Жилището на най-малките
null - специалист
Основния проблем при правенето на
http://www.diapers.com/Product/ProductD ... uctId=8476
е в горния край на таблите (задната и страничните). Не знам как се казва, но огъването или съответно изрязването на тези детайли е трудното.
Ако избереш вариант като
http://www.diapers.com/Product/ProductD ... io-_-14372
или дори като
http://www.diapers.com/Product/ProductD ... ctId=14462
ще се намерят повече желаещи да го направят.
По принцип може да се изпълни и от чам, ама трябва да си подбираш материала и да се байцва. Но е меко и с времето следите ще са повече.
Иначе на това първото дето си го харесал забелязах, че се състои от
- една задна табла
- две странични табли без крака
- предна табла с два крака
- два предни крака (отделно за случаите, когато не се ползва предната табла
- предна малка решетка
- подматрачна рамка за малкия матрак (и такъв матрак естествено)
- подматрачна рамка за големия матрак (и такъв матрак естествено)
- две странични дъски за след 5 години :)

Това само го отбелязвам, защото се замислих какви са детайлите, за да мога да си представя и съответно сглобките. Не смятам, че ще са ти проблема. Измисли другото. Пак да се повторя - трудното са огънатите по тясната част детайли.
Успех!
niki_sap - специалист
Още веднъж благодаря.
Ако мога да опиша как си го представям аз - по-горе се бях опитал да го направя тук пак ще пробвам с размери за да има смисъл.
За момента приемам, че леглото няма да става на голямо за юнуша, а ще си бъде винаги един размер 140/70

Значи, цялото легло може да бъде направено здраво според мен ако имаме здраво захванати всички страни т.е. няма да има пренавиване на болтове и разглабяне, а ще има една здраво направена правоъгълна конструкция. За момента взимам за модел ето това легло: http://www.diapers.com/Product/ProductD ... uctId=8476 въпреки че това на снимката по-долу ми харесва най-много. Аз приемам за носещи задната и предната табла - на тях ще са хванати краката. Общо височината отпред ще бъде 100см, а отзад 130см. в най-ниската част на извивката и 140 см в най-високата.
Материалите - чам. Не съм сигурен къде и какви разновидности на друго дърво могат да се намерят. Предпочитам да е от друго дърво, но ще съм благодарен ако ме ориентирате къде и какви размери материали мога да намеря. За момента съм почти сигурен в лесното намиране на долните размери от чам и затова ще мисля в такъв материал.

1. Задната табла
Две греди 8/8см. високи 130 см. Допълнително върху върха на тази греда може да се сложи квадрат с размери 10/10 на 2 см за да изглежда като "шапка" - вместо извитата летва на снимката. За тези греди отдолу е захваната или още една такава 8/8 или по-тънка. Тази долна хоризонтална греда може да бъде на 20 см. от земята. Нямам представа как е най-добре да се захване за краката - може би със жлеб и лепило ще е най-скрито и красиво, но дали ще е достатъчно здраво? Другия вариант е с дълъг болт - например 15 см. който да влиза странично на крак и да влиза в хоризонталната греда - моля дайте съвет. Така се получава долната основа на задната табла. Горната основа е проблемната. Най-лесното, за което мога да се сетя е да се вземе една дъска с ширина, колкото е възможно повече - например 40 см. - ако имате опит в намирането на материали, може да ме посъветвате, коя ще намеря без много търсене. и дебелина, колкото се може повече - например 4 см. Тук вариантите са 2 - ако намеря дърводелец, или ако си купя оберфреза (с което до колкото ми е известно се прави това) да издълбая в тази 4 см. дъска орнаменти, дълбоки например 2 см. Съответно дъската да бъде изрязана в обалните форми от снимката отгоре и отдолу и така да се получи горната хоризонтална греда на задната табла. Ако не мога да намеря фреза, то може да се сложи и по-тънка дъска - например 2-3 см., без в нея да се изрязват орнаменти и съответно да бъде оформена само отгоре и отдолу за да придобие извивката от снимката. Захващането на тази дъска за вертикалните греди - краката, също не ми е перфектно ясно, моля дайте съвет.
Между двете хоризонтални греди мога да пусна летвички с ширина 2-3 см. и дебелина не повече от 1 см. Те според мен могат да се захванат за горната и долната хоризонтални греди единствено чрез жлебове, ако имате друга по-добра идея за захващане, която да не загрози, моля дайте я. Освен това може да се пусне една по-дебела и по-широка дъска в средата, която да държи съвсем здраво горната и долната хоризонтални летви.
Така се получава задната табла, която би трябвало да е доста здрава.

2. Странични табли.
Може да се направят от две вертикални летви по 6 см. (ако краката са дебели 8/8см.) и две хоризонтални от 2-4 см дебелина. Долната хоризонтална ще е широк 8-10 см. Горната летва, както горната на задната талба ще се изреже в желаната форма - т.е. от дъска широка 25-30 см ще се изреже извита дъска със ширина 8-10 см. Отново как точно да се захванат хоризонталните с вертикалните за да стане красиво и да не се виждат прекалено много болтове - моля посъветвайте. Както на снимката, ще се използват същите вертикални летвички за прегради - моля посъветвайте ме дали не са прекалено дебели, лесно ли ще намеря качествени чамови такива, защото спомена ми за такива летви по магазините е, че са много тънки и изкривени и съответно най-лесния и красив начин за захващане.
Така получените странични табли ще се захваната за задната и предната с болтове.

3. Предна табла.
Според мен тази табла е най-трудната. Тук едновременно трябва да имаме здрава основа и сглобка, която да носи леглото и да може да слагаме и махаме решетки. Основно изискване на мен и жена ми е да бъде и естетичесни карасиво.
Отново имаме две вертикални греди 8/8 дълги 100 см.+ шапка. Единственото захващане на тези греди, което и ще носи всичко ще бъде само в долната част. Затова си мисля на височина 20 см. да се сложи една здрава дебела 4 см. и широка 20-25 см дъска. Тя ще бъде захваната отново с жлебове и/или болтове за краката. Основен въпрос е дали такава дъска е необходима. След като леглото няма да се разглобява и съответно ще бъде непрекъснато захванато с болтове за страничните табли, ще бъде ли достатъчна една обикновена дъска дебела 2-3 см и широка 10 см.? Защото ако е така ще стане доста по-красиво и удобно за последваща употреба, когато няма прегради и съоветно човек иска да седне на леглото (дъската няма да опира на свивката на краката му).
Върху така направената основа на леглото има 2 основни неща, които трябва да се измислят.
- захващането на подматрачната рамка - нямам никаква идея как да стане това. Освен това ми се иска матрака да може да бъде поставян на няколко височини, за да може през първите месеци да е лесно на родителите да се пресягат за бебето през перилата. Моля дайте съвети как да бъде направено практично и здраво това, защото идеята е, че в последствие тази подматрачна рамка ще носи дете до възраст 5-6 години, а след това леглото може да бъде използвано като диван, т.е. ще могат да сядат двама възрастни на него.

- предните решетки.
Те са два вида.
Една с височина, колкото предните крака т.е. например 70 см. и дължина 130-140 според точната дебелина на краката и размера на матрака, който още не съм премерил точно. Тя е обикновен правоъгълник с рамка от дъски 10 см и напречки от тънки летви. В страничените вертикални летви ще бъде изрязан улей.
Зхващането между кревата и решетката, което Силвето предлага на нейните снимки е класическо - така си спомням, че беше направено и моето легло - дъсчица захваната за крака на леглото, която влиза в издълбания улей на вертикалните летви на решетката. Аз си мисля, как евентуално мога да го направя по-красиво. Единственото, което измислих е вместо дъсчица да се използват от тези пъпки, които се слагат в мебелите да държат равтовете - малка дупка в крака на леглото и в нея се пъхва 1 см. шпилка ли как се казва, на която е надената метална или пластмасова пъпка. Съответно решетката се плъзка по тази пъпка. Когато няма решетка се вади и пъпката и на крака не остава нищо освен малката дупка.

Втората решетка, точно както на една от снимките на леглото, което ползваме за пример, се използва, когато детето порасне малко повече и идеята е докато спи да не се търкули на земята. Тя трябва да не бъде по цялата дължина на леглото, а само например с дължина 50 см. Как обаче да се зхване за леглото. Тук вариантите отново са два според мен - единия е отново да се използват пъпки, в които да влезе тази решетка, но не ми изглежда достатъчно здраво, а и това означава да има дупки и по долната хоризонтална греда, в които да влизат тези пъпки - ско мислите, че например 3-4 такива пъпки ще са достатъчни, моля кажете.
Другия вариант е долната страна на тази малка решетка, да бъде направен от дълга дъска, която да е по цялата дължина на леглото.
И двата не ми изглеждат достатъчно здрави, така че моля дайте идеи.

Остава само едно - решетките не бива да бъдат постоянно застопорени, защото често докато детето е малко може да се налага да се махат. Затова и те ще се направят с улейчета, чрез които да се плъзгат и махат. Проблема е какъв механизъм може да се направи за да не може детето само да вдига решетките - не толкова за да не избяга, за да не вземе да си пъхне някой пръст под нея и да я пусне. Затова моля препоръчайте някакви крепежни елементи -тип райбер за тоалетна :), с които да се застопорява решетката. Райберите за тоалента - има едни с пружина на напречното Г образно метално, което се движи, са идея, но доста грозна - въпроса е нещо друго да бъде. То според мен трябва да бъде с някаква пружина, за да не може детето само да си отвори първо едното, после и другото и да си вдигне решетката.

Молп давайте съвети за размери, начини за закрепване, дебелина и места, от които да си купя материалите, както и майстори, които да изработят наприемер задната напречна горна греда с фреза.

Ще съм повече от благодарен, ако някой успее да намери начин и за угъване на дъска "шапка" както и null е казал в горното си мнение.

Прикачен файл

baby_room_3_564.jpg
Това е леглото, което практически искам. Мисля, че орнаментите по задната табла могат да се направят с обер фреза, ако бъркам или има по-лесен начин, моля кажете.
baby_room_3_564.jpg (39.27 KиБ) Видяна 6699 пъти
niki_sap - специалист
Търсейки планове на такива легла намерих някоко интересни неща, които може да са от помощ:



http://www.backwoodshome.com/articles2/ainsworth69.html - бебешко легло направено от груби трупи, както и ето тази статия за жената направила леглото, която и сама си е направила къщата :

http://www.backwoodshome.com/articles/ainsworth27.html

http://www.rockler.com/findit.cfm?page=917 - планове за направа точно на такова легло - струват 13 $


http://www.specialtyfurnituredesigns.co ... Plan%20300 - пак планове за такова легло - струват 20$

http://emporiumindonesia.com/Woodworkin ... ds-Bed.htm - скандинавско детско легло планове

http://emporiumindonesia.com/Woodworkin ... -Table.htm - люлка за малки деца
null - специалист
Ако се откажеш от завършващия край на задната табла. Онова Т образното завършване на таблата. Това ще е проблема. Може и да се направи в домашни условия, НО трябва да се направи калъп за огъването и май няма да си струва за единична бройка. Иначе си прав другото ще стане с фрезата.
Сглобките не са сложни ако разгледаш каталога в началото на темата, който ти бяха пуснали ще ти стане ясно как може да стане.
В единия детайл слагаш гайка. От другия болт или шпилка или както го измислиш. Най-добре иди и поразгледай по магазините готовите такива. Ще ти стане ясно.

Тема ""Нетрадиционо" детско креватче, как и от къде?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: