• 1
  • 2
Мечтата на всяка домакиня
Киррил - специалист
Не знам дали тази тема е обсъждана.
Имам хладилник, който стои в неотопляема стая на горен етаж.
До сега температурите в стаята не са ставали по-ниски от 5-6 градуса.
Да спирам ли хладилника когато температурите паднат в стаята под зададените които са на хладилника - 5-6 гр. Лошото е, че е комбиниран с фризер и трябва да се спре и фризера.
Ще се скапе ли хладилника когато температурите вън са по-ниски от работните му, или само ще спре да работи и ще премине в изчакване когато темп. се повишат?
Jacomo - специалист
Доколкото мога да си го представя логично - компресорът просто няма да включва, защото няма да се повиши температурата вътре в хладилната част, тъй като околната е колкото зададената. Но това ще доведе до размразяване на фризерната част, защото тя няма отделен кръг и термостат. Сега как така са успели да го направят без отделен кръг да замразява фризерната част... предполагам площта на кондензатора е много по-голяма във фризера, но тук по-запознатите да кажат.
Последна промяна от Jacomo на вт дек 05, 2023 10:39 am, променено общо 1 път.
Киррил - специалист
Не съм го гледал последните десет години от зад и нямам спомен с колко компресора е, но не е от скъпите, та предполагам, че е с един.
Има отделни настройки на температурата на фризерната и хладилната част.
brum - майстор
Има ли отделни настройки за температурата на двете отделения? Ако да - най-вероятно няма да има проблем.

Ако не - поддържа се температурата в хладилната част. Фризера работи като допълнение на хладилника. Но ако хладилника не работи, то и фризера не работи. Ефекта е, че колкото повече падат температурите толкова по-рядко работи хладилника, толкова по-рядко се охлажда фризера и температурите им започват да се изравняват. И при температури под целевите за хладилника фризера започва да става и той като хладилника.

Моят "евтин дърт хладилник" дето е на 15+ години е Горене и е с два компресора. По един за фризера и хладилника. Там при ниски температури най-много да замръзне хладилника.
burkov - специалист
И аз се чудех що толкова се напрягат по тия стандарти за температурните режими.
Имах един на терасата, хубав беше и устиска 2-3 години след първият му ремонт.
С един компресор и два кръга, но това не го спаси.
Димитър Димов - специалист
Хубава тема която ме накара да се замисля-доколкото го мога,а хладилника влияе ли се от температурата на околната среда.Доколкото знам всичко което не е описано в книжката като изисквания е позволено.
torbalan - Дървен философ
На барбекюто старият ми хладилник изкара десетина години. Зимно време си минава под -10, че понякога и по-студено.

Изхвърлих го не защото се повреди, а защото забравих през лятото в изключения фризер (хладилника беше от две части с отделни компресори, горе хладилник, долу фризер), една риба....
След месец, като го отворих, миризмата бе неповторима... :)
kozl - майстор
И у нас има хладилник+фризер LG от 2004 г.
No frost.
Понеже го разглобявях, определено мога да потвърдя, че компресора работи заради фризера, а хладилната част "краде" от студения въздух за фризера.
Така че този тип хладилници считам, че нямат проблем да работят при ниски Т. Когато Т отвън спадне под зададената за хладилната част, клапата за студен въздух към хладилната част ще затвори и компресорът и вентилацията ще работят само за фризера.
Обаче Т в хладилната част може и отрицателна да стане в зависимост от външната Т.

Отговорът ми ще се впише по обсъждане на темата, но може и да не е полезен за автора ако неговия хладилник не е nofrost и е с един компресор, който се командва от Т на хладилната част :?
brum написа:
Има ли отделни настройки за температурата на двете отделения? Ако да - най-вероятно няма да има проблем.

Ако не - поддържа се температурата в хладилната част. Фризера работи като допълнение на хладилника. Но ако хладилника не работи, то и фризера не работи. Ефекта е, че колкото повече падат температурите толкова по-рядко работи хладилника, толкова по-рядко се охлажда фризера и температурите им започват да се изравняват. И при температури под целевите за хладилника фризера започва да става и той като хладилника.

Моят "евтин дърт хладилник" дето е на 15+ години е Горене и е с два компресора. По един за фризера и хладилника. Там при ниски температури най-много да замръзне хладилника.
Това, че фризера работи като допълнение на хладилника, никак не мога да го приема, защото според мен на фризера му трябва повече енергия и съответно приоритета трябва да е към него. Това ако уреда е с две отделни камери -хладилник фризер, за които може да се задават различни Т.
Ако уреда е нещо като хладилник със замръзяваща камера (камера за лед), то този уред няма фризер според моите разбирания. Дори ако част от общия топлообменник (охладител) е конструиран и в отделна замръзяваща камера отделена с преграда и собствена врата от хладилната камера то тва си е пак хладилник с камера за лед. А управлението е едно за целия агрегат, дори и с две камери и логично е да е по Т на хладилната част, управлявана с Т над нулата, пък квото стане в камерата за лед. И съм съгласен с brum ,че при спадане на външната Т под настроената, тогава Т на хладилната част и тази в камерата за лед ще се изравнят и ще клонят к м външната Т.

Цялата разлика според мен м-у камера за лед и фризер е в това, че фризера поддържа зададена Т, а камерата за лед не поддържа зададена Т, а заледява според работата на охлаждането в хладилната част.
А и то много зависи къде е заложен датчика за Т. Че по спомени от некъв мраз датчика е до охладителя. И при такова положение няма задаване на точна Т, а се задава по-студено и по-топло.

Има агрегати с 1 компресор, две камери - хладилник и фризер и два охладителя по един за всяка камера. При тях може да се задават различни настройки за Т в хладилник и фризер. При тях би следвало да няма проблеми с фризера при работа в условия на външна Т по ниска от зададената в хладилника. Но аз не съм напълно сигурен, защото не съм се занимавал с такива.
вт дек 05, 2023 10:27 amКиррил написа:
Не знам дали тази тема е обсъждана.
Имам хладилник, който стои в неотопляема стая на горен етаж.
До сега температурите в стаята не са ставали по-ниски от 5-6 градуса.
Да спирам ли хладилника когато температурите паднат в стаята под зададените които са на хладилника - 5-6 гр. Лошото е, че е комбиниран с фризер и трябва да се спре и фризера.
Ще се скапе ли хладилника когато температурите вън са по-ниски от работните му, или само ще спре да работи и ще премине в изчакване когато темп. се повишат?
След като температурата е носка хладилника направо ще се изключи,след достигане на по -висока темература от 5 градуса ще въстанови работата си.
Djack - специалист
Аз имам същия проблем! На ранчото хладилника се изключва когато температурата падне по 5-7"С и се размразява и фризера. Определено температурния контрол при мен е в хладилната част. Проблема си го реших, като сложих един нагревателен кабел в хладилната част и с таймер го направих, да се включва по половин час на денонощие, за да излъжем датчика за температурата. Това му е достатъчно, малко да бръмне компресора и е готов, той като не се отваря не губи почти нищо. Сигурно ще има и по интелигентно решение, ама това при мен работи вече 3 години.
  • 1
  • 2

Тема "Хладилник при отрицателни стайни температури." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: