• 1
  • 99
  • 100
  • 101
  • 102
  • 103
Всичко за този вид строителство.
nelina_london - специалист
С една разлика ,че доходите на домакинство в София и в някое далечно село са различни ,а идентична къща в София и в селото ще глътне една и съща сума за отопление .И процентите много рязко се променят .Иначе , вложението в изолация и в селото и в София ще са почти идентични .И от тази гледна точка кое е по-добре ? Тези в провинцията да изолират или да не изолират ?
Съседите имат доход 2200 лв ,отоплението им гълта 1т.пелети на месец.Май дори е малко повече от тази 1/3та от дохода...
Мислех ,че повечето хора намират коефициентите за празни цифри , след като няма черно на бяло колко ще им струва ,а то се оказа ,че и реалната консумация за отопление ,разбита на м2 площ е неинформативна .
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср авг 17, 2022 7:12 pmnelina_london написа:
...а то се оказа ,че и реалната консумация за отопление ,разбита на м2 площ е неинформативна .
И на кубик трябва и субективно да се изяснява трябва :-) :-)
Закачам се. Аз като видя скупчени числа и ги прескачам, на теб ти идва отвътре :-)
Реално, като задълбах, с две отворени очи и мърдащи устни - нищо полезно не видях. Нищо лично, материята е такава. Някои хора обичат на море, някои обичат на планина
Имахме един съфорумец, и той и жена му обичаха да им е студено. Ориентираха къщата на север, с малко и малки прозорци...
nelina_london - специалист
Хи хи...ами свършиха ми павета и от скука захапах цифрите .
Такива постове , с много цифри трябва да се четат на точното количество питиета - нито да си апатичен ,нито да им се възхищаваш много . :)
Lutchezar - майстор
Не са много цифрите, тамън са. Показват има ли смисъл, за какво се борбите и какво сте постигнали. За мен се справяте много добре.

Има много павета за редене пред парламента, че и жълти. Дори са горещи. Преди малко мерих температура на огрята от слънцето мазилка. Жълта - 55градуса, дограма тъмна цвят някакъв дъб примерно 62 градуса, бяла мазилка 50 градуса, външна температура 27.8
Бъдещето е във термобои лятото бели, зимата черни :)
По този повод как са цветовете при вас?
шоп - майстор
ср авг 17, 2022 7:20 pmn_a написа:

Реално, като задълбах, с две отворени очи и мърдащи устни - нищо полезно не видях.
Други са видяли много информация.
Така, че моля без излишен спам!
Нелина, благодаря за инфото.
nelina_london - специалист
ср авг 17, 2022 7:41 pmLutchezar написа:
Не са много цифрите, тамън са. Показват има ли смисъл, за какво се борбите и какво сте постигнали. За мен се справяте много добре.

Има много павета за редене пред парламента, че и жълти. Дори са горещи. Преди малко мерих температура на огрята от слънцето мазилка. Жълта - 55градуса, дограма тъмна цвят някакъв дъб примерно 62 градуса, бяла мазилка 50 градуса, външна температура 27.8
Бъдещето е във термобои лятото бели, зимата черни :)
По този повод как са цветовете при вас?
Радвам се ,че не съм смятала на халост :)
От юг е бяла ,от север и тъмна и бяла .Издънката е със западната веранда,ама уж с камък облицовахме , да не се цапа -черен мрамор .Незнам дали вътре се отразява ,но като мина следобед отвън ,покрай външната мивка е по-зле от сауна .Плотът с плочки ,мога да го ползвам като уред за бавно готвене :) Днес правих снимки на фасадите , по молба на архитекта .Ще ги кача малко по-късно .
nelina_london - специалист
Надявам се ,че никой няма да сметне снимките като реклама,освен на работата ми с паветата :) . Целта е да се види ,че къщата не е кубче -изглежда като нормална нова къща с големи прозорци .
Север
Прикачен файл:
Screenshot_20220817-204743_Gallery.jpg
Запад
Прикачен файл:
Screenshot_20220817-204839_Gallery.jpg

Юг
Прикачен файл:
Screenshot_20220817-204938_Gallery.jpg
Прикачен файл:
Screenshot_20220817-204949_Gallery.jpg

От изток не към снимала ,че има складирано едно скеле и дървени магарета ,иначе климатиците са там .
Сега ,ето линк към ПК на 15 км от нас .
https://geosis.bg/portfolio-archive/%D0 ... %B2%D0%BE/
Лично я посетих ,когато стартирахме строежа .Собственикът е проектант ,строи пасивни къщи .Конструкцията е стоманобетон ,без тухла ,изолация на стените 26 см EPS ,на покрива ми се върти цифрата от 50 см ,основите също имат почти двойно на нашата изолация .Отоплението е с термопомпа и не съм обърнала внимание дали в хола е с подово ,но в приземния етаж -офис и в спалните имаше конвектори .Рекуператорът е като нашия Зендер 350м3 ,отопляемата квадратура е идентична с нашата + 5м2 .Сметките и за отопление и охлаждане са двойни ,спрямо нашите .
Собственикът сподели ,че не трябвало да прави такива големи прозорци(рехау генео ,изнесен монтаж с пуренит) ,много били големи загубите . Моето наблюдение е точно обратното и затвърждава мнението на проектанта ни ,че са на положителен баланс зимата и то осезаем.
Целта на това сравнение не бе , кой е по-по -най ,а че нашата къща е с по -акуратни изчисления - 36 kWh/m2. Като ударя средния COP на климатиците ,който трябва да е над 3 ,защото над 1/3та от общата консумация е за охлаждане ,цифрата от 9 kwh/m2 си е точно .Обаче ,на тази сертифицирана ПК ,реалните цифри не отговарят на изчислените .Дори и да смятат само тези за отопление ,пак не ми излизат .Толкова време съм била заблудени, че тези 15 kWh/m2a са консумирана енергия .По тази логика ,отоплението на ПК по електромер трябва да е не повече от 5 kWh/m2
Къде греша ,незнам ...
nelina_london - специалист
Доста хора ме питат на Л.С. дали има отделна тема за етапите на строителство на нашата къща ,уви не съм направила .
Затова за последно смятам да ползвам тази тема ,за да споделя резултатите от отопление за сезон 2022-2023 ,вече с реални замервания .
Поддържана температура 24° ,като в облачно време в спалните е 23° ,а в слънчевите дни ,според месеца достига 28° .
Рекуператорът харчи 17 kWh на месец(100 m3/h) ,което е закръглено около 3,60 лв .
Сумата за отопление на ток за целия сезон е 181лв .Оказа се ,че консумираната енергия разделена на отопляемата квадратура са своеобразен рекорд за БГ .
Ето графики от от Шели
Прикачен файл:
Screenshot_20230422_145503_Shelly.jpg
Прикачен файл:
Screenshot_20230422_145815_Shelly.jpg



Не мога да пусна повече от 2 снимки от телефон ,затова не съм качила всички графики по месеци .
  • 1
  • 99
  • 100
  • 101
  • 102
  • 103

Тема "Пасивна къща? Има ли почва у нас?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: