Мечтата на всяка домакиня
totko - специалист
Колеги и колежки!
Решил съм върху тази дървена скара, да правя покрив - влагоустойчиви OSB плоскости, хидроизолационно покритие ( битум ) 3-4 мм дебелина и ондулин. От битумните керемиди се отказах за сега, тъй като са малко по трудни и особени за поставяне.
Обаче, направих една прибързана покупка поради ред причини и взех OSB плоскости с дебелина 9 мм. Въпроса ми е - не са ли много тънки. Разстоянието между гредите е около 65-70 см.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
На 65-70 см, не би трябвло да имаш проблем с 9мм OSB. Пък и крайното ти покритие ще е вълнообразният ондулин, та няма какво лошо да ти се случи, ако лекинко провисне. Мисля, че няма да провисне, де :) .
totko - специалист
И на мен ми се струва че 9 мм е тънко, не ми се иска да рискувам и да провисне. Мога да ги оставя за облицоване на някакви стени, а да купя по дебели. Каква дебелина според вас би била подходяща, 15 мм може би ?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Все си мисля, че няма да просвисне. Виж в линка
http://www.kronospan.bg/products/catego ... 41&wh=t_ch
Justy - майстор
Сложи дъски за покрив, битумна мушама и ондулин - нема да мръдне :wink:
totko - специалист
Не обичам да рискувам и да се чудя, дали нещо ще издържи или няма. Дъските вече са купени и даже излизат малко по евтини от ОСБ плоскостите, но тук вече става дума за 2,5 см дебелина.
Надявам се воалита като го нагрея да залепне здраво на дъските.
За ОСБ плоскостите бях чел някъде, че при по-голямо и продължително нагряване ( от слънцето ) , започват да се отлепват пластовете.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
OSB е здраво именно защото не е на пластове. Нещо като хаотична сглобка на зъб са всичките тия парчетии.
Дъски отвсякъде е по-хубаво, особено щом са ти и по-евтини. Обаче вероятно не са сухи. Което никак не е добре. Няма да получиш плътно и равно покритие. Съществува вероятност да помухляса под битума.
totko - специалист
Странно е, че до сега си мислех че битумната мушама мога да я залепя чрез нагряване за дъските. След запитване до специалист на "Изола Петров" - София , се оказа че избрания от мен Воалит 3 мм, не може да се нагорещява и лепи върху дъските, а трябва да се кове.Само в участъците където се застъпват парчетата може да се лепи.
Вие какво ще кажете?
batman - специалист
А сети ли се да ги попиташ, ако се намажат дъските отгоре с тяхната битумка дали няма да може след това "Воалита" да се залепи чрез нагряване.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Мажеш с течен битум (лепило), за какво ти е да лепиш и чрез нагряване? Нагряването е необходимо заради найлона!. 3мм не можеш да разтопиш до залепване с нагряване. Прекалено е тънко и ще прегори.
Лятното слънце достатъчно размеква битума и той си залепва.
Впрочен, мушама става единствено и само за под керемиди. Там няма нужда от лепило.
Аз лично, предпочитам да видя лично материала, да пипна, да прочета, да помисля, да питам производител, пак да помисля...

Тема "Изцяло нов покрив на тераса-как?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: