• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8
От 1 юли до 1 септември 2012г. НаправиСам започва конкурс за най-интересен ремонт, статия или нещо изобретено от вас.
alsted - майстор
Мисля, вместо да използвам пластмасови тави, да направя такива от неръждаема мрежа като зявия в краищата по едно краче с цел да минава въздух и отдолу. Струва ми се, че по този начин ще се увеличи контактната повархност на плода, изложена на обдухването и от там процеса ще се подобри (като време и енергоемкост)? Възможен ли е отрицателен ефект?
Останах с впечатлението, че не пречи ако продуктите престоят в сушилята и могат в крайна сметка да се вадят наведнъж?
bulhomes2 - майстор
Но тогава ще избягаш от зигзагообразното движение на въздуха, а виж, че там са разположени нагревателите в случая!
profy - специалист
alsted написа:
Мисля, вместо да използвам пластмасови тави, да направя такива от неръждаема мрежа като зявия в краищата по едно краче с цел да минава въздух и отдолу. Струва ми се, че по този начин ще се увеличи контактната повархност на плода, изложена на обдухването и от там процеса ще се подобри (като време и енергоемкост)? Възможен ли е отрицателен ефект?
Напълно отрицателен - скоростта ще падне поне 10 пъти, температурното поле няма да е хомогенно - ще има прегряване. Елиминираш най-ценното качество на апарата - сушене чрез излъхване, и преминаваш в съвсем друг тип сушилня, нещо като тунелна сушилня, с непредвидим режим при висока температура, при всички случаи ще има силна карамелизация - лошо качество на продукцията.
НИКАКВИ МРЕЖИ ИЛИ ОТВОРИ ПО ТАВИТЕ.
Останах с впечатлението, че не пречи ако продуктите престоят в сушилята и могат в крайна сметка да се вадят наведнъж?
Да, точно така, може да пресъхнат, само част или всички, бързо и лесно се отвръщат на атмосферен въздух до нормално съедобно състояние.
alsted - майстор
bulhomes, не си разбрал за какво говоря. Нещо такова:
Прикачен файл:
с мрежеста тава.JPG
с мрежеста тава.JPG (30.07 KиБ) Видяна 7792 пъти
profy, та казваш не бива :?
bulhomes2 - майстор
ОК. Сега те разбрах :partyman:
profy - специалист
Никакви мрежи, никакви отвори !!!
НИКАКВИ МРЕЖИ, НИКАКВИ ОТВОРИ !!!
Последна промяна от profy на чет окт 25, 2012 4:44 am, променено общо 1 път.
profy - специалист
Ами писна ми едно и също да ти обяснявам - излъхване е термодинамическия процес !
Що го променяш ?!?
Реших, че не ме чуваш !
Село Слънчев ден е далече. :lol:
Стефко - специалист
Статията е добра, написана умно, и с интелект. Личи професионализъм. Просто като приказка. Ама дали това е правилния начин, не се наемам да отговоря. :?
alsted - майстор
profy, май нещо се уля.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8

Тема "Конкурс 2012 - #24 - Домашна сушилна камера за плодове..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: