да помоля и аз за съвети. :-D Става въпрос за нова сграда, апартамента е по БДС. Все още не мога да реша за подредбата на кухнята. Има изводи , които обаче се надявам да могат да се преместят при избор на различна конфигурация. Моля за съвети. Най-важният въпрос е къде да са хладилника, мивката и готварския плот с печката и как точно да ннаредя горния ред шкафове. Сама съм правила примерни дизайни, просто да добия представа. Кухнята няма да е на П, както е на скицата от строителя, а Г както е на примерния дизайн.

Прикачен файл

Kunq.jpg
Kunq.jpg (27.59 KиБ) Видяна 1301 пъти

Прикачен файл

viber_image_2023-11-05_20-06-00-271.jpg
Прикачвам и моите примерни идеи.

Прикачен файл

Без име4.jpg

Прикачен файл

kuhnq4е.jpg

Прикачен файл

kuhnq4d.jpg
Последна промяна от agi4ka_ на нед ное 05, 2023 8:23 pm, променено общо 1 път.
MamaMy - майстор
От скромният си опит в кухнята, препоръчвам хладилника да е възможно най-близко до мивката. От другата страна на мивката веднага е съдомиялната и веднага след това фурната. Това е моето виждане. У нас не е така и постоянно се дразня, но нямаше кой да ми даде съвет когато ги редих.
nork - специалист
Хладилник, мивка, котлон :idea:
Златният триъгълник за всяка кухня, всичко друго е въображение. Няма ли го бягай далеч от проектанта. Всяка една фирма / дърводелец ще ви начертае нещо различно.
MamaMy - майстор
Въпреки мнението на много домакини центъра на кухнята не е печката, а мивката. Всичко се върти около нея. Вадиш от хладилника миеш обработваш готвиш. Каквото махнеш от печката отива в мивката. Чекмеджето с приборите е хубаво да е между печката и мивката, но сушилника за приборите трябва да е над това чекмедже, а там пречи върху плота за обработка. Ако имаше начин на едно място да е то и съдомиялната щеше да е супер. Каквото вадиш от мивката отива в съдомиялната. Изваденото от нея на сушилника. От сушилника в чекмеджето и от там пак на масата. Омагьосан кръг. :lol:

ПП Колкото са по-къси тези разстояния, толкова по-малко капки по пода и по-чиста кухня. Коша за боклук хем е хубаво да е отгоре за да е под ръка, хем трябва да е скрит в шкаф. Кърпата за ръце окачена на долните шкафове е по-удобна, но пак капки от мокри ръце. Значи трябва да е горе, но къде? Аз съм сложил една кука с вендуза на витрината. Не е най-красиво, но пък е практично. Едно време мама държеше кърпата на дръжката на фурната на Мечтата . Хем съхне хем е под ръка за нещо екстремно горещо. Сега няма такива екстри.
Последна промяна от MamaMy на нед ное 05, 2023 10:22 pm, променено общо 1 път.
нед ное 05, 2023 9:53 pmnork написа:
Хладилник, мивка, котлон :idea:
Златният триъгълник за всяка кухня, всичко друго е въображение. Няма ли го бягай далеч от проектанта. Всяка една фирма / дърводелец ще ви начертае нещо различно.
И на мен ми се иска да е така, но ако започна с хладилник до вратата на стаята не мисля, че изглежда добре. А ако се започне с котлони/фурна до вратата после в средата мивка и накрая хладилник ми се струва, че котлоните/фурната няма да са удобни за ползване , от дясно на тях има колона (комин) 100см на 30см.

Прикачен файл

Без име3a.jpg
MamaMy - майстор
В този ъгъл е мястото на кафе-машината. Ползва се само сутрин за малко. Иначе ъгъла е много неудобен. Аз съм заврял хлебопекарната.
нед ное 05, 2023 8:19 pmMamaMy написа:
От скромният си опит в кухнята, препоръчвам хладилника да е възможно най-близко до мивката. От другата страна на мивката веднага е съдомиялната и веднага след това фурната. Това е моето виждане. У нас не е така и постоянно се дразня, но нямаше кой да ми даде съвет когато ги редих.
В апартамента ми сега е Г образна кухня като започваме с мивка след това на дългата страна в средата са котлони/фурна и накрая хладилник , разстоянията са по-големи , но не съм се замисляла ,че е неудобно :) . За мен изглежда красиво с такава подредба :)
MamaMy - майстор
Кухнята трябва да е функционална. Красотата е за хол, гостна, градина. В кухнята трябва с един поглед да може да се ориентираш кое къде е. Както при нас мъжете са гаражите, така при вас жените са кухните. По този повод имам страшно весела история.
Живеех с една кака 15-тина години на семейни начала. През това време сменихме 6-7 квартири. При поредното пренасяне тя започна да мрънка: - Защо все аз редя кухнята? Все най-многото работа я върша аз. Кога ще хванеш един път ти да наредиш кухнята? - Добре. Нали съм добра душа веднага се съгласявам аз. Хванах се и за един ден подредих всичко по шкафовете. Естествено новата кухня нямаше нищо общо със старата. Веднага на следващия ден се почна: - Това къде е? Онова къде е? Защо си го сложил там като то никога не стои там? :shock: :shock: :? :lol:
Естествено, че никога не е стояло там. Ние преди не сме живяли тук. :-D
Загуби си три дни да пренареди всичко както и харесва на нея. От тогава дума не обели аз да подреждам нейни неща или тя моите.
нед ное 05, 2023 10:25 pmMamaMy написа:
В този ъгъл е мястото на кафе-машината. Ползва се само сутрин за малко. Иначе ъгъла е много неудобен. Аз съм заврял хлебопекарната.

А за горни шкафове точно на този ъгъл на колоната какво би било практично?

Тема "Проект на кухня в апартамент по БДС" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: