От 1 юли до 1 септември 2012г. НаправиСам започва конкурс за най-интересен ремонт, статия или нещо изобретено от вас.
Фло - специалист
bulhomes2 написа:
Фло, ти си доказан химик. Кажи как да го измеря този озон! Ще ми се да направя опита с котката, но нито котка имам, нито подходящо помещение.
Е,аз не се вземам толкова на сериозно и затова от утре ще ставам готвач.Нещо ме тегли неудържимо към тоя занаят.Така,че не бих рискувал здравето ти със съвети относно как да си измериш концентрацията на озон в помещението.В кръга на шегата щях да кажа,че като нямаш котка за опита с озон нали имаш жена? Тя,жената е устойчива поне колкото котката.Не издържа само на отровни гъби и удар ,ако не ги яде ,гъбите имам предвид.Довери се на колегата profy,който има едно добро качество,което при мен липсва-търпението да обяснява в дълбочина!
bulhomes2 - майстор
Както виждаш в началото безпределно му се доверявах. Но факта, че в една друга тема твърди, че един компресор "направи си сам" е безкрайно опасен ме кара да се замислям дали няма и доза конкуренция за конкурса.
hygro - майстор
Вредността на озона е изключително висока и затова допустимата норма за концентрацията му за домашни прибори е 0,04 ppm. Тази стойност е толкова малка, че за установяването ѝ е необходимо доста скъпо лабораторно оборудване. Има и евтини химически индикатори, но обикновено чувствителността и точността им са недостатъчни. А пък за разни анекдотични експерименти, просто нямам думи...

Има си неща, които не стават за "направи сам" и увреждащите здравето експерименти са едно от тях. Компресорите от непроверени компоненти също.
bulhomes2 - майстор
Ами такива "анекдотични" мога - такива правя. Досега не видях никакво друго предложение. Ще копирам от превода на линка ти:

"Нивата на озон и последиците от тях
данни от IOA
Редактирано от Den (Зденек) Rasplicka озон услуги
PPM = части на милион обем въздух концентрация
0.001 PPM
Най-ниска стойност, могат да бъдат открити от свръхчувствителни хора. Твърде ниска, за да се измери точно със сложна електронно оборудване.
0.003 PPM
Праг на възприемане на миризмата в лабораторна среда, 50% ниво на доверие.
0.003 PPM до 0.010 PPM
прага на възприемане на миризмата от средния човек в чист въздух. Лесно се открива от най-нормалните лица. Тези концентрации могат да бъдат измерени с добросъвестната точност. Нивата на озон, измерени в типичните жилища и офиси, оборудвани с правилно, опериращи с електронни чист въздух, когато открит озон е ниска. Проникнали открит озон може да доведе до по-високи вътрешни концентрации.
0.020 PPM
Праг на възприемане на миризмата в лабораторна среда, 90% ниво на доверие.
0.001 до 0.125 PPM
Типичните концентрации на озон, открити в непринудена атмосфера. Тези нива на концентрация се различават с надморска височина, атмосферните условия и локала.
0.020 до 0.040 PPM
представителна средна концентрацията на общия оксидант в някои големи градове в 1964. Приблизително 95 на сто или повече от тези оксиданти обикновено се приема за озон.
0.040 PPM
CSA максимален лимит за устройства за домашна употреба. Измерена като устойчиво концентрация в помещението за изпитване."


Доколкото може да се вярва на гугълския преводач при стойности "до 0.010 PPM....Лесно се открива от най-нормалните лица. ". Нас ни интересуват 4 пъти по-високи стойности (до 0.04 РРМ), които би трябвало явно да се усещат по миризмата. Ами няма никаква миризма. Аз не твърдя, че озона е безвреден, а искам да се уверя, че тази лампа ПРОИЗВЕЖДА озон.
Фло - специалист
bulhomes2 написа:
Доколкото може да се вярва на гугълския преводач при стойности "до 0.010 PPM....Лесно се открива от най-нормалните лица. ". Нас ни интересуват 4 пъти по-високи стойности (до 0.04 РРМ), които би трябвало явно да се усещат по миризмата. Ами няма никаква миризма. Аз не твърдя, че озона е безвреден, а искам да се уверя, че тази лампа ПРОИЗВЕЖДА озон.
Въздуха около бактерицидната лампа наистина има специфична миризма.За да я различиш трябва вече да си душил такъв около друга лампа и да си запомнил тая специфика. Става въпрос за мирисовата памет и да не ти е запушен носа. Аз,като готвач от утре/професионалист един вид/ би трябвало да съм на ти с органолептиката и бих ти предложил и друг тест. Теста е за въздействието на озона върху лабилни химически съединения при окисление.Такива са терпените при цитрусовите аромати.Така пълниш чаша с газирана портокалова напитка,примерно Фанта и останалата затваряш в бутилката. Над чашата поставяш бактерицидната лампа да и свети за една нощ. На сутринта кусваш от чашата и от бутилката и сравняваш вкуса. Ако вместо на портокал вкуса на напитката от чашата е на копър или подобие и се различава от този в бутилката твърдо лампата ти произвежда озон. :drinkers:
п.с.Ще направя малка поправка,уточнение: даваш на жената да пробва напитката вместо тебе,по-сигурно е!
bulhomes2 - майстор
Няма как лампата ми да свети директно на фантата, защото е затворена в тръба. Да не би да бъркам нещо? Нали озона се образува от и във въздуха? Дори и да вкарам шише фанта в тръбата с лампата - как озона от въздуха ще контактува с нея. Ако изпия бутилката до средата и така я пъхна в тръбата - озонирания въздух над нея достатъчен ли ще е да реагира с фантата? А за опитването - не е нужно да се гълта...
Фло - специалист
Чаша е по-добре заради по-голямата контактна повърхност.Открита трябва да е.
Между другото аз имам няколко бактерицидни лампи и една малка предназначена за козметични процедури за третиране след бръснене.Руско производство от края миналия век и толкова тежка,че никога няма да се сетиш за предназначението и.Веднаж я насочих към една саксия в къщи и задържах за 20-30 секунди и пръста изведнъж оживя от гадинки.Направо бях потресен що живот има в саксиите .
Не знам доколко е оправдан риска да ползваш озон в домашни условия,но се сещам ,че за тая тръба би могло да се използва и бактериален въздушен филтър.Те са с определени размери (mesh),както и при проста марля за лице също ще има ефект. Сещам се за въздушен филтър с активен въглен ,това е цяло платно 60х50 см. долу-горе ,което се продава на Технополис/Техномаркет и другаде за кухненските абсорбери/ширмове/и струва към 8 лв. Хем ще бъде бактериостатично,хем ще чисти въздуха от примеси на други газове ,прах и миризми.Напъхваш го в тръбата на плътно руло и това е.
bulhomes2 - майстор
bulhomes2 написа:
НАМЕРИИИИИХ - в дъното предлагат и уреди за измерване на озон http://www.chemietrade.net/html/ozon_generatori.html
Утре ще им звънна дали мога да си платя и да направим едно замерване.
Тц. Никакви шансове тук. Нямат на склад и в България не са продавали изобщо.
weteran - помощник
нед окт 07, 2012 5:51 pmprofy написа:
Много интересно е приложението, особено за водата.
Имам предвид приложение не само за басейнова вода, но и за питейна.
За инактивация на болестотворни бактерии във въздуха на жилищно помещение с предложеното устройство имам определени резерви.
Първо времето 2 секунди е определено много приблизително, без да се посочи изчислителната база.
Не е посочен дебитът на вентилатора, което е важно условие за възпроизводимост на апарата.
Не е посочена и мощността на лампата, която определя дозата на облъчване.
Процентът на инактивация зависи от дозата на облъчване,
съответно тя е твърде различна за различните бактерии, до 20 пъти,
а ако се търси висок процент - над 99 % инактивация, може да достигне 30 пъти.
При 2 секунди продължителност на облъчването в този малък апарат с нищожна рециркулация на въздуха,
процентът на инактивация на бактерии, вируси и микроби в помещението ще е нищожен, много под 50%.
Вторият важен въпрос е какво следва да се прави с отделящия се озон в затвореното помещение -
сериозното проветряване с кратност на въздухообмен поне 1 намалява още повече предния малък процент.
В противен случай е възможно натравяне, алергии, главоболие.
Реален ефект в жилищно помещение е трудно да се постигне.
Не подценявам доброто техническо изпълнение и добрата идея -
необходима е реална оценка на възможностите на устройството.
UV-C светлина (253.7 nm) е с бактерицидно действие.
Инсектицидно, по-скоро репелентно действие спрямо москити, има дължина на вълната 440 nm.
:yawinkle:
Hoвoceлckи - майстор
Хубаво му намигаш, само дето той не е между живите.

Тема "Използване на бактерицидни лампи в домашни условия." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: