Всичко за този вид строителство.
шоп - майстор
@Hursa, говорим за преоразмерен топлообменник. Да кажем вместо 20м2 да имаме 60м2
Вентилаторите са си същите, даже пада на налягане става по-малък и дебита се увеличава. Това при направи си сам.

@bulhomes2 +1

Моя рекуператор засега е само с една пита дори не помня колко м2 е, но по спомен бе около 200 пластини с размер 50х50 сантиметра. Доволен съм като слон и имам намерение като Вас да го доработя с още два идентични топлообменника.

Нямам представа, защо, но и руснаците слагат 3 топлообменника последователно.

Може би повече от три бройки вече не е икономически оправдано :?
bulhomes2 - майстор
Ами не. Първия ми го правих толкова широк (50 см). Но после разбрах, че е по-добре да нарежа ламарините на 3 (ширината става 16 см) и да ги вържа последователно. С едни и същи материали вадиш много по-добро КПД.
Hursa - майстор
вт ное 20, 2018 2:53 pmшоп написа:
Да кажем вместо 20м2 да имаме 60м2
Вентилаторите са си същите, даже пада на налягане става по-малък и дебита се увеличава.
Зависи как го смятате. Същите спрямо кое? Пада на налягането е по малък, но спрямо как конфигуриран топлообменик? Дебита се увеличава, но пак, спрямо какъв топлообменик?
bulhomes2 написа:
Колкото е по-малък - толкова повече потоците ще обменят температурите си и КПД-то ще е по-високо.
Защото това не е съвсем вярно. При много малък дебит имаме ламинарно течение (почти в целия топлообменик) и в двата въздушни потока. Увеличавайки дебита и увеличавайки скоростта отначало имаме снижаване на КПД. Но над определен разход и скорост течението отначало в края на топлообменика и само в част от него, но с по-нататъшното увеличение на скоростта заемащо цялото протежение на потока - става турбулентен. В общия случай зависи от температурата, така че тези преходи за двата потока са при различни скорости на обтичането. При този преход топлообмена нараства с нарастване на скоростта (разбира се без "КПД" да достига 100%). И след това отново намалява с нарастване на скоростите и дебита. Не мисля, че някой би направил топлообменик с изключително нисък разход, при това е изключително трудно този разход да се разпредели равномерно по целите топлообменни повърхностти (бих казал - невъзможно).
bulhomes2 - майстор
Зависи от рекуператора. Дори аз съм слагал елементи за турболизиране на потока. Виждал съм и в елементите на фабрични рекуператори. Но да - прав си. При много малки дебити потока ще е ламинарен. Но на практика шанса да имаш толкова малък поток е нищожен. На теория - безмислен...

ПП. Сега ти дочетох поста до края - на едно мнение сме...
Slavov99 - специалист
Здравейте,

Имам следното питане: как от W/m2K да стигна до KWh, при ясна площ?
nelina_london - специалист
Въпросното W/m2K за какво се отнася?
За да се стигне до топлинен товар на отделните помещения и крайно сумиране до KWh трябва да се изчисли W/m2К за всеки различен вид стена,под или покрив,прозорци и т.н.
Ако си на "Ти'" с таблици и формули ето ти разбивка за една стая.

Прикачен файл:
Screenshot_20210901-212241_Office.jpg
Slavov99 - специалист
Мерси! Мисля, че се ориентирах. Искам да мога да оценя къде е баланса в преследването на ниско U и за колко време би се изплатила определена инвестиция.
resistbody - майстор
чет сеп 02, 2021 8:10 amSlavov99 написа:
Мерси! Мисля, че се ориентирах. Искам да мога да оценя къде е баланса в преследването на ниско U и за колко време би се изплатила определена инвестиция.
Оскъпяването е минимално спрямо стандартна сграда, удвояване на дебелината на изолацията 10см до 20см на мен при тези цени ми струва 2400лв за 280кв.м стени... без дюбелите ама и там няма да е кой знае колко.. дограма още не съм купувал, но колко да оскъпи 3-5хиляди от среден клас, ако сравняваш с мега куче марка мейд ин гараж е друго...
имам и 720лв 10см фибран по околовръст на рандбала.. айде още 500лв да дам за изолиране площадките и 500 за терасите..
при 21000 за плочата и изолацията и от 800лв.. не смятам че е перо което ще те събори.. имам термографски снимки на сегашната ми къща и знам как изстива откъм бетона.. едната площадка успях да я разделя от сградата, но другата ме беше страх и я сотавих на обща плоча но ще я изолираме отгоре..
при 100к груб стореж оскъпяване от 10к за удвояване на изолация и дограма.. не мисля ще те обърка.. както тока и газта са тръгнали нагоре.. и от там всичко друго..
nelina_london - специалист
Сметките излизат само ако сградата е нова и се добавят единствено сантиметри изолация.
Ако къщата вече има мазилка,удоволствието е скъпо и няма да се избие,при добавяне на цялостно саниране,дограма и изолации таван и под.
Не коментирам комфорта ,само цифрите.
Slavov99 - специалист
Сградата е нова и се строи с идеята за нискоенергийна. Конкретно в момента съм на тема дограма и дискусията е за топлия край на пакета. Според фирмата, поради факта че прозорците са големи топлия край ще оскъпи повече от колкото ще генерира като ползва. Разликата между топъл и нормален дистанционер в Uw е 0, 05 примерно. А и просто слагай повече изолация пак трябва да има граница, която най-логично е да се очертае като разход срещу ефективност пак в разход за ОВК.

Тема "Пасивна къща? Има ли почва у нас?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: