От 1 юли до 1 септември 2012г. НаправиСам започва конкурс за най-интересен ремонт, статия или нещо изобретено от вас.
Mapek - специалист
Благодаря ви! Не мога да се сетя къде, някой друг ми препоръчваше за същия ефект, летвичките да са всъщност дъсчици, да са между тръбите и фолиото да пропада между тях притиснато на 1/2 от диаметъра на тръбите.
Прикачен файл:
за по доро притискане.JPG
за по доро притискане.JPG (13.13 KиБ) Видяна 5800 пъти
Летвичките ми са 15/15мм, тръбите - Ø22. За да се изкопае канала на zmiori, летвичките трябва да са значително по-дебели. Не, че е проблем. В друго не съм сигурен: до колко топлината от фолиото се провежда изобщо към тръбите, предвид не самия контакт, а дебелината му - 0,1мм? Някъде бях поставял въпрос дали има критична дебелина и как тя би се отразила на КПД-то, но никой не ми отговори. На мен ми се струва, че топлината от фолиото в по-голямата си част се излъчва във въздуха и косвено чрез него загрява тръбите? Контактната повърхност с въздуха е много голяма, а тази дебелина 0,1мм - твърде малка ... :?
А как е реализиран контакта при "купешките"?
bulhomes2 - майстор
В тоя ред на мисли, ако се вместо обикновено стъкло за затваряне се ползва стъклопакет с нискоемисийно стъкло - ефекта ще се увеличи сериозно. Факта, че не се прави от производителите ми говори, че разчитат на контакта между фолиото и тръбата. На моите колектори са запоени.

ПП. Гали, работата е за 2 минути, за какви 15 говориш...
Mapek - специалист
bulhomes2 написа:
В тоя ред на мисли, ако се вместо обикновено стъкло за затваряне се ползва стъклопакет с нискоемисийно стъкло - ефекта ще се увеличи сериозно.
Най-вероятно, но и цената! Аз съм използвал стъкла от стара дограма, та не съм давал никакви пари. За сериозното увеличаване на ефекта също не съм убеден. Ефекта най-рационално ще се увуличи с увеличаване обема на бойлера (още един) и поставянето на още един колектор. Специалистите тук са казвали многократно, ако не се лъжа?
Все пак намирам коментарите ви за градивни. Ако някой реши да си го направи сам, ще има над какво да поразсъждава предварително, в зависимост от личните си виждания за приоритет - себестойност/изплащане, дизайн, надеждност и трудност на изпълнението.
bulhomes2 - майстор
Много се радвам, че не приемаш постовете ми отново за заяждане, а точно за градивни, за да можем да оставим най-доброто, до което сме стигнали, за четящите след нас.

ПП. Баси и изречението стана...
zmiori - специалист
Що к'во му е на изречението, който иска и трябва го е разбрал. :supz:


Марек ако ще го ползваш от април до октомври, караи така шъ останеш доволен.
Сега ми идва нещо друго на ум. под фолиото / медната ламарин/а сложиш фибран /че той лесно се "копае"/ а под него са летвичките и ползваш същата схема на връзване може да има по-добър ефект. Само нека запознатите да кажат дали фибрана ще устиска на жегата /моя стиропор 10 мм. се беше набръчкал, и него бях вапцал със "Щъркел"-а, облепил бях отвътре сандъка/.
Mapek - специалист
То е ясно, че аз няма да си го разтуря заради твоята идея, но ... Не те четкам, както и всички други - идеята ти си заслужава внимание. Пиша тук с мисълта, че някой друг би се заел да си го направи. Всички, които давате нови идеи, напътствия, забележки вероятно ще сте полезни именно на него. Затова и ви благодаря!
Не мисля, че фибрана може да се стопи - тази отворена система (освен ако не остане суха) няма как да вдигне напрактика повече от 100°С? Знам, че опаковат комини с него. Някой ще каже ли каква е точката му на топене (термоустойчивост)?
zmiori - специалист
И да четкаш и дане четкаш брат друга за сега нямам.
Принципа сиромах човек жив дявол тука трябва да е водещ /според мен де/.
С помпа ли си или термо сифонен тип?
Ако е с помпа как я управляваш? Ако кажеш как ще ти кажа и аз как я управлявам.
Mapek - специалист
Тъкмо те похвалих ... иначе се сети, че в темата ми си писал ... дали и тогава не си чел :? Все пак Изображение
bulhomes2 - майстор
Щеше да ми е любопитно да разбера мнението и на profi...
profy - специалист
Ще изразя становище само след предварителното одобрение на мнението от автора, изпратено му на ЛС.
Нямам абсолютно никакви пристрастия в която и да е тема и се водя единствено от научните си виждания.
Поради това не желая да получавам упреци за пристрастност, още по-малко в конкурсната тематика.

Тема "Конкурс 2012 - #17 - Нестандартен колектор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: