От 1 юли до 1 септември 2012г. НаправиСам започва конкурс за най-интересен ремонт, статия или нещо изобретено от вас.
profy - специалист
8180 написа:
...на мен лично НЕ МИ стана ясно - ПОПАДА ЛИ РАЗГЛЕЖДАНАТА БУТИЛКА в предмета на Вашето изложение, А БИ ТРЯБВАЛО!
По ясно от следното никой не би могъл да го каже.
profy написа:
...Да не говорим, че ресиверът е домашно приспособена газова бутилка, която е взета от боклука, сиреч бракувана.
На контрол подлежи ресиверът и цялото съоръжение, компресорът.

Второ Наредбите касаят самото съоръжение, а не начина на ползването му, сиреч дали се помпат гуми на лек автомобил, самосвал или валяк няма абсолютно никакво значение.
Съоръжението преди първото му приложение за каквато и да е цел трябва да бъде сертифицирано и освидетелствано от органи на ДАМТН. :-D

Всички Наредби за СПО са на сайта на Главна дирекция "Инспекция за държавен технически надзор"
към Държавната агенция по метрологичен и технически надзор, или на сайта на последната.
Тези Наредби са в архива ми - книжен и електронен, само периодично ги подновявам, поради което не съм посочил линкове.
Мисля, че цитатите са достатъчни за да се види, че съоръжението не отговаря на редица документи, които явно са и непознати на автора.
Тепърва да се правят изчисления на съоръжението е безсмислено.
Ако някой реши да произвежда, внася, търгува и пр.професионални дейности със СПО,
той неминуемо трябва да ги има, тези наредби,
а това следва да стане с последните редакции и поправки от сайта на ДАМТН http://www.damtn.government.bg/,
а не от сайта на "Направи сам".

И понеже съм радетел на движението "Направи сам" от самото му основаване,
считам, че трябва да има ясна разграничителна линия между ПОЛЕЗНОСТТА и ОПАСНОСТТА,
както и между ПОЗВОЛЕНОСТТА и НОРМАТИВНАТА БАЗА.
А във всички случаи, когато ОПАСНОСТТА и НАРУШЕНИЯТА НА НОРМАТИВНАТА БАЗА са налице едновременно,
то неминуемо трябва да се вземат мерки.
Минималните - достатъчни разяснения.
8180 - майстор
profy написа:
И понеже съм радетел на движението "Направи сам" от самото му основаване,
считам, че трябва да има ясна разграничителна линия между ПОЛЕЗНОСТТА и ОПАСНОСТТА,
както и между ПОЗВОЛЕНОСТТА и НОРМАТИВНАТА БАЗА.
Е, добре, че поне това присъства, като намерение и надценено усещане за съпричастност.
Ваше право е да вдигнете поглед нагоре, вляво и да прецените в какъв сайт сте - вероятно, доста различен от ежедневието Ви.
Ще се повторя:
"Ако не можете да обясните нещо на едно дете на 6 години, то това значи, че вие въобще нямате понятие какво означава това нещо." А. Айнщайн. :)
profy - специалист
8180 написа:
...
Ще се повторя:
"Ако не можете да обясните нещо на едно дете на 6 години, то това значи, че вие въобще нямате понятие какво означава това нещо." А. Айнщайн. :)
Е, с малко допълнение - това дете трябва да прояви желание да го разбере.
Иначе и на 60 години ще рече " Ъ-ъ-ъ, к'во каза".

Същият този Айнщайн е казал и "Нещата трябва да са възможно най-опростени, но не и прости".
И границата е именно желанието да го разбере, детето - нещото.
angelfilev - специалист
8180 написа:
profy написа:
И понеже съм радетел на движението "Направи сам" от самото му основаване,
считам, че трябва да има ясна разграничителна линия между ПОЛЕЗНОСТТА и ОПАСНОСТТА,
както и между ПОЗВОЛЕНОСТТА и НОРМАТИВНАТА БАЗА.
Е, добре, че поне това присъства, като намерение и надценено усещане за съпричастност.
Ваше право е да вдигнете поглед нагоре, вляво и да прецените в какъв сайт сте - вероятно, доста различен от ежедневието Ви.
Ще се повторя:
"Ако не можете да обясните нещо на едно дете на 6 години, то това значи, че вие въобще нямате понятие какво означава това нещо." А. Айнщайн. :)
Г-н profy, по принцип е прав като обръща внимание на реални опасности, но след това започват особеностите.
Той пише:
Уважаеми форумци, не правете в домашни условия съоръжения, за които нямате елементарна представа каква опасност представляват. Или преди да започнете се допитайте до знаещите.

До тук добре, но вместо да напише нещо хем разбираемо, хем изпълнимо, хем лесно и полезно, той праща нещастния творец от "направи сам" да изучава нормативната база за съоръжения подлежащи на технически надзор, сякаш ще кандидатства за инспектор.
За да бъде тотално смазан "твореца" му се внушава, че е създал бомба. Може би това е под влияние на сутрешните емисии на Хоризонт "Преглед на печата". :)
Да беше написал кратко, съда се изпитва на налягане 1,2 х работното и неразширяем флуид (вода), да има предпазен клапан, настроен и проверяван на еди какъв си срок и други реални изисквания, щеше да има по-голяма полза.
Профи терминологията подредена в менторско-ироничен стил подчертава професионализъм и закономерно клони към хумор. :)
Иначе човека си е харен и аз го харесвам.
fox_vt - майстор
Хахах уважаеми профи ще ви замоля след така изчерпателното обяснение за законовите разпоредби отнасящи се за съоражения под налягане,да промените това "всякакви заварки по балоните за сгъстен въздух са недопустими" примерно да изглежда така " всякакви заварки са разрешени само ако са направени от професионалист или заваръчен автомат".Дано не се приеме като заяждане но поста ми визираше точно часта в кавичките и нищо друго.Лек ден :)
photoman - помощник
-------
Последна промяна от photoman на пон окт 29, 2012 10:44 pm, променено общо 2 пъти.
Стефко - специалист
Не съм видял някой да казва, че си глупав. Академичното тяло само каза, че като юрист трябва да си запознат със законите. И, че не трябва да се използват такива самоделки СПО без документ за производство. Мога да продължа, но не искам да предизвиквам съдбата. Тук всички самоделки са без документи. Даже и сушилнята за плодове. Форума е Направи сам.
bulhomes2 - майстор
Вместо да се караме дали е законно или не, предлагам да обсъдим какво би станало при проблем. Моето мнение е, че до взрив от лоши заварки за съд с въздух под налягане до 8 атмосфери е почти невероятно да се случи. Много по вероятно е да започне да изпуска налягането.
Ще "завъртя" вниманието към друг по-вероятен проблем, който ми се случи лично. Имах китайски компресор 50 литра, купуван от някой хипермаркет. Една вечер през зимата се самозапали. Вероятно е замръзнало маслото, моторчето се е мъчило да се завърти и си направи сериозен пожар в работилницата.
Та мисълта ми е, че вероятно и моя компресор е бил сертифициран, обследван и прочие, но компресора на автора на темата в действителност да е много по-безопасен от китайския. И вместо да спорим за връзката на изделието със закона - по-добре да спорим за връзката на изделието с действителността. Законите се измислят от хора и е възможно да са направени от хора, далеч от същността на проблема - ще си самоцитирам темата - viewtopic.php?f=45&t=39966

ПП. Някъде нагоре прочетох, че компресорите подлежали на ежегоден контрол. Досега не знаех и не съм чувал някой да го прави (и знае).
photoman - помощник
-------
Последна промяна от photoman на пон окт 29, 2012 10:44 pm, променено общо 1 път.
8180 - майстор
Понеже съм малко гузен за изострянето на спора - ПРЕДЛАГАМ РАЗУМЕН И ВЗАИМОПОЛЕЗЕН МИР.

Главната ми мисъл беше, че почти всички сръчковци слабо сме запознати с Нормативите за това, с което се захващаме - "Чукча мастер, не читатель". :)
В "Електротехника" например и може би единствено, духът на Нормата е доста осезаем, отделно, че всеки поне е чувал за опасностите с тока.
Щеше ми се "предупрежденията" при по-непопулярни материи да се дават на по-разбираем език.
В случая (аз лично) бях доста изумен, че съд с налягане на спаднала гума (0,05МРа) подлежи на сертифициране. Вярно, има и допълнително условие, но според мен, поднесена в този стил (и размерност) информацията се чете "по диагонал" тук и съществото, може би остава скрито.

Въпрос към Професора:
profy написа:
Чл. 2. Съоръжения под налягане са:
1. метални съдове за сгъстени, втечнени или разтворени под налягане газове, пари или течности, при които налягането на парите при максималната допустима температура е по-голямо от 0,05 МРа над нормалното атмосферно налягане и на които произведението от обема в литри и налягането в мегапаскали е по-голямо от числото 100, съгласно:
...............
Което пък за мен не звучи приемливо за автор юрист.
Понеже не съм юрист, както повечето тук - тези двете условия заедно/по отделно ("И" / "ИЛИ") ли се четат?
По произведението една битова/автомобилна газова бутилка не влиза в сметките (според мен), а по налягане - влиза. Ама там пише "И". Може и да бъркам :?

Затова пледирам за по-ясни постове тук и евентуално практически коментар от специалистите, дори и по неясности (неточности, грешки) в Нормативите.

П.П. Въпросното "число 100" е число в аритметиката. Тук, явно, става дума за физ. параметър със съответната размерност - 100 МРа*L = 1000 bar*L = ~1000 atm*L

Тема "Конкурс 2012 - #13 - Компресор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: