• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
От 1 юли до 1 септември 2012г. НаправиСам започва конкурс за най-интересен ремонт, статия или нещо изобретено от вас.
angelfilev - специалист
Стефко написа:
Да бръкна малко в огъня, и да попитам кой колко сушени плодове изяжда за една година? Не вярвам на някой това да е основната му храна. Аз лично почти не употребявам сушени плодове. "Всичката Мара втасала, че и сушилня да си прави за ошав". Аз не виждам полза от нея. Заформя се безсмислен спор, и мерене на п..... :? кой колко е умен :lol:
Понеже питаш, у нас две шепи сливи на ошав за Бъдни вечер.
Стефко - специалист
angelfilev написа:
Понеже питаш, у нас две шепи сливи на ошав за Бъдни вечер.
Две шепи ошав колко да струват - не повече от кутия цигари. За Бъдни вечер. За цялото домочадие, нали? Значи за една година. Само стойността на материалите за изработката покриват поне 30 г. да рупаш ошав. :lol: И струва ли си упражнението да си правиш сушилня за това? Просто не виждам практическо приложение от тази висока технология на световно ниво. За мен си е чиста проба гъзария, и изхвърляне.
profy - специалист
По лични наблюдения семейство с малко дете - 5 годишно, употребява около 10 кг сушени плодове,
купувани от кюстендилска фирма, единствени в България, използващи сушилна екотехнология,
цената на кг е 25 лева, без транспорта.
Лично ние купува(х)ме някъде около 5-6 кг (химически) сушени плодове, и още толкова вегета, на година.
Отделно в моето семейство потреблението на млян червен пипер е 2 кг на година, излиза средно по 24-28 лева за кг.
Потреблението на лук е 4-5 кг на месец, който зиме прораства, и половината се изхвърля.
А за потреблението, преди малко споделих на ЛС с колега от по-горе,
че зарзалите и стафидите вече почти са свършили, за 2 месеца,
а бяха над 10 кг, значи край на ракийцата оттук-нататък.

Е, за какво да говорим тогава, само от червен пипер, вегета и лук, уредът си избива парите за 2-3 месеца, плодовете плюс,
при това няма никакви Е-та във вегета, нито счукана керемида в червения пипер. :-D

Аз лично щях да бъда безкрайно учуден, ако СТЕФКО беше изневерил на своя хейтърски нрав,
и не беше се изцвъкал като сврака и тук ! :lol:

Та Стефко да си рупа счуканата керемида със студена вода, :lol: но да не пише (преписва, де!) колко са вредни храните в България ! [-(
LazarGanev - "Велик майстор"
Аз пък искам да питам бабите Ви колко ли туби с минерална вода е купували? А Вие? Всичката Мара втасала, че и минерална вода да купувате в тая криза! Ако питате мен притежаването на сушилня за плодове не е гъзария, а необходимост. Аз нямам, но се замислям отдавна. Според мен гъзария е купуването на 2 кила сушени сливи за Бъдни вечер - това човек го прави не от нужда, а за да се изгъзари един път в годината. Хлебопекарната също може да е гъзария за някои, но осъзната необходимост за други. Съдомиялната също. Че и пералната :) . Дайте да не разваляме (а ла Стефко) хубавата тема. Ако има дискусии - нека да са по същество - по конструкцията, по технологията, а не за спорта. Пък всеки сам да си прецени дали има нужда от такъв уред, дали си струва да се в пуща да го прави или да си купува готов от магазина.
dido.dimitrov - напреднал
Здравейте,

Тази година опитах да изсуша плодове(сини сливи) и се справих добре. Успяха да се изсушат на слънце за около десеттина дни. Мисля че този уред е много полезен, понеже не зависи от това дали има слънце или не. Голяма част от плодовете, които имам в градината, зреят когато не е толкова интензивно слънцето и на практика няма как да изсъхнат в сегашния сезон. Имам въпрос към автора на сушилнята. Разбрах, че вентилатора се монтира отгоре в лявата част и на практика изсмуква влагата от плодовете(или това, което се суши). Правилно ли съм разбрал? Искам още да питам - необходимо ли е да се правят някакви отвори за да влиза въздух отвън(ако ще има отвори предполагам че трябва да са най-долу, в ляво). Мисля си - ако е уплътнена добре кутията и ако няма отвори за въздух дали няма да стане нещо като вакум. От друга страна - ако ще се правят отвори за въздух няма да е необходимо да се уплатнява по този начин вратата(май сам си отговорих на втория въпрос :) ).
Ще се радвам да чуя коментар на разсъжденията ми.

Поздрави!
profy - специалист
dido.dimitrov написа:
...Ще се радвам да чуя коментар на разсъжденията ми.

Поздрави!
Правилно сте разбрал - вентилаторът изсмуква въздуха горе вляво, а постъпващият въздух влиза долу вляво само през един отвор, за да се нагрява последователно през всички нагруватели. Ако има отвори, то вентилаторът ще изсмуква недостатъчно нагрят въздух през тях, с което се намалява скоростта на сушилния агент, както и температурата му - накратко ефективността на апарата силно ще се намали.
profy - специалист
Прикачен файл:
Dried kitchen stuff 07-11-2012.jpg
Dried kitchen stuff 07-11-2012.jpg (84.45 KиБ) Видяна 6932 пъти
В оригиналната статия призивът е - видно от обстоятелственото встъпление-обосновка, НАПРАВИ САМ СУШЕНИ ПЛОДОВЕ И ЗЕЛЕНЧУЦИ, а съвсем не единствено НАПРАВИ САМ СУШИЛНА КАМЕРА, въпреки, че и това е възможно, при проява на съответния професионализъм и собствени виждания.
А дали СУШЕНИТЕ ПЛОДОВЕ И ЗЕЛЕНЧУЦИ ще се произвеждат от руски сушилен шкаф с чекмеджета "Вимпел" с цена 220 щ.д. франко Москва, китайска, тайландска, немска или испанска модел VES VMD-1, и пр. домашна пластмасова сушилна камера, е без значение, въпрос на пари и възможности.
Единствено МИЛЕНИЦА от читателите на форума, освен почитаемото жури, схвана призива. Затова й обещавам да й изготвя безплатно - с нейни материали и транспорт, ако и когато пожелае, подобна сушилна камера - от конструктивни подобрения няма никаква нужда, разбира се с тръбни нагревателни елементи, и защитени комутационни връзки, съгласно класа на домашните електрически прибори, но най-малко ІР 42, както и наличие на камера за филтър на входящия въздух.
Сега малко за сушените зеленчуци.
Състав на Вегетата на хърватската фирма-производител: готварска сол, сушен зеленчук 15,5% (морков, пащърнак, лук, целина, магданоз-листо), овкусители (натриев глутамат, динатриев инозинат), захар, подправки, царевично нишесте, оцветител (рибофлавин). Цена 5 лв. за 250 гр.
Състав на домашна "вегета": моркови 6 кг - 6 лв., лук 3 кг - 2.4 лв., домати 3 кг - 3 лв., червен и зелен пипер 3 кг- 3 лв., целина глави 4 бр.- 4 лв., 8 връзки пера целина - 4 лв., 8 връзки магданоз - 4 лв. Общо 26.40 лв., около 18 кг, почистване и рязане - около 6 часа. Продължителност на сушенето 4 цикъла по 18 часа, пресушени, влажност под 10 %. Разход на електроенергия - около 4 лв. Обща продукция - 3 кг чисто изсушена продукция, обем около 9 л. Себестойност на продукцията - 10 лв./кг, без каквито и да е консерванти, пълнители, оцветители, овкусители и подправки. Изсушените продукти са подложени на хипотермичен шок в продължение на 24 часа във фризер. Съхранение в плътно затворени кутии.
Червеният пипер за мелене - 10 кг, сух продукт около 1.5 кг, процедиран по описания начин, смилане в кафемелачка, себестойност 7.25 лв./кг.
Продуктите са пуснати в действие - резултатите при супи и типичния български гювеч надминаха очакванията - невероятен аромат и вкус.
Препоръчвам на всички СУШЕНИ ЗЕЛЕНЧУЦИ - екологични, и немаловажното за всеки кулинар,
в домашни условия практически твърде важно за всяка жена - бързина на приготвянето.
Ahmakov - специалист
Обдухването на плодове и зеленчуци с нарушена цялост, разбирай нарязани, с необработен външен въздух, в голямо количество, продължително време, при повишена влажност и температура, може да ви изненада много неприятно, особено приготвени в домашни условия, на село, където е торено с оборски тор или се отглеждат животни наоколо.
Имате право на информирано съгласие. Прочетете внимателно и трите статии преди употреба.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1% ... B8_O104:H4
http://www.puls.bg/health/index.php?tag ... 1%82%D0%B8
Хайде и със здраве... :axe:
iva6ki - специалист
То в тоя ред на мисли трябва и бактерицидна лампа за входящия въздух :? :lol:
Ahmakov - специалист
В този ред на мисли съшествуват и се спазват Добри Производствени Практики, каквото и да означава това... :lol:
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Конкурс 2012 - #24 - Домашна сушилна камера за плодове..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: