От 1 юли до 1 септември 2012г. НаправиСам започва конкурс за най-интересен ремонт, статия или нещо изобретено от вас.
angelfilev - специалист
Прочетох тази тема от вродено любопитство и се ужасих, колко опасно е да се живее. Благодарен съм за информацията. Вече ще наблюдавам Озона с повишено внимание.
Когато след гръмотевици мирише на колендро дали не е вредно, а растението Колиандер?
novgradski - специалист
Трудно ми е да преценя "озонът" повече помага или - пречи ,но има доста писано за "озонотерапия" ,(в "google" като потърсиш)..примерно :
http://www.alfa-ozon.com/ozonoterapia.html
...и стигам до извода ,че както "всяка отрова е полезна ,но в определени граници" -така и "озонът"...
В къщи ползвам "бакт. лампа" от време на време по 10-тина мин ,но не проветрявам (озонът по принцип е нестабилен -трудно му е да остане в това си състояние)
profy - специалист
Допълнение относно приложение на UV-лампи за инактивация на
болестотворни микроорганизми във въздуха в домашни условия.

Озонът се образува при облъчване на кислород с UV-C лъчи от спектралната линия 185 nm,
това е максимумът по литературни данни.
Съответно озон в по-малки количества се образува от спектрални линии до 257 nm.
Произвеждат се - вероятно от водещите производители на UV-лампи, кварцови лампи, лампи с военно предназначение,
"безозонови" лампи за полиграфическата промишленост,
чиито колби са покрити със слой от титанов оксид, или самото стъкло съдържа титанов оксид,
последният не пропуска UV-лъчи с дължина на вълната под 257 nm,
а пропуска максимално действащите на микроорганизмите дължини на вълната до 300 nm
Това е засега гражданското приложение на военно-космическата технология;
допускам, че се прилагат и в инактивационните медицински UV-лампи.
Какъв е процентът на титановия оксид, дебелина на покритието,
както и процентът на филтриране на отделните спектрални линии, не е известно,
вероятно има максимум при 185 nm, с експоненциално намаляване на способността до към 240-260 nm.

Устройство, оборудвано с подобни "безозонови" лампи,
ще е напълно безвредно за инактивация на болествотворни микроорганизми във въздуха в домашни условия.
Това е решението за предложеното устройство.

Все пак намирам, че тази област - поради липса на достатъчно гражданска информация,
е извън направлението "Направи сам", и не бива да се експериментира в домашни условия.

Същото се отнася и за всякакви UV-устройства за домашни цели.
Вероятно цената на "безозоновите" лампи ще е твърде висока, за да се влагат в битови уреди.
Същевременно фактът на съществуване на "безозонови" лампи вероятно ще увеличи процента
на некоректните или направо казано заблуждаващи реклами, че лампите са "безозонови".
svetliopi44 - Чирак...
Чакаи , чакаи малко.
Аз съм на път да купя климатик и то мощен с UV лампи на Fujitsu ...
Искаш да кажеш че Японците знаят за това което говориш, но въпреки това си го продават и то хич не ефтино.

Изображение
Климатик Fujitsu AWYZ 14 LB Nocria - титаниеви антибактериални самопочистващи филтри и UV лампи
UV-вълна с дължина на вълната 254 нм унищожава микроорганизми, бактерии, плесени и вируси, които се намират в помещението, a вълна с дължина 185 нм помага да се отстраняват неприятните миризми и предотвратява размножението на плесени,гъби и други микроорганизми в самия климатик.
profy - специалист
Възможно е лампите да са "безозонови", щом е толкова скъп въпросният климатик.
Заинтерисовай се, провери специално в спецификацията или задай въпрос на вносител,
производител за дължини на спектралните линии на лампите и вида на лампите.

Аз съм дал информация всеки заинтерисован да взима информирано решение,
а не аз да давам обяснения на всеки заинтерисован за хилядите производители и вносители,
дали са информирани, и дали са взели адекватни мерки.


И съвсем по друг начин стои въпросът - Произведено в Япония за Япония,
и произведено в Китай под наблюдение, но за износ, след изнасяне на технологията от Япония.
И за Тайланд и Филипините важи...

svetliopi4
, не знам защо смяташ ,
че японските концерни се грижат за здравето на крайните потребители извън Япония,
а не за (финансовото) здраве на концерна си.
Още повече, че покритието на лампите има живот само 6 месеца,
и по-нататък няма нито полза, нито вреда от тези лампи, ако не се подменят.

Аз лично не бих препоръчал тази съмнителна екстра в битов уред с непрекъснато действие.
Още повече, че от хилядите климатици без такива екстри, инспектирани от мен,
в ни един не съм видял ни плесен, ни гъби.
Последна промяна от profy на ср окт 17, 2012 7:19 am, променено общо 2 пъти.
svetliopi44 - Чирак...
Благодаря, писах току що на вносителя ще видя какво ще ми отговорят.


p.p. Получих отговор
17/10/2012 - Светлин Василев
В каква дължина на вълната излъчват въпросните UV лампи, чета по нета че произвеждали озон който е опасен за човека и въобще за живите организми. Има ли спецификация точно за въпросните лампи ,понеже се бях насочил точно към този климатик. Благодаря предварително.

17/10/2012 - admin
То си пише по-горе в текстовата част
Та с 2 думи
UV-вълна с дължина на вълната 254 нм унищожава микроорганизми, бактерии, плесени и вируси, които се намират в помещението, a вълна с дължина 185 нм помага да се отстраняват неприятните миризми и предотвратява размножението на плесени,гъби и други микроорганизми в самия климатик.
Според profy този климатик е изключително опасен.
Ще се радвам и на други мнения понеже неискам да си слагам таралеж в гащите.
bulhomes2 - майстор
Мога ли да помоля някой модератор да обедини тази и тази - viewtopic.php?f=79&t=40062&p=456440#p456440 теми, и да изтрие тази, защото както се вижда има важни неща не само за лампата ми, а и за други и то скъпи уреди! Мисля, че твърденията на Profy все още не са доказани, а и като участник в конкурса е възможно да са користна цел.
Фло - специалист
bulhomes2 написа:
Мога ли да помоля някой модератор да обедини тази и тази - http://napravisam.bg/forum/viewtopic.ph ... 40#p456440 теми, и да изтрие тази, защото както се вижда има важни неща не само за лампата ми, а и за други и то скъпи уреди! Мисля, че твърденията на Profy все още не са доказани, а и като участник в конкурса е възможно да са користна цел.
Първият симптом от действието на такова устройство е сутрешното главоболие,при условие,че ни се пил вечерта разбира се!След няколко дни на "цепене на главата" ще разбереш,че твърдението на колегата Profy няма нужда от доказване.Просто триатомния кислород никак не е безобиден. При такива устройства би трябвало да има зона за озониране и последваща стъпка зона за деозониране.На практика надеждна втора зона за пълно деозониране не е постигната.
bulhomes2 - майстор
Фло, ти си доказан химик. Кажи как да го измеря този озон! Ще ми се да направя опита с котката, но нито котка имам, нито подходящо помещение.
bulhomes2 - майстор
НАМЕРИИИИИХ - в дъното предлагат и уреди за измерване на озон http://www.chemietrade.net/html/ozon_generatori.html
Утре ще им звънна дали мога да си платя и да направим едно замерване.

Тема "Използване на бактерицидни лампи в домашни условия." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: