• 1
  • 89
  • 90
  • 91
  • 92
  • 93
  • 103
Всичко за този вид строителство.
Tsilkov - майстор
stivemaster написа:
но ми се присмяха някои "корифеи" по строително проектиране и се отказах
Ако визираш мен си в дълбока грешка. За стиропора под основите не само, че не съм ти се присмял ами е точно обратното :?
Tsilkov - майстор
stivemaster написа:
Към колегата Цилков ,примерите които дадох колега ,ако си обърнал внимание ,са за Норвегия предимно,но и за Сащ ,така че при първата особено ,не замръзването на почвата е проблем да знаеш !
Не схващам в какъв смисъл го казваш :? . Проблема на замръзването на почвата е ,че независимо какво-правиш и струваш конструктивно (със без стиропор, със без филц/чакъл) трябва да опираш на земен пласт които е под точката на замръзване - в твоя файл стиропра беше доста надълбоко в почвата по спомени. Това няма пряко отражение към стиропора, но ако си без сутерен сваля фундаментната плоча на едни 50 см. надолу което оскъпява инициативата :wink:
estqwerty - специалист
неделно четиво :)
колко точно се спестява с рекуператор. и може ли къщата да е пасивна ако не се топли през вентилацията.

Are HRVs Cost-Effective?

http://www.greenbuildingadvisor.com/blo ... -effective
stivemaster - майстор
Колега Цилков , изобщо не променя размерите и не задължава с варианта фундаментна плоча ,който е и по скъп има други начини , като този примерно http://vermontpassive.com/2011/03/therm ... foundation че не ми се чертае сега ,даже там където ползват някаква екзотична "FOAMGLAS®-HLB" ,може да се мине с фибран.
Относно приложението на стиропора в Норвегия ,което бях дал за пример ,държа на това че е разположен над точката на замръзване ,ето: http://dox.bg/files/dw?a=d36a4813ed виж стр.15-16 според мен е на дълбочина под един метър ,а почвата там е ..... на всичкото отгоре с висока подпочвена вода (хората там са описали подробностите).
Обърни внимание ,кога е построен и първия им мост фундиран върху стиропор - 1972 г. и това е при най гадните природни условия в Европа , и с изискването за ГАРАНЦИЯ ,не да се учиш на обекта на възложителя.
estqwerty - специалист
ако не се лъжа производител на пеностъкло има и в бг. трябва да разровя архива. но не чак такава екзотика. разбира се всичко зависи от цената.
във файловете на изовер има по схемите че може да се ползва и итонг или друг пенобетон на мястото на пеностъклото.
mindless - специалист
Пеностъклото е добър материал, но не и цената му. Поне не тази на FOAMGLAS. Преди време се интересувах и получих цени от фабриката в Белгия, без транспорт до тук. Цените варираха от 350 до около 500€ на куб. м., а това структурно пеностъкло, което може да се ползва в основи се продава на линеен метър като цената за 11,5(в) х 24(ш) х 45(д) т.е нещо подходящо за 25см основа беше 34,40€ на линеен метър.

Аз лично не успях да намеря български производител.
Tsilkov - майстор
Чак от такива фрапиращи като цена материали като пеностъклото няма нужда. В краен случай ако не можеш да изолираш под самите основи просто ще трябва да увеличиш другата изолация за да "върнеш баланса". В крайна сметка колкото и да я увеличаваш фасадната изолация няма да достигне фрапиращите 300-500 евро на кубик :rolleyes: . На ватата кубика е грубо 50-60 лева ,а на графитния стиропор около 100.
stivemaster написа:
Колега Цилков , изобщо не променя размерите и не задължава с варианта фундаментна плоча ,който е и по скъп има други начини , като този примерно http://vermontpassive.com/2011/03/therm ... foundation че не ми се чертае сега ,даже там където ползват някаква екзотична "FOAMGLAS®-HLB" ,може да се мине с фибран.
Чертежа дето си дал е фундиран на бетон.С FOAMGLAS/XPS е подпряна бетонната настилка - съвсем стандартно решение.
Pasko - специалист
Tsilkov написа:
На ватата кубика е грубо 50-60 лева ,а на графитния стиропор около 100.
На каменна вата с плътност 100-120кг цената е около 140лв на кубик за лепена изолация! Това оскъпява доста проект , който не е на окаче а фасада или дървена къща.
stivemaster - майстор
Ква е тая вата бе колега с такава плътност ,къде се изисква да е такава ? Макар че логиката ти е правилна и ватата и с по нискаплътност пак е по скъпа от стиропора.А за "графитния" ,макар че много ми е смешно да го коментирам ще кажа ,че видях как се оцветява стандартния стиропор ,в какъвто си пожелаеш цвят забележете с оцветител за латекс !!!


Цилков нали ще се опиташ да разбереш какво ти казвам ,че не е стандартно решение ,поне в България не е ,защото ако е само настилката ,кво правим с колоните и шайбите ,ето още един сайт с такива решения http://www.viking-house.ie/passive-hous ... tions.html
Тани - модератор
Чудя се дали да разделя тази тема на много теми в новия раздел или да ги започнем на чисто?
Тани написа:
Честит нов раздел! Благодаря на Боби!

Всеки може да помогне да подредим раздела, като даде линкове на мненията за местене по темите от темата за пасивната къща viewtopic.php?f=80&t=37081 в новите теми, които са създадени или ако прецени да отвори нова!

За тези които не знаят как се дава линк към конкретно мнение ще обясня как става. В горната дясна част на всяко мнение пред Публикувано на: ...... има такова бутонче Изображение Натискаме го , а след това копираме адреса , който се появи в полето на адреса на броузъра.
  • 1
  • 89
  • 90
  • 91
  • 92
  • 93
  • 103

Тема "Пасивна къща? Има ли почва у нас?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: