• 1
  • 2
Жилището на най-малките
варадин - помощник
Голям проблем момчета, помагайте ако можете.
Минах на етап латекс, когато на последната стена в една от стаите ми се отлепи втората ръка на шпакловката. И то не на всякъде, а на места. Просто си пада на люспи и отдоло се вижда колко грапава е била първта ръка. Не е залепнала втората отгоре. Отлепването се яви когато на едно от въпросните места нанесох боя, Спрях да боядисвам и със шпаклата свалих доста голямо петно на което все още нямаше боя. На какво се дължи според вас. Сега почнах да стържа местата до основа, ще грундирам наново и после ще прешпакловам. Има ли нещо което трябва да се прави допълнително в подобна ситуация. Интересно, че всичко бях грундирал преди боята с деко професионал, не съм прекалявал с грунда в никакъв случай.
Каква площ да свалям се чудя, как да определя границата до която мога да разчитам на достатъчно залепнала шпакловка. Посочете критерий
masterval - майстор
навлажни го хубаво и остържи с шпаклата. Квото падне- падне. А защо се е отлюпило - не знам историята.
варадин - помощник
Ами добре! Ще навлажня цялата не боядисана стена и ще дерзая. А после ще трябва ли пак грунд, преди да се нанесе следващата ръка? Дано се получи! Вече не знам какво да очаквам от другите стаи.
W123 - специалист
като свалиш шпакловката,мини със шкурка 60 или 80 да се надере.
И после сложи Боро а не Деко.А впрочем Декото не ми казвай че си го разредил 1/4 като Боро.А как по дяволите въобще го разреди,ама честно без да лъжеш :-D
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
На "моето" ДЕКО пишеше 1:10. И така го минах и с 1:7 също. Разлика нямаше. А шпакловка падна само на места с проникваща отвън влага. Само последният слой. Та, дали не е същия проблемът.
варадин - помощник
Няма за какво да лъжа. Разредих Деко 1:10 и стените се матираха,нямаше да цапат като ги пипнеш с ръка. По този начин боядисах около 100 квадрата стени и тавани. Но на въпросната стена падна като търнах с боята, после напънах със шпаклата и петното взе да се разширява. А иначе първата ръка шпакловка която лъсна отдолу е хванала доста здраво за боро контакта . И ако реша да я сваля се изисква усилие. Нещото което си мисля е, че не е достатъчно добре набита шпакловката на вторъта ръка. Не е натискано навсякъде добре и сигурно е била и по рядка. Защо си мисля така. Защото в тази зона като зашкурвах места които не ми харесваха след майстора, някак шпакловката се ронеше. Не ставаше гладка, а се надираше от шкурка 180.
Ама не съм предполагал че може да се отлепи по този начин.
В интерес на истината половината апартамент си го шпакловах аз, за другата взех майстор да ми помага. Да става по бързо. А той си бачка такива неща, и съм виждал негова работа, подобни проблеми е нямало. Аз не бях се занимавал и действах полекичка до като посвикнах. Но после ми направи впечатление, че като шкурих стените дето бях правил аз, седяха по твърди, не се ронеха както на местата за които споменах по-горе. И сега стана така че нямам проблем с боята върху моите стени , а върху стената на „майстора“. Вчера оставих едно петно дето бях намазал с боя за да му покажа за каво става въпрос. Тази сутрин гледам че шпакловката на това място се е издула като пришка и пружинира при натиск.
W123 - специалист
варадин написа:
... Не е натискано навсякъде добре и сигурно е била и по рядка. Защо си мисля така. Защото в тази зона като зашкурвах места които не ми харесваха след майстора, някак шпакловката се ронеше. Не ставаше гладка, а се надираше от шкурка 180...
Сместа не е била рядка а е била гъста,а е била гъста понеже е била сигурно крива стената и така майстора я е минал една ръка на дебело,а за минаваш на дебело трябва или самата шпакловка да е разработена за това или да я разбъркаш гъста което води до този ефект.
Я кажи колко е дебел слоя който пада и какъв материал е.Само не ми казвай че е 4-5мм сатен.
варадин - помощник
Гипсова шпакловка на боро е материала, дебелината на люспите е най-много до 1,5мм. Ефекта на падането е много подобен на лющенето на стара блажна боя от дограма. Или ако щете, както се отделят пластове от препечена баничка като си купите.
W123 - специалист
Toя майстор е ебати пича честно.Да успее да съсипе шпакловка на Боро.Ми това е една от най-добрите и скъпи смеси...
А я да попитам нещо като бавно развиващ.Първо е била някаква калпава стена.След това сте я минали с Боро контакт и след това сте шпакловали,после сте минали с Деко и накрая с шпакловка на Боро.Нали правилно съм разбрал.Ако е така защо по дяволите сте грундирали с Деко-то.Не че има значение де.Хващай шпаклата и бутай шпакловката смело.Което падне падне.
Боро шпакловката е страхотна но много специфична.Спазвай точно пропорциите за вода и сух материал и бъркай кратко на БАВНИ обороти да не вкараш много въздух.Изчакай малко и пак леко разбъркай но много малко.Шпакловай и в момента в който усетиш че започва да втвърдява в кофата спирай или още съвсем малко можеш да качиш на стената.Хвърляй я и измивай кофата,миксера и инструментите преди да разбъркаш още.Мазна е като масло,ама ти си знаеш.В никакъв случай не доливай вода като започне да стяга защото това може да е една от причините да се получава този номер който описваш,въпреки че аз залагам повече на суха смес.
варадин - помощник
Тъкмо се върнах от обекта. Свалих от стената и двете ръце шпакловка, утре ще грундирам мястото и ще шпакловам отново.
По повод питането за реда в който съм нанасял смесите:
1. Стара стена боядисана с вар
2. Свалих колкото можах от варта
3. Нанесох боро контакт
4. Две ръце шпакловка на боро
5. Шкурене където се налагаше
6. Грунд Деко 1:10
7. Латекс на Леко( на боята си пишеше да се тртира с деко преди нанасяне, за това го избрах)
8. Вече знаете, близо 2 квадрата и нещо се изпортиха.

Тази вечер като мокрех стената и свалях гипса, си мислех да ли пък майсторът не е избързал и да е сложил втората ръка преди първата да е изсъхнала хубаво и да се е получила лошото сцепление.
Каквото и да е било, вече свалих проблемнто място, огледах останалата стена. За момента нищо съмнително не видях, надявм се да е така.

Благодаря на всички за проявената отзивчивост, дано с моята несполука и вашите коментари сме помогнали на някой да се предпази от нещо подобно. Не че е непоправимо, ама е досадно и изнервящо.
Вчера ме беше много яд, но днес си мисля че ще изостана най-много с 4 дни, което на общият фон не е много.
Подобни сутуации ме карат да си припомням думите на моята баба. Тя си отиде от този свят преди доста време, но когато бях дете ми казваше понякога.
- Човешкото око се плаши, но ръцете не !
Приятни почивни дни ! И да са ни здрави ръцете.
  • 1
  • 2

Тема "Помооощ! 2 квадрата шпакловка на земята при минаване с боята" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: