• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
От 1 юли до 1 септември 2012г. НаправиСам започва конкурс за най-интересен ремонт, статия или нещо изобретено от вас.
profy - специалист
angelfilev написа:
...Ако се задълбочиш да се усъвършенстваш техниката може да направиш нещо подобно .
Благодаря.
В областта на сушилната техника и технологии притежавам 20-на патента
на конструкции на сушилни апарати и технологии на сушене с доста над 50 патентни претенции. :-D
LazarGanev - "Велик майстор"
Попитах, защото ми хрумна идеята да се ползва слънчева топлина вместо ел.енергия - вместо реотани да има серпентини, по които да циркулира вода с контролирана температура. Една стандартна домашна система от 2 панела с 300л бойлер би свършила и тази работа между другото :?. Може заедно тук да конструираме една такава инсталация :wink:
profy - специалист
LazarGanev написа:
...ми хрумна идеята да се ползва слънчева топлина вместо ел.енергия...Може заедно тук да конструираме една такава инсталация :wink:
Сушилни инсталации с хелиоконцентратори има твърде много конструкции
с директно или индиректно подгряване на сушилния агент - въздух.
Принципно внасянето на междинен топлоносител винаги увеличава инвестиционните разходи
и намалява ефективността.

Никоя сушилна технология в областта на хранително-вкусовата промишленост,
базираща се на конвективно сушене чрез изпарение или излъхване,
не е технико-икономически изгодна спрямо химическите методи на десикация,
съотношението е 5:1 по отношение на производствените разходи.
В тази област съществен минус на комбинацията - сушилна камера+слънчев колектор, какъвто и да е,
е изискването на сушенето като непрекъснат процес,
и невъзможността на слънчевия колектор да осигури тази непрекъснатост през нощта и през облачни дни,
да речем при дифузно слънчево греене може да се постигне 45 оС на сушилния агент.

Що се отнася до конструиране - напълно възможно.
Примерно.
"Следящата слънцето система" от конкурсна тема на настоящия форум
е напълно възможно да бъде приложена за цилиндрично огледало,
във фокуса на което е поместена най-обикновена тръба,
изпълняваща функциите на подгревател за входящия сушилен агент.
А фотоволтаичен панел или ветрогенератор за 35 Вт за вентилатора+50-на Вт за следящата система,
също са добре разработени форумни теми,
Съществено предимство - автономност,
подходяща сушилна камера за планинари или събирачи на диви плодове и билки.
LazarGanev - "Велик майстор"
Уф, засипа ме с термини :-D . Ясно ми е, че за сушене в промишлени количества не е неподходяща слънчевата енергия, ама при една неголяма битова сушилня можеш да избираш подходящи дни, а пък един буфер 300л, какъвто ще се яви домашния бойлер с 2 серпентини мисля ще е напълно достатъчен, а пък и да не е достатъчен - винаги може да се включи нагревател и да помогне. Само че в такъв случай няма да се заиграваме с ел. мощности, а с температурата на водата чрез термо смесителен вентил. Долната серпентина ще грее бойлера от панелите, а горната ще отнема топлината от бойлера и ще я праща в сушилнята.
alsted - майстор
Не се вижда добре, там ли е първия нагревател?
Прикачен файл:
сушилня.JPG
сушилня.JPG (46.94 KиБ) Видяна 11523 пъти
Входящия въздух направо от пода ли се засмуква? Не трябва ли да се предвиди някакъв филтър? Разместват ли се тавите в процеса на сушене? Няма ли значителна разлика в степента на исушаване в на различните нива? Най-долна тава напрактика не се подгрява отдолу. Дали не е по-добре този нагревателда е от дясно, под първата тава, така че влизащия въздух първо да я подгрява отдолу (както всъщност се подгряват всички други)? ... дори и да трябва да се повдигне цялата сушилня с още малко.

Р.Р. Лазаре, е що ни трябват такива засукани работи? То като ще ползваме слънчевата топлина, що да не си ги сушим директно на открито? Може само да добавим отстрани един вентилатор да им духа ...
LazarGanev - "Велик майстор"
alsted написа:
Р.Р. Лазаре, е що ни трябват такива засукани работи? То като ще ползваме слънчевата топлина, що да не си ги сушим директно на открито? Може само да добавим отстрани един вентилатор да им духа ...
Ами то хубаво на открито, ама виж за какви температури става въпрос - 45-50*С. Пък и кое му е сложното и засуканото - за мене е по-просто от това с ел нагреватели. Пък и всеки сам си избира - при положение, че нямаш соларна инсталация - разбира се че няма да си правиш сега за случая, но ако имаш 300л вода на 90*С, кощунство е да ползваш ел.нагреватели
profy - специалист
alsted написа:
Не се вижда добре, там ли е първия нагревател?
Да
Входящия въздух направо от пода ли се засмуква? Не трябва ли да се предвиди някакъв филтър?
Не засмуква направо от пода, защото е разположена на площадка. На село въздухът е чист.
Принципно в градски условия на балкон следва да се предвиди филтър- парче два слоя нетъкан текстил ще върши работа.
Разместват ли се тавите в процеса на сушене? Няма ли значителна разлика в степента на исушаване в на различните нива?
Тавите не се разместват, няма разлика в степента на изсушаване, ако всички тави се заредят едновременно.
Най-долна тава напрактика не се подгрява отдолу. Дали не е по-добре този нагревателда е от дясно, под първата тава, така че влизащия въздух първо да я подгрява отдолу (както всъщност се подгряват всички други)? ... дори и да трябва да се повдигне цялата сушилня с още малко.
Принципът на сушене е чрез излъхване - скоростта на сушилния агент въздух е определяща за сушенето, а не нагряването; нагряването в случая е необходимо само да измести равновесната точка на диаграмата на влажния въздух, т.е. да повиши влагоемкостта на сушилния агент. Нагрява се въздухът на степени, последователно, приблизително да има една и съща влагоемкост; материалът не се нагрява целенасочено, напр. при пластмасовите тави не се нагрява. В това се състои съществената разлика между този принцип на сушене и заложеният в китайските сушилки, които имат много ниска скорост на въздуха.
profy - специалист
LazarGanev написа:
...при положение, че нямаш соларна инсталация - разбира се че няма да си правиш сега за случая, но ако имаш 300л вода на 90*С, кощунство е да ползваш ел.нагреватели
Напълно споделям виждането, особено при твърде малката мощност 200 - 400 Вт при ниски температури.
А топлинният капацитет на 300 л буферен обем с гореща вода 90 оС
е в състояние да осигурява напълно непрекъснат работен цикъл.
Налице е и неудобство обаче -
сушилната камера е стационирана в определено помещение, до топлообменния апарат вода-въздух,
липсва й мобилност.
alsted - майстор
Питам, защото със сигурност ще си я направя. Смятам страничните стени да огъна "П"-образно от поцинкованата ламарина, вместо да са отделни парчета хем по-надеждна херметизачия, хем - по-малко силикон. Горния капак ще го скопчая (най-вероятно от две страни, а третата ще цяла - оставена при кроенето), пълната херметизацията - със запояване.
Препоръчвам монтаж (напъхване и заклинване с медна тел 1-2 мм) на ф4 мм х 190 мм в кухината на носещия реотана пръчковиден керамичен изолатор, слаб е и се чупи.
Обикновено, при готовите печки, в тях има стоманизирана шиничка. Медта е много мека, лично съм слагал и не съм доволен.
Маркуча за херметизиране на вратата, честно казано, не ми харесва много. Ако някой се сеща за нещо по-добро да казва.
Как е температурата на пипане на стените от вън? Мисля, че ще кажеш, че не е нужна термоизолация?
Основни сушилни режими: плодове - 4 ч. 200 Вт + 10 ч. 400 Вт+ 4 ч. 600 Вт
От едната страна явно са в режим "последователно свързване", от другата (вероятно дасната) - има ли значение дали горния или долния нагревател ще е включен?
profy - специалист
alsted написа:
Питам, защото със сигурност ще си я направя. Смятам страничните стени да огъна "П"-образно от поцинкованата ламарина, вместо да са отделни парчета хем по-надеждна херметизачия, хем - по-малко силикон. Горния капак ще го скопчая (най-вероятно от две страни, а третата ще цяла - оставена при кроенето), пълната херметизацията - със запояване.

Поздравления, няма да съжаляваш, а нежната ти половинка ще е във възторг и от съпруга си и от апарата.
Според мен предната рамка трябва да е от винкел - затварянето на вратата иска доста сериозно усилие.
Всичко друго - според вижданията и възможностите.
Препоръчвам монтаж (напъхване и заклинване с медна тел 1-2 мм) на ф4 мм х 190 мм в кухината на носещия реотана пръчковиден керамичен изолатор, слаб е и се чупи.

Обикновено, при готовите печки, в тях има стоманизирана шиничка. Медта е много мека, лично съм слагал и не съм доволен.
Няма шини вече, помня навремето имаше.
Написал съм 4мм тел + медната тел само за заклинване.

Маркуча за херметизиране на вратата, честно казано, не ми харесва много. Ако някой се сеща за нещо по-добро да казва.
Ами то аз го сложих временно, докато измисля или намеря нещо по-добро.
Обаче за месец работа така си напасна вече, че вратата се отваря и затваря без ключ, само с ръце.
Уплътнява идеално и няма да го сменям.
Също няма никаква нужда от стъкла за наблюдение.
А и терморегулаторът практически също е ненужен -
повече от 400 Вт при 4 работещи нагревателя не се налага,
а температурата не се вдига над 55 оС към края на шаржа.

Как е температурата на пипане на стените от вън? Мисля, че ще кажеш, че не е нужна термоизолация?
При тази температура до 50-55 оС няма нужда от топлоизолация.
При сменяне на тавите и изключване от мрежата - температурата пада бързо за 1-2 минути.
Искам да кажа, че не съм се изгорил ни веднъж.
Основни сушилни режими: плодове - 4 ч. 200 Вт + 10 ч. 400 Вт+ 4 ч. 600 Вт
От едната страна явно са в режим "последователно свързване", от другата (вероятно дасната) - има ли значение дали горния или долния нагревател ще е включен?
Петтактовият ключ позволява последователно и паралелно свързване на двата нагревателя -
така се получава минималната мощност от 200 Вт на левите два нагревателя, също и на десните два.
Най-долните нагреватели обхващат повече тави.
Следователно нагревателите трябва да се включват отдолу нагоре.
400 Вт е оптимален вариант 2 х 200 Вт - четирите нагревателя работят.
При режим 600 Вт започна карамелизация на захарите и повече не съм включвал на повече от 400 Вт.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Конкурс 2012 - #24 - Домашна сушилна камера за плодове..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: