От 1 юли до 1 септември 2012г. НаправиСам започва конкурс за най-интересен ремонт, статия или нещо изобретено от вас.
bulhomes2 - майстор
profy написа:
Допълнение относно приложение на UV-лампи за инактивация на
болестотворни микроорганизми във въздуха в домашни условия.

Озонът се образува при облъчване на кислород с UV-C лъчи от спектралната линия 185 nm,
това е максимумът по литературни данни.
Съответно озон в по-малки количества се образува от спектрални линии до 257 nm.
Произвеждат се - вероятно от водещите производители на UV-лампи, кварцови лампи, лампи с военно предназначение,
"безозонови" лампи за полиграфическата промишленост,
чиито колби са покрити със слой от титанов оксид, или самото стъкло съдържа титанов оксид,
последният не пропуска UV-лъчи с дължина на вълната под 257 nm,
а пропуска максимално действащите на микроорганизмите дължини на вълната до 300 nm
Това е засега гражданското приложение на военно-космическата технология;
допускам, че се прилагат и в инактивационните медицински UV-лампи.
Какъв е процентът на титановия оксид, дебелина на покритието,
както и процентът на филтриране на отделните спектрални линии, не е известно,
вероятно има максимум при 185 nm, с експоненциално намаляване на способността до към 240-260 nm.

Устройство, оборудвано с подобни "безозонови" лампи,
ще е напълно безвредно за инактивация на болествотворни микроорганизми във въздуха в домашни условия.
Това е решението за предложеното устройство.

Все пак намирам, че тази област - поради липса на достатъчно гражданска информация,
е извън направлението "Направи сам", и не бива да се експериментира в домашни условия.

Същото се отнася и за всякакви UV-устройства за домашни цели.
Вероятно цената на "безозоновите" лампи ще е твърде висока, за да се влагат в битови уреди.
Същевременно фактът на съществуване на "безозонови" лампи вероятно ще увеличи процента
на некоректните или направо казано заблуждаващи реклами, че лампите са "безозонови".
profy написа:
От 3 години ползвам 3 противокомарни лампи с ултравиолетова светлина, SILVANIA 350 BL, 15W,
монтирани на китайско луминисцентно тяло, а последното на подвижна стойка. Общо 30 лв./бр.
Разположени са на високо - в хол, в спалня, и на веранда навън. Включвам ги през м. май
.
Не изтребват комарите, а просто ги прогонват.
Ефектът се държи на честотата 440 нм към която комарите са чувствителни:
максимумът в спектъра на излъчване на Слънцето е при 440 nm и на него съответства температура на излъчващото тяло Т = 6600 K.
А комарите през деня не са активни. Лампата имитира ден за комарите.
На мухи и пеперуди - не действа.
В радиус около 5-6 метра комари няма, а на повече не ме интересува.
И има още ефект - комарите летят бавно, като пияни - хващам ги с пръсти във въздуха.
Ефектът е страхотен - жената е алергична, и оттогава никакви оплаквания.
А преди това - всички видове отрови съм пробвал -
ефектът беше твърде слаб - изтощителен нощен лов на комари.
Прикачен файл:
Anti-Moskito-Lamp.jpg
Профи, да те питам - как разбра, че моите лампи били озонови, а твоята е безозонова?
profy - специалист
bulhomes2 написа:
Профи, да те питам - как разбра, че моите лампи били озонови, а твоята е безозонова?
bulhomes2 написа:
profy написа:
...
Озонът се образува при облъчване на кислород с UV-C лъчи от спектралната линия 185 nm,
това е максимумът по литературни данни.
Съответно озон в по-малки количества се образува от спектрални линии до 257 nm.
...
bulhomes2 написа:
profy написа:
...
От 3 години ползвам 3 противокомарни лампи с ултравиолетова светлина, SILVANIA 350 BL, 15W....
...
Ефектът се държи на честотата 440 нм (дължина на вълната) към която комарите са чувствителни:
максимумът в спектъра на излъчване на Слънцето е при 440 nm и на него съответства температура на излъчващото тяло Т = 6600 K.
...
alsted - майстор
profy, нещо май наистина ни баламосваш :? "Совата не е това, което е ... ", "усмихната торба"
Завъртя ни в някаква мистика с UVлампи :shock: На врага са демонистични, моите плашат комари. :prayer: осветли ни за "военно-космическата технология" или каквато китайска е там за твоите!!! Докажи, че SILVANIA 350 BL, 15W не излъчва под 257 nm документално! Отречи се от долното ... или посипи главата си с пепел :x
profy написа:
... Произвеждат се - вероятно от водещите производители на UV-лампи, кварцови лампи, лампи с военно предназначение, "безозонови" лампи за полиграфическата промишленост,
чиито колби са покрити със слой от титанов оксид, или самото стъкло съдържа титанов оксид,
последният не пропуска UV-лъчи с дължина на вълната под 257 nm, а пропуска максимално действащите на микроорганизмите дължини на вълната до 300 nm
Това е засега гражданското приложение на военно-космическата технология;
допускам, че се прилагат и в инактивационните медицински UV-лампи.
Какъв е процентът на титановия оксид, дебелина на покритието,
както и процентът на филтриране на отделните спектрални линии, не е известно,
вероятно има максимум при 185 nm, с експоненциално намаляване на способността до към 240-260 nm.
Устройство, оборудвано с подобни "безозонови" лампи,
ще е напълно безвредно за инактивация на болествотворни микроорганизми във въздуха в домашни условия.
Това е решението за предложеното устройство.


Все пак намирам, че тази област - поради липса на достатъчно гражданска информация,
е извън направлението "Направи сам", и не бива да се експериментира в домашни условия.
Същото се отнася и за всякакви UV-устройства за домашни цели.

Вероятно цената на "безозоновите" лампи ще е твърде висока, за да се влагат в битови уреди.
Същевременно фактът на съществуване на "безозонови" лампи вероятно ще увеличи процента
на некоректните или направо казано заблуждаващи реклами, че лампите са "безозонови".

profy - специалист
alsted написа:
...
Едната тема е за дължина на UV-вълнитe до 257 nm, а другата точно при 440 nm.

Преди време бях написал...
profy написа:
8180 написа:
...
Ще се повторя:
"Ако не можете да обясните нещо на едно дете на 6 години, то това значи, че вие въобще нямате понятие какво означава това нещо." А. Айнщайн. :)
Е, с малко допълнение - това дете трябва да прояви желание да го разбере.
Иначе и на 60 години ще рече " Ъ-ъ-ъ, к'во каза".

Същият този Айнщайн е казал и "Нещата трябва да са възможно най-опростени, но не и прости".
И границата е именно желанието да го разбере, детето - нещото.
Ако имаш проблеми с разбирането, то се обърни към 12-годишната си дъщеря...

Ииии...Надявам се, че котелът ти произвежда достатъчно пепел, сутрин и вечер да си посипваш главата...
Определено има нужда...
Не ти, форумът...
bulhomes2 - майстор
profy написа:
Едната тема е за дължина на UV-вълнитe до 257 nm, а другата точно при 440 nm.
Преди време бях написал...
Tа това ми е въпроса. Тези дължини на вълните ти ги казваш, без какъвто и да е доказателствен материал? Вярно - можеш да пишеш постове, изглеждащи сериозно за някой филолог, но а съм прост инджинер и искам да ми го обясниш като на военен. От къде разбра, че твоите били до едната, а моите до другата? Силно се надявам като професор да ме разкатаеш....

ПП. Да ме прощават военните, ама съм бил в казармата и няма как да нямам мнение за нивото... Не казвам, че е лошо, но точно такова обяснение искам - с цветни моливи.
Последна промяна от bulhomes2 на съб яну 26, 2013 12:30 am, променено общо 1 път.
alsted - майстор
Бе ти кьорав ли си или ни смяташ тук всички за малоумни:
profy написа:
Същото се отнася и за всякакви UV-устройства за домашни цели.
bulhomes2 - майстор
Мен би ме било срам, ако ме хванат в твърдене на неистини. Не мога да лъжа точно по тази причина - ако лъжа, не помня какво и къде и се излагам. 2 пъти във форума съм си "посипвал главата с пепел", но не е било, че нарочно съм излъгал.
alsted - майстор
Прави ти чест! Чисто човешко е да се греши. Опс, то професор не е човек, който както и да го да го възприема :wink:
profy - специалист
bulhomes2 написа:
...
alsted написа:
...
По-горе в темата са заложени сума експерименти, и така си стоят месеци наред... :lol:
Довършете си ги като не сте малоумници...
И като свършите с упражненията с дължини на вълните до 257 nm,
то няма да представлява трудност да се прехвърлите и в другата тема,
и да си осветлите въпроса като как е при 440 nm с озона.
Успех с експериментите ! :lol:
Аз лично отдавна съм приключил с тях, и вашите не ми представляват интерес. Доволен съм от резултата на моите. :-D
bulhomes2 - майстор
Аз не знам - малоумни ли изглеждаме аудиторията? Ти си измисляш някакви дължини, по никакъв начин не доказваш, че има такова нещо и държиш някой да го доказва. Профи ако си мъж - кажи: "Ей на твоята лампа "Silvania" в онзи край там и там пише, че е еди к'во си. На моята пише еди к'во си..."

ПП. Конкурса свърши отдавна. Ако си мислиш, че ти поставям тези въпроси заради него - нека Стив да пусне личното ми съобщение до него преди края на конкурса! Че ако спечеля каквото и да е ще иде за следващата форумна сбирка. Имаш право да се защитиш като мъж, че това, което си твърдял, не е било заради конкурса.

Тема "Конкурс 2012 - #19 - Използване на бактерицидни лампи в дома" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: