От 1 юли до 1 септември 2012г. НаправиСам започва конкурс за най-интересен ремонт, статия или нещо изобретено от вас.
fox_vt - майстор
Е крайно време беше критика на форума да си каже тежката дума :? ама поне кажи кое е аматьорското в компресора предвид заглавието на форума и това как изглежда италиански заводски такъв ако си виждал де щото аз съм ги гледал и гледал от 50 литровите чак до 500 литрови и разликата е минимална.А виж твоят конус за цепене на дърва не беше направен точно докрая ама нейсе мир да има.
Стефко - специалист
fox_vt написа:
....А виж твоят конус за цепене на дърва не беше направен точно докрая ама нейсе мир да има.

Вече е направен, и си работи. Просто във времето така се случи. Не го мисли. Докато за точно тоя компресор съм със съмнения колко дълго ще работи. Ако щеш ми вярвай, имам точно такова изпълнение от преди поне 25 г. Не изкара и няколко часа работа. Ама тогава бях млад, и неопитен. Чак ме хваща срам, като го признавам. Ваша воля е колко ми вярвате.
batkotony - специалист
С риск да ме емнете като Стефко,бих добавил-освен че ми хареса изпълнението, забелязах липса на дренажни и ревизионни отвори на бутилката.Това в един момент може да се окаже проблем и ако може авторът нека добави такива.Ако случайно има и аз не съм ги забелязал на снимките моля да бъда извинен... :)
iavor - специалист
Чудесно изпъленение =D>
photoman - помощник
-------
Последна промяна от photoman на пон окт 29, 2012 10:44 pm, променено общо 1 път.
photoman - помощник
----------
Последна промяна от photoman на пон окт 29, 2012 10:43 pm, променено общо 1 път.
profy - специалист
Впечатляващо добро постижение за човек без инженерно образование. =D>

Единствено ще си позволя да отбележа, както за автора, така и за бъдещите последователи,
че съгласно нормативните документи, а и от практиката, свързани със съдове под налягане,
всякакви заварки по балоните за сгъстен въздух са недопустими,
още повече при домашни условия, без контрол, и от неправоспособен заварчик.
fox_vt - майстор
Аз досега не съм видял компресор или ресивер дето да няма заварки :-D виж за контрол на заварките после съм съгласен но без заварки няма начин.
profy - специалист
fox_vt написа:
Аз досега не съм видял компресор или ресивер дето да няма заварки :-D виж за контрол на заварките после съм съгласен но без заварки няма начин.
Уважаеми fox_vt, забележката ми очевидно касае допълнителните заварки по ресивера, извършени в домашни условия от неквалифициран заварчик, както авторът сам признава.
Това съвсем не касае умения за заваряване,придобити в този форум, а клас на заварчик,
след положени изпити, и преминаване през всички степени.
А заварките в заводски условия по ресиверите се извършват от висококвалифицирани заварчици с най-високия клас,
и задължително преминават през ултразвукова или рентгенова дефектоскопия.
След което ресиверите преминават изпитания в зависимост от работното налягане, и се издава съответния сертификат.

Авторът, Вие, и всички писали по-горе в темата, очевидно подценявате опасността от взрив.

Да не говорим, че ресиверът е домашно приспособена газова бутилка, която е взета от боклука, сиреч бракувана.
Всичко това, поотделно взето е абсолютно недопустимо, а то е на куп.

Подобно съоръжение под налягане, каквото представлява ресиверът, не може в никакъв случай да получи сертификат за годност от която и да е инстанция, и като такова е твърде опасно.

Адмирирам уменията, както и показаната добра техническа култура, но толкова.
Очевидното подценяване на опасността, което виждам вече доста пъти из този форум, ме кара да бъда по-критичен.

Уважаеми форумци, не правете в домашни условия съоръжения, за които нямате елементарна представа каква опасност представляват. Или преди да започнете се допитайте до знаещите.

Това съоръжение - ресиверът в частност и компресорът в цялост, се отнася към СПО - съоръжения с повишена опасност, и подлежи на ежегоден контрол.

Понеже в статията на автора няма указани никакви параметри - обем на ресивера и работно налягане и максимално налягане на компресора, тук не се касае за общи приказки, а за конкретни нормативни изисквания, ще цитирам съответните нормативни документи.
Най-важна е НАРЕДБА ЗА УСТРОЙСТВОТО, БЕЗОПАСНАТА ЕКСПЛОАТАЦИЯ И ТЕХНИЧЕСКИЯ НАДЗОР НА СЪОРЪЖЕНИЯ ПОД НАЛЯГАНЕ Обн. ДВ. бр.64 от 18 Юли 2008г.
Съдовете които попадат в обхвата на наредбата са посочени в чл.2
Чл. 2. Съоръжения под налягане са:
1. метални съдове за сгъстени, втечнени или разтворени под налягане газове, пари или течности, при които налягането на парите при максималната допустима температура е по-голямо от 0,05 МРа над нормалното атмосферно налягане и на които произведението от обема в литри и налягането в мегапаскали е по-голямо от числото 100, съгласно:
а) член 8, ал. 1, букви "а" и "б" от Наредбата за съществените изисквания и оценяване съответствието на съоръженията под налягане;
б) член 2 от Наредбата за съществените изисквания и оценяване съответствието на съдовете под налягане, приета с Постановление № 210 на Министерския съвет от 2001 г. (обн., ДВ, бр. 85 от 2001 г.; изм. и доп., бр. 87 и 115 от 2002 г., бр. 24 и 40 от 2006 г. и бр. 37 от 2007 г.);
Ако произведението от обема в литри и налягането в мегапаскали е по-голямо от числото 100, той попада в обхвата на наредбата и трябва да се регистрира пред орган за технически надзор и да му бъде извършен първоначален преглед. Редът за това, както и необходимите документи който трябва да представите са посочени в чл.257, 258 и 259.
Ако произведението от обема в литри и налягането в мегапаскали превишава числото 4000 техническия надзор на съда се извършва от Главна дирекция "Инспекция за държавен технически надзор".
Ако произведението е под 4000 или равно на 4000 техническия надзор на съда се осъществява от частни фирми, получили лицензия за тази дейност от председателя на Държавната агенция по метрологичен и технически надзор, информация за лицата, които работят в дадена област можете да получите пак в офисите на ГД"ИДТН" или от интернет страницата на ДАМТН.Ако искате за узаконите изделие,ако сте производител, вносител или просто търговец който иска да продава въздушни компресори процедурата е съвсем различна Описана е в Закона за техническите изисквания към продуктите и/или в НАРЕДБА ЗА СЪЩЕСТВЕНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ И ОЦЕНЯВАНЕ СЪОТВЕТСТВИЕТО НА СЪОРЪЖЕНИЯТА ПОД НАЛЯГАНЕ или НАРЕДБА за съществените изисквания и оценяване съответствието на съдовете под налягане. В обхвата на коя наредба ще попадне компресора зависи от няколко неща, които ще ви посоча, ако това ви интересува.
Компресорът е машина и попада и в обхвата на НАРЕДБА ЗА СЪЩЕСТВЕНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ И ОЦЕНЯВАНЕ СЪОТВЕТСТВИЕТО НА МАШИНИТЕ и ако се задвижва с електрически двигател и в още една наредба.
Пример за определяне на това дали подлежи на технически надзор съда. Ако параметрите на съда, на компресора са обем 150 литри и максималното му работно налягане е 1,0 МРа произведението от обема по налягането му е 150 х 1,0 = 150 този компресор е в обхвата на наредбата за технически надзор и той се осъществява от лицензирано лице.

Очевидно е, обектът на тази тема не отговаря на най-елементарните изисквания на нито един нормативен документ.
Което пък за мен не звучи приемливо за автор юрист.
Последна промяна от profy на пет окт 26, 2012 2:30 pm, променено общо 2 пъти.
8180 - майстор
Уважаеми Професоре - profy,
Писал съм няколко пъти за уважението и благодарността ми към Вас и др. специалисти тук.
Ще си позволя, обаче, апостроф.
В пространното мнение по-горе (няма лошо - който се интересува - да вниква), на мен лично НЕ МИ стана ясно - ПОПАДА ЛИ РАЗГЛЕЖДАНАТА БУТИЛКА в предмета на Вашето изложение, А БИ ТРЯБВАЛО!

Тук, някой, по необходимост или за удоволствие нещо прави, възможно е и да сгреши.
Много бих се радвал ЗНАЕЩИТЕ, възможно разбираемо елементарно, да споменат, например:

- Пропускаш изискванията на Наредба ххх (линк). Според нея и моята компетентност, ти имаш право до помпаш гумите на колата си, но не и на камион (газова бутилка).
- За да се ориентираш за упоменатото в Наредбата "произведение обем * налягане", експертно, при автомобилната гума то е ~ххх, а при камиона (газовата бутилка и т.н) е ~ууу.

Надявам се да отчете загрижеността ми за ПОЛЕЗНОСТТА на Форума, съчетана с традициите и новостите в НАУКАТА (евентуално несъобразените Нормативи).
Лично, адмирирам участието на специалисти от най-високо ниво, но съм ангажиран с ПОЛЕЗНОСТТА на Форума. Вероятно, аз бих могъл да преведа мнението Ви на Форумен език, но уважително съм притеснен от ценза Ви.

Оставам със задоволство от сътрудничеството ни до тук.

Тема "Конкурс 2012 - #13 - Компресор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: