• 1
  • 99
  • 100
  • 101
  • 102
  • 103
Всичко за този вид строителство.
nelina_london - специалист
Сега си погледнах калкулациите на дограмата .Преди 2 г.са правени.
От най-скъпата фирма,която даде оферта 28хил.лв са дали цена за топъл дистанциотер от 18лв/м2.Защо на м2,не си обяснявам.Има значение колко делители имам,а при тях са го пернали ей така.За 61м2 дограма 1180 лв.
Фирмата,която избрах и даде с 10 хил.лв по-ниска цена от по-горната, в разговор вметна,че топлия дистанционер оскъпява с 1,50лв над стандартния.
Това ,обаче го нямам в калкулациите.
Но,и двете фирми са сметнали,че Uw пада с 0,1.
Интересно ми е как се получават сметките с двойно по-малка изолация.Ако ми остане време, ще си поиграя да смятам.
Икономията не идва само от месечните сметки,а и от закупуване на уред за отопление с по-малка мощност.
Допълвам се с една презентация за топъл дистанционер.Там споменават цена от 3лв/м2.
https://docplayer.bg/116269569-%D0%BF%D ... point.html
Slavov99 - специалист
Ето методиката за Uw. Тук като се заиграе човек с канта наистина разликате е 0,05-0,07, съответно с нарастване на размера на стъклопакета, влиянието се променя.

Прикачен файл

2021_09_03_10_26_39_ETEM_E45_technical_catalogue_Page_24_25.jpg
2021_09_03_10_26_39_ETEM_E45_technical_catalogue_Page_24_25.jpg (88.86 KиБ) Видяна 2228 пъти
nelina_london - специалист
И нашите са смятани по тази формула с профил Рехау Синего.Пускала съм таблицата.
За големите неотваряеми витрини се получава Uw 0,7,а за малките отваряеми е единица.
Термомоста от монтажа не е смятан.
Въпросът е колко е w/m2k на обикновения спейсър,за да се замести във формулата и да се сравнят резултатите?
nelina_london - специалист
Спомних си,че Цилков бе смятал топлия дистанционер в темата за дограма.
За 40м2 прозорци и 186м2 площ ,сметката е показала 186 кw на година.
При 40лв икономия на година излиза ,че ще се изплаща близо 20г.
Hursa - майстор
Не всичко е добре да се разглежда на "база за колко време ще се изплати". Такъв е случая с "топлия" дистанционер.
Да - площа му спрямо цялата площ на пакета е много малка. Но топлопроводността на дистанционера спрямо топлопроводността на газовите пространства между стъклата е много по-голяма. Това е предпоставка за поява на конденз по края на стъклопакета, най-вече в долния край (и особено, ако края на стъклопакета не е поставен дълбоко в профила). А този конденз ще води до замърсявания, до мухъл особено по уплътненията, които се чистят доста по трудно (а и се повреждат, лошо и ако мухъла проникне под уплътнението).
Затова, според мен, "топлия дистанционер" е за предпочитане пред стандартния, който е алуминиев обикновено. А алуминия е с много по-добра топлопроводност.
(А че тази пласмасория е неоправдано скъпа - така е.)
nelina_london - специалист
Точно това го пишеше в презентацията по горе,която пуснах.Там бе обяснено и с пример с температурата на стъклото при двата вида дистанционери.
С изолацията е същата работа-комфортът и постоянната температура са факт.Но ето ,когато се зададе въпросът "Колко струва и дали е икономически обосновано" винаги стигаме до моментът за колко време се изплаща.Това го интересува питащия.
А,много често разликата между бяла и цветна дограма е тотално необоснована .Там се плащат повече пари само за хубост :)
hidrazin - майстор
Пасивни къщи няма и няма и да има.
Успех на строителите на такива в N-тото измерение на вселената.
В нашия край (дълбоката провинция на нашата галактика) такива не могат да съществуват. :cool:
:partyman:
infomar
Някой който дава допълнително десетки и стотици хиляди за пасивна къща у НАС, правил ли е сметка за колко години ще се изплати тази инвестиция изразено в икономия от отопление конкретно в левчета, а не виртуално щото някой казал/написал, че е така ?
Т.е. цена на къщата без тези екстри и цената на "екстрите" отнесени спрямо икономията. каква е икономическата целесъобразност в конкретно измерение? Инак излиза - имал много "някакви" пари и се чудел какво да ги прави........
Изчислено е, че разходите, свързани с изграждането на пасивна къща, са с около 20-30% по-високи от стандартната инвестиция .
Не оспорвам желанието ми да притежавам подобна къща, ако я получа по наследство, или някой ми я подари но защо ми се струва, че с нормална заплата строеж на подобна е икономически невъзможно. Като чета как хвърчат хилядарките за някой неща по подобна къща....
Прикачен файл:
Snap7.jpg
Snap7.jpg (58.39 KиБ) Видяна 1906 пъти
п.с.
"Трябва да изчисляваме нетната сегашна стойност на анюитета на инвестиционните разходи за енергийна ефективност (минус остатъчната стойност) и разходите за енергия през периода, за който изчисляваме (25 години). Взимаме в предвид всички фактори, които влияят в тази сметка. Това са срока на амортизация на съответните компоненти на сградата, срока за който ще вземем кредит от банката, за да реализираме тези инвестиции, съответно и лихвения процент на банката. Дори да инвестираме собствени средства, а не от кредит, трябва да изчислим каква би била тяхната бъдеща стойност за същия период, ако ги депозираме в банка или другаде. Ето защо резултатът от изчислението за рентабилността в крайна сметка е подобен също и в този случай.
За да изчислим рентабилността на инвестициите пресмятаме "цената за спестена енергия". Това означава колко средства трябва да вложим, така че да спестим 1 kWh енергия. Идеята е, че така можем директно да сравним изчислената цена за спестен kWh енергия с очакваната, консервативно прогнозирана бъдеща цена на енергията."
nelina_london - специалист
За мен,обобщавания от рода "пасивната къща струва 20-30 % повече са абсолютно неадекватни.С какво сравняваме?С неизолирана къща или ,отговаряща на действащата наредба за ЕЕ?
Давам пример с вложените допълнителни средства за нашата нискоенергийна къща .
Изолация стени -допълнително 2000лв(20см EPS,вместо 10см)
Изолация под -допълнително 1200лв (12 см XPS,вместо 5-6 см)
Изолация таван -слагам много грубо 2 хил.лв по спомен,а може и да е по-малко(35 см вата Ursa,вместо 15 см )
Дограма -слагам 5хил.лв ей така (цялостна цена на дограмата 18 600лв в цвят.Тук може да сравните с 63м2 Дограма и стъклопакет,отговаряща на ЕЕ )
Входна врата -допълнителни 1000лв
Рекуператор -5 хил.лв +1000лв инсталация
Обща цена 17 200лв.
Цената на къщата на шпакловка и замазка е около 220 000лв и виждаме че допълнителните разходи са под 10 % ,ако вложим още и я направим пасивна,ще станат точно 10%.
Друг пример-отоплитната система -два канални климатика на стойност 7 хил.лв +1000лв инсталиране +допълнителните разходи от 17 200 ,възлизат на 25 200лв.
И сега имам два варианта на сравнение
Някой ,отопляващ се с акумиращи печки,кюмбета и т.н.,който ще вложи макс 5000лв(трябва да се прави и комин) в система за отопление и някой,който ще си сложи термопомпа с подово и конвектори за 30 000лв.Оставям изводите на вас,както и фактът ,че всички новопостроени къщи около нас (отговарящи на наредбата за ЕЕ)се отопляват от началото на октомври,а ние включихме отоплението последната седмица на ноември.Отоплението до момента е с 1 климатик 18000BTU,който работи макс 7-8 часа на ден,поддържана температура 23-24 % (през всичките 24 часа) .Среден разход на отопление на час -0,4-0,8 kWh..След като излезе декемврийската сметка ще я споделя.Рекуператорът консумира 10-28 W/h.
С уважение към трудът ви и направените таблици,но мисля,че всеки проект е индивидуален с конкретни специфики и не може да се направи генерално обобщение.
hidrazin - майстор
Икономията е майката на мизерията и баща на затъпяването.
Една къща трябва да бъде свързана с природата. Колкото по-енергийно ефективна, толкова по-голям кокошарник за бройлери.
Това няма как да си го причиня.
:partyman:
  • 1
  • 99
  • 100
  • 101
  • 102
  • 103

Тема "Пасивна къща? Има ли почва у нас?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: