Жилището на най-малките
silllveto - Майсторица
Точно така, става въпрос за интериорна пейка.

Значи, по магазините продават креватчета, на които скарата (или како се казва) може да бъде в 2 положения и ако искаш иди и ги огледай да видиш принципа. Щото според мен таблите (решетките) не се пипат, освен предната сваляема. Можеш и да направиш детското леголо и по-широко от 70см, 82 например като кошарка. На снимките съм показала едно креватче, дело на свекър ми, за да видиш как се маха и слага подвижната решетка.
Ако приемаш и др съвети, ще ти кажа от личен опит - имам 3 деца, в кошче са само няколко месеца. В креватчето 140см големият ми син спа до първи клас. После ще ти се иска да му направиш юношеска стая и това креватче отдавна ще ви е омръзнало.

Прикачен файл

Изображение0115.jpg
тънката летвичка, влизаща в улея
Изображение0115.jpg (22.74 KиБ) Видяна 16290 пъти

Прикачен файл

Изображение0114.jpg
улей, който свършва само от горната страна
Изображение0114.jpg (21.72 KиБ) Видяна 16290 пъти

Прикачен файл

Изображение0113.jpg
сглобена
Изображение0113.jpg (20.85 KиБ) Видяна 16290 пъти
niki_sap - специалист
Мерси за снимките и разясненията. Аз се водя по ето тази анимация: http://www.babysdream.com/info/Animation.asp на линка, ако кликнете върху креватчето, то показва през какви етапи на употреба може да се мине. Съответно това, което ме притеснява е, че ако значи разделим кревата на предна, задна, лява и дясна табли положението е следното:
1. Задната табла не се променя през цялото време, за нейното изработване проблема е в тези интересни детайли на снимката.
2. Лявата и дясната табла може да бъдат приети за 2 правоъгълника с решетки, които когато се преправя на юнушеско легло се заменят с 2 дълги дъски.
3. Предна табла - тук според мен е проблема. Единия вариант си представям - един правоъгълник ниско захванат от двете страни с краката (по-дебели и дълги дъски, евентуално изкривени за красота). Така направената табла е стабилна и може да се ползва на етап, когато на детето не му е необходима никаква преграда, а само основа на леглото. Този правоъгълник трябва да е с рамери приблизително 20-30 см височина и 60 ширина (плюс прмерно по 5-10 см. от двете страни за краката). Върху този правоъгълник, после може да се нанизват допълнително решетки както на снимката на Силвето.

Може ли някой дърводелец да каже - възможно ли е влагането на някакъв тип дюбел в дървото, защото при преобразуванията ще се налага поне няколко пъти навиване на основни болтове, които ще държат цялата конструкция.
Въобще на прав път ли съм?
И може ли някой да препоръча дърводелец, който да изработи на фреза основните части - по-сложните извивки и т.н.
Последна промяна от niki_sap на нед мар 29, 2009 9:55 pm, променено общо 1 път.
NRG7 - специалист
Можеш да ползваш дюбел,но зависи от видът на материала, в който става закрепването; начин на фиксиране на дюбела (чрез триене, промяна на формата и др.); начин на монтиране; големина на натоварването; степен на сигурност.
Занимавам се с мека мебел и съм наясно за идеята ти. От кой град си?
niki_sap - специалист
От София съм.
Искам задължително цялото легло да е направено от дърво. Предполагам чам ще стане най-евтино и е най-достъпно като материал. Бих го направил и от друго дърво, например бук, но нямам никаква предства от къде данамеря такива дъски и т.н. А и зависи от цената разбира се. Между другото дали можеш да ме ориентираш - коклко горе долу би излезал материала ако е чам и съответно друго дърво.

Та колко тежест ще държи. Виж леглто на този линк - като кликнеш върху него излиза уголемена снимка, но не мога да сложа директен линк към нея http://www.babysdream.com/Products/Kathryn/Default.htm

Може да се види, че предната табла се държи през краката с два доста големи болта. Предполагам те влизат навътре в предната решетка поне 5 см. Та въпроса е, може ли там да се сложи някаква метална втулка или нещо подобно, но скрита вътре в дървото, за даможе лесно да се навиват болтовете там в различните етапи? Колко струва подобна втулка, къде да я намеря и въобще нуна ли е такава? Според теб как е направено леглото на снимката - рактически аз искам да го копирам на прилична ценав БГ, а не да го внасям от щатите за много пари.
NRG7 - специалист
Бих ти помогнал,но съм от Варна,sory. :-k
http://obkov.com/fileDownload/combix%20 ... 202008.pdf
Можеш да ползваш в случая шпилка с метрична резба на снимката:

Прикачен файл

1.jpg
Размер:М4х0.7;М5х0.8;М6х1.0;М8х1.25;М10х1.5;М12х1.75;
М16х2.0;М18х2.5;М20х2.5;М22х2.5;М24х3.0;М27х3.0;М30х3.5;
М33х3.5;М36х4.0


Дължина:1м


Клас на якост:4.6


Материал:Висококачествена стомана


Стандарт:DIN 975


Опаковка:10бр


Приложение:За професио
1.jpg (3.69 KиБ) Видяна 16218 пъти
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Цялата работа е детска самонадеяност. С пръдня боя и тн.
Искаш от една мебел почти да те надживее. Че и разглобяема. Това предполага да е от съответно качествен материал. Със съответната качествена изработка.
Направисам от тотален лаик и чам като материал отпадат.
Оттам насетне минаваш към качествен мебелист.... с достъп до материали. Цените са малко болезнени, само за ценители.
silllveto - Майсторица
Ники, пак ще ти кажа, че функцията матрака да е високо се ползва 2-3 месеца. Следователно и късата горна предпазна решетка от линка ти. За това няма смисъл да усложняваш конструкцията. Въпреки, че вече си амбицирал да го правиш така, сигурна съм, че с тоя ентусиазъм след време ще искаш да направиш друго юношеско легло :)
Може би трябваше да пуснеш темата в Дърводелство, където да прочетеш по-компетентни мнения. Това което мога да ти кажа е да те ориентирам в някои размери, които да те водят. Имам 2 креватчета, едното е високо 79, а другото 83см (без украсата). Височината на решетките са 44, и 49см, защото второто е легнало по-ниско в конструкцията на креватчето.
niki_sap - специалист
Силве, благодаря. Предполагам тези размери са от пода до горния ръб на решетката, а не само решетката (от матрака до горния ръб на решетката). Ге тряба да се разхдя поне още веднъж до някой магазин за да прегледам размери и сглобки за да си изясня как да изглежда точно. Иначе сега ще пусна линк към тази тема в Дърводелство.

NRG7 - благодаря много за крепежните елементи. Къде мога да намеря такива и евентуално за какви цени говорим? Между другто можеш ли евентуално да ми кажеш някаква приблизитекна сметка за материали ако е от друг материал, а не чам - супер грубо - 100 - 200, 300, 400, 500 лв?

n_a - ти вече си ми любимец, няма смисъл да продължаваш да даваш компетентното си мнение в тази тема. Благодаря.
null - специалист
Аз мисля, че ако използваш дъб на талпи и си го обработиш сам ще ти излезе не повече от 300лв материала, сглобките и лака.
Цената по спомен е около 1500лв за кубик талпи на 5см. Но има чворове, пукнатини и т.н. с които трябва да се съобразяваш.
ОБАЧЕ ти трябват малко повече инструменти (настолен циркуляр, абрихт, фреза, щрайхмус за калибрирането ...) и за това подкрепям колегата n_a, че е самонадеяност.
Аз съм любител, но с времето (и поколенията) съм си посъбрал работилничка. Мисля, че мога да го направя и за това твърдя, че не е толкова просто. Поне докато има извивки.
Иначе мога да предложа следното. Без извивките. Вместо летвите на таблите може да се използват дибли 10мм например, купени на метър. Само трябва да се поизгладят с шкурка. Аз така направих едно бебешко кошче. Даже шарките на диблите стават на ефект.
Изображение
niki_sap - специалист
Благодаря за разяснението, определено си направил нещо доста красиво.
От самото начало съм на ясно, че пълната изработка на това нещо изцяло от мен, сам самичък е невъзможно. Но не съм се отказал да изчистя с ваша помощ как може да стане сглобката и отделните елементи и да поръчам поне по-сложните елементи, ако не и всички елементи на професиналист дърводелец. Затова и моля, ако някой може да препоръча, човек, който би се заел да разработва нещо ново само по обясненията на един непрофесионалист и снимки - моля препоръчайте.
Цената - едно готово дървено креватче струва 220 лв. (има общо 2 модела дървени кревати, които се предлагат в София). То ще се ползва максимум 4-5 години. След това трябва да се прави нов, голям креват за тийнейджърка Нямам представа с какви финансови средства ще разполагам след 5 години, но със сигурност няма да изхвърлям мебелите, които ще купя сега. Затова искам всички или повечето да са използваеми и от подивял тийнейджър дори. Та по горната причина съм готов да дам двойно пари на предлаганите на пазара кревати, но да получа външния вид и функционалността, която ми е нужна.
А иначе до преди да се оженя спях в преработеното от баща ми детско креватче, така че нито ми беше омръзнало кой знае колко, нито беше калпаво.

Тема ""Нетрадиционо" детско креватче, как и от къде?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: