От 1 юли до 1 септември 2012г. НаправиСам започва конкурс за най-интересен ремонт, статия или нещо изобретено от вас.
Здравейте,
Видях конкурс и реших да понапиша малко в него за това което съм направил.
Идеята е проста, чрез релета и телефон/компютър да управлявате електрическите вериги в домът си.
Възможностите са следните:
  • ВКЛ/ИЗКЛ. Ръчно чрез компютър или телефон.
  • Автоматично ВКЛ/ИЗКЛ. в зададен час/ден/месец/година. Примерно бойлера ще се ВКЛ. Всяка вечер от 03 до 05:00, Вентилатора ще се ВКЛ. на всеки 5 мин за по 2 мин през деня, напоителната система ще се вкл. за 2 мин на всеки час през нощта .......... и др.
  • Детектор за близост. Прибирате се в къщи, телефонът си се закача към WIFI-то и ............ примерно светват лампите, вкл. се нещо ........ и т.н.
  • Host Monitor - рутера ви за интернет забива? Автоматичен рестарт в такъв случай :)
Неща които се каня да направя в бъдеще е да вкарам W1 sensor поддръжка.

Който се интересува относно това как да си го направи съм постнал топик в Направи Си Сам секцията.
djpatzo - специалист
Наясно ли си колко програмиране ще пада за част от точките, които си изброил. Иначе има вариант и голямо улеснение с един модул, който притежава SIM slot . Пак се програмира и той може да прави доста неща. Рутера не може да се рестартира ако забие, защото няма как да работи операционната му система, докато е забил. Може да се рестартира ако е down и няма Ping до него, но отново с такъв модул, за който говоря !
sstefanov - майстор
Това е само малко автоматика. Според мен умният дом трябва да е нещо доста по-умно.
djpatzo написа:
Наясно ли си колко програмиране ще пада за част от точките, които си изброил. Иначе има вариант и голямо улеснение с един модул, който притежава SIM slot . Пак се програмира и той може да прави доста неща. Рутера не може да се рестартира ако забие, защото няма как да работи операционната му система, докато е забил. Може да се рестартира ако е down и няма Ping до него, но отново с такъв модул, за който говоря !
Наясно съм защото вече съм го направил и си го ползвам от година насам. Имам само да довърша API и документацията, след това ще се захвана с поддръжка на W1 сензори, тогава ще стане наистина интересно.
Antonii - майстор
Като за начало идеята е добра. Разбира се, че трябва да се по доразвие.
Иначе Honeywell имат една такава разработка свързана с интелигентно управление на отоплението. Като достъпа за настройки става през интернет или от станция в жилището. Цената и с различините устройства за едно жилище и над 1000лв. Аз лично ползвам такав и е много удобна, дори пести енергия.
Така, че има хляб в тази идея.
Дори и София техно парк може да подпомогне фирма занимаваща се с такива неща.
djpatzo - специалист
nedoskiv написа:
djpatzo написа:
Наясно ли си колко програмиране ще пада за част от точките, които си изброил. Иначе има вариант и голямо улеснение с един модул, който притежава SIM slot . Пак се програмира и той може да прави доста неща. Рутера не може да се рестартира ако забие, защото няма как да работи операционната му система, докато е забил. Може да се рестартира ако е down и няма Ping до него, но отново с такъв модул, за който говоря !
Наясно съм защото вече съм го направил и си го ползвам от година насам. Имам само да довърша API и документацията, след това ще се захвана с поддръжка на W1 сензори, тогава ще стане наистина интересно.
Успех! Записвам се за темата и ще я следя с интерес! :)
Някои фирмички в София се занимават с това. Много хубава иновация, но това поне 1-2 години СТАБИЛНО програмиране трябва... Ако не и повече...

Тема "SmartHome, управлявай домът си." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: