• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 103
Всичко за този вид строителство.
yhv - специалист
Антоне благодаря ти за файловете!
Ако някой ги иска да ми пише ще му ги препратя.
А аз ще отделя малко време за разучаването им.
AntonBM - специалист
yhv, за начало пробвай се някоя от сградите, които съм въвел да я направиш пасивна. Започни да увеличаваш дебелините на топлоизолациите и промени U-то на прозорците с по-добро примерно 0,9. Целта е да постигнеш разход под 120 kWh – за година. Вентилацията ще ти бърка нещата, защото е за стандартни къщи. При пасивните се ползват рекуператири с ефективност над 75%. В моите изчисления я има сметката за рекуператите, но в някой случаи е приет E=0 (ако не се ползва рекуператор), а в други има вкаран E=50% (по обикновени рекуператори) но не за целият дебит а за част от него – този който реално минава през такава машина. Това са реални сгради, за които не е гонено да бъдат пасивни. При пасивните инфилтрацията е 0 т.е. при "Таблично определяне на загубите от вентилационен въздух:" за кратността n се приема 0. Необходимият свеж въздух се доставя само с принудителните вентилации а не със естествена вентилация и инфилтрация, които се смятат в тази таблица.
ВАЖНО: При определяне на енергията за пасивните къщи се търси брутната, а не нетна енергия. В моята методика в шийт „Изчисления” срещу реда „Общата сума на топлинните потоци, които влияят на топлинният баланс е:” (около ред 235) трябва да стои число различно от 0, когато търсим брутна и 0 когато търсим нетна енергия. Там е описано как се смята, ако трябва да е различно. Ако не ви е ясно погледнете във файл където е дадена стойност различна от 0.
8180 - майстор
AntonBM написа:
На въпроса на 8180 за какво се ползва изчислителната външна температура...
В софтуерите не се ползват тези екстремални температури, а се работи със средно месечни температури или денградуси.
Антон,
Сърдечни благодарности за разяснението. Не исках да отклонявам темата - аз се забавлявам с пресмятане на влажност и конденз. Вече съм почти сигурен, че и там трябва да се залагат същите външни условия. За съжаление, и в Наредбата, и в писанията на проф. Назърски (вероятно преписани в Наредбата) този въпрос не беше изяснен и винаги ме е смущавал. Там ми седи "изчислителната". Приемах го нещо като "коефициент на сигурност", но е огромен.
AntonBM написа:
Формулата, по която се изчисляват топлинните загубите за всеки месец е:
Когато се изчислява със средна месечна външна температура:
Qtr=(1/1000).t.(θi.н-θе).(Htr+Фg) , kW
А когато се смята с денградуси (DD) e:
Qtr=(24/1000).DD.(Htr+Фg) , kW , kW
Htr - ,[W/K] коефициент на пренос на топлина през ограждащите елементи
Фg - ,[W/K] топлинният поток през земята, причинен от топлинната и инертност по месеци
θi.н - ,[°C] средната месечна температура
θе - ,[°C] средна вътрешна температура

t - ,[h] часове в месеца (за януари 31дни.24часа=744)
DD= t.(θi.н-θе)- денградуси в месеца. Тези 3000 писани по-горе са за цяла година при вътрешна температура +19°С. Трябва да се преизчислят за 1 месец и реално приетата вътрешна температура за да е вярна сметката.
Не смея да се обадя, но на първо гледане почернените две са разменени в словесното обяснение (по скромните ми познания), ако има значение за тази дискусия.
Фло - специалист
VLADO66 написа:
Изпатих си от този ефект тъй като къщата ми е санирана и едно време е проектирана да обира южното слънце.Лятото беше много неприятно с това блъскащо в прозорците слънце и след изолацията топлината оставаше дори и през нощта.Тъй като не искам да слагам климатици сложих поликарбонатни навеси от юг на прозорците и терасите.Жертвах зимното слънце за сметка на летния пек.Сега е много поносимо.
От юг си засади широколистни дървета,лятото да ти правят сянка ,пък зимата,като опадат листата да пропускат слънчевите лъчи!
Искам да добавя и нещо за конструкцията:тя трябва да е вписана в ограждащия зид за да няма термомостове,т.е. сандвич зид-колона/греда-зид. По-горе плановете на колегата изобщо не са нито за нискоенергийна нито за пасивна къща с този стърчащ напред втори етаж ,с оголените колони и със самото си изложение. Такава къща за да стане нискоекергийна поначало се започва от изложението и конструкцията,иначе излиза много скъпо и без полза пакетирането и със разни изолации.Второ ограждащите зидове се правят с материали с високо температурно съпротивление и отвътрешната страна с материяли с висок температурен капацитет.
stivemaster - майстор
Сега разбирам някои подробности до които не стигаме чак сега, защото не се получи дискусия изобщо колега Антон (приемаме че причината е острия ми тон).
Преди две години за пръв път видях такъв софтуер за енергийно обследване и забелазях че има неизползвани зависимости както и фактори които не се отчитат изобщо (колегата ви ,а те не бяха много преди две-три години във Варна и може да го познаваш случайно, ако се занимаваш отдавна, затова няма да споменавам имена ,беше много докачлив на тема "да не ми станат конкуренция случайно" и не сподели каквото и да е) например височина над терена оттам вятър ,влажност на въздуха .
Това мисля възоснова на това което съм видял споделено от теб в тези теми и нямайки възможност да видя файловете ти все още, ако не е така ще се поправя.
А по повод как трябва да бъде ,смятам за добра практика в бизнеса и предлагам да направим уговорка че системите за вентилация са неизменна част от всяка бъдеща сграда било такива с и без рекуператор ,с и без земен топлообменник с или без (отоплител - охладител).
Освен това всички знаем че съществуват сравнително евтини начини за ограничаване на вредното топлопроникване през остъклената южна фасада а не да ограничаваме размера му (ей затова го харесвам ФЛО гледайте какво елегантно решение е дал)
Имайки предвид тези фактори вече нещата придобиват друга насока смятам сте съгласни.Тогава вече не изглежда толкова странно защо при досега обсъжданите условия ,зимата при делта 19С сградата да харчи по малко отколкото лятото при делта според мен 0С .


Колега 8180 и ти ли като мен мислиш че разликата помежду им винаги се получава отрицателно число ?
ArturDent - Почти Безобиден
Фло написа:
От юг си засади широколистни дървета,лятото да ти правят сянка ,пък зимата,като опадат листата да пропускат слънчевите лъчи!
Това най-доброто решение! Аз имам от юг и запад.
Пък и ако плодове дават - това е бонус.
AntonBM - специалист
Сянка от дървета е един идеален начин за слънцезащита. Само, че рядко могат да се ползват и така се засенчват най-много първите 2-3 етажа. Аз също мислех да ги спомена. Благодаря на Фло, че ни напомни за това.
За делта Т то 8180 е прав. Моя грешка. Правих копи/паст от файла си и не съм го догледал. Промених си го.
8180 - майстор
stivemaster написа:
Колега 8180 и ти ли като мен мислиш че разликата помежду им винаги се получава отрицателно число ?
По принцип - Да (с точност до обратното), защото все още съм само на отоплителния сезон (за собствени цели), но в случая гледам индексите.
Вярвам, че в цялостната методика при Антон знаците +/- се отчитат съответно, а грешката (ако я има) е случайна.
П.П. Антон ме е изпреварил, докато се чудех как пише това:θ :)
Фло - специалист
На мене ми се струва ,че преди затормозяващите тита-мита,ламбда-мамбда е добре да се разкрие философията на енергоспестяващата или пасивна къща в една по-достъпна за широката публика форма, с думи прости както се казва,така феновете на пасивните къщи преди да навлязат в дълбочина на теорията биха си изградили поне общите представи.Щото непредубедения читател като види тука едни сметки,често без кръчмар ще се откаже да чете по-натам.
yhv - специалист
Фло написа:
По-горе плановете на колегата изобщо не са нито за нискоенергийна нито за пасивна къща с този стърчащ напред втори етаж ,с оголените колони и със самото си изложение. Такава къща за да стане нискоекергийна поначало се започва от изложението и конструкцията,иначе излиза много скъпо и без полза пакетирането и със разни изолации.Второ ограждащите зидове се правят с материали с високо температурно съпротивление и отвътрешната страна с материяли с висок температурен капацитет.
Само да кажа в своя защита, както вече писах и в някой от постоввете си по горе, проекта е за пристройка и надстройка на вече съществуваща стара къща. Така, че не мога да сменя нито изложението, нито тази огромна тераса на изток, която се явява покрива на вече съществуващ гараж.

Интересното е, че въпреки всичко и получените пасиви от наследяването на даденостите на старата къща, то при използването на тухли с ламда 0.081 и съответно K=0.25418, както и на дограма с К=0.8, къщата консумира Pg = 37.275 киловата на кв.метър годишно.

Това са по сметки отчитащи само загубите. Сега с програмата на Антон ще сравня моите изчисления с неговите. Нека не забравяме факта, че къщата ше се обитава цялата и то целогодишно и където има термо мостове от стоманобетона те ще бъдат своевременно изолирани.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 103

Тема "Пасивна къща? Има ли почва у нас?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: