От 1 юли до 1 септември 2012г. НаправиСам започва конкурс за най-интересен ремонт, статия или нещо изобретено от вас.
fox_vt - майстор
Е и твоя вариант също е решение но ако си на земята повечето колектори са на покриви дали с цигли дали плоски дали ламаринени трудно е да се качват големи работи там.Плюс това плоскоста трябва да е дълга не колкото колектора а и по продължението му до покрива-ако стойката е на 40 см от покрива в долния край това добавя към дължината на плоскоста едни 60-80 см до земята в зависимост от ъгъла и стават 260-280 см плоскост която сам разбираш си е проблем от намирането до качването и там.
Stefan2000 - специалист
Ъгъла не е толкова критично важен. Според мен колегата е постъпил правилно като е задал по-голям ъгъл, който фактически повишава ефективноста на колектора през преходните сезони и в по-ранните и късни часове, когато слънцето е вече по-ниско и грее по слабо. Иначе през летните часове и по обед, слънцето е достатъчно силно за да загрява колектора и от неоптималния ъгъл не се губи чак толкова.
Направил съм си подобна с-ма. Само че с малки разлики. Системата е затворен тип, т.е. работи под налягане. Това повишава температурата на кипене, като по този начин се избягват проблемите при евентуално спиране на тока, и съответно на помпата. Добавил съм и манометър, който фактически ми позволява да следя състоянието на топлоносителя в с-мата. За гъвкави връзки съм използвал гофрирана неръждевейка.
Колкото до ефекта от следенето на слънцето. Да, има ефект. Водата започва да се грее от по-рано сутрин, до по-късно вечер. Което си е от значение, особенно ако през деня има интензивно ползване на топла вода.
И да попитам. Нямате ли проблеми с обратен поток на топлината нощем? Аз имах такъв, и го реших едва след като монтирах електромагнитен вентил по пътя на топлоносителя, на изхода на серпентината.
Поздрави за проекта!
LazarGanev - "Велик майстор"
Още един колектор, монтиран под различен ъгъл не е л по-добро решение от тези скъпи и капризни механизми?
Stefan2000 - специалист
Не. Тогава пък ще трябва управление, кога през кой колектор да циркулира топлоносителя, защото единия колектор винаги ще е по-студен.
Задвижването не е чак толкова скъпо. С всички усложнения излезе някъде около 160-70лв. ако не ме лъже паметта, от преди 5-6години. Цената на втори колектор от най-евтините тогава беше 240лв.-турски алуминиев.
Най-голямо затруднение имах с таймерите. Аз реализирах идеята с 2 дигитални седмични таймера. Един за дневния ход на запад, и един за ревесиране вечер на един път. За дневния таймер направих нещо като втори таймер с финна настройка за секунди. Тъй като мотора е сравнително бързоходен и за 1 минута, както е минималната настройка за тези дигитални таймери, изместването е много голямо.
Абе, и следящия колектор не е 100% панацея, но има ефект.:cool:
bulhomes2 - майстор
Stefan2000 написа:
Не. Тогава пък ще трябва управление, кога през кой колектор да циркулира топлоносителя, защото единия колектор винаги ще е по-студен...
Не и ако се вържат последователно. Недостатъка е +по още един обезвъздушител за всеки колектор.
fox_vt - майстор
Хмм интересно решение на управлението си направил аз също си мислех за нещо подобно но накрая реших че оригиналния контролер на линейния мотор ще даде най много + отколкото таймера.А електромагнитния вентил какво го управлява,иначе да и аз в момента имам проблем със бягане на топлото през ноща заради незатворил клапан.
Stefan2000 - специалист
Ааа, значи не съм сам :) Електромагнитнитния вентил е на 220волта и се отваря, когато работи помпата, т.е. управлява го диференциалния термостат. Може да пробваш да спреш обратния поток със 70-80 см. сифон. Но при мене не сработи. Пробвах и с възвратен клапан, но и той чудно защо, пропускаше.

И с последователно свързани колектори няма да стане, защото когато втория по ред е в сянка, ще действа като радиатор и ще охлажда.
Според мен, коректния въпрос който би трябвало да си зададем е: Има ли смисъл това усложнение, или е по-добре да дадем парите за по-съвършен колектор, селективен или вакумнотръбен?
LazarGanev - "Велик майстор"
Stefan2000 написа:
Според мен, коректния въпрос който би трябвало да си зададем е: Има ли смисъл това усложнение, или е по-добре да дадем парите за по-съвършен колектор, селективен или вакумнотръбен?
:2thumbs: :respekt:
fox_vt - майстор
Е то това е еволюция бре от черен варел до вакуумнотръбен колектор има дълъг път да се извърви,но едно нещо е неоспоримо удоволствието да го направиш сам в стил направи си сам е неоценимо.Иначе всеки може да си купи готова система ама я няма тръпката.
lordvlad - напреднал
Всичко е чуденсо, но защо не вложи и малко естетика в проекта. С тия хвърчащи жици и тръби, се губи уюта на тоалетната :).

Тема "Конкурс 2012 - #4 - Слънчев колектор следящ слънцето" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: