• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 103
Всичко за този вид строителство.
8180 - майстор
Фло написа:
На мене ми се струва ,че преди затормозяващите тита-мита,ламбда-мамбда е добре да се разкрие философията на енергоспестяващата или пасивна къща в една по-достъпна за широката публика форма, с думи прости както се казва,
Що бе Фло?
Нека ни обяснят хората (да са живи и здрави за отзивчивостта).
За мен поне, "простата философия" досега беше - топлоизолация на мах, колкото поеме и парите стигнат - пък като не стане "пасивна" все е нещо добро - ето виж немците какво правят.
За пръв път чувам с прости думи и разбираемо (вече), че "пасивна къща" във Финландия и в Гърция НЕ Е едно и също.
Нека си имаме основните положения - няма как да са без числа, формули и стандарти, пък кой до където може да навлиза, да смята и споделя.
Ако колегите успеят приблизително да покажат и колко би струвала "пасивността" в няколко характерни града на БГ - супер. Да не вземе да стане задължително, докато тънем в неведение. Колко му е да подпишат нещо и да ни агитират, че е за добро. :?
ArturDent - Почти Безобиден
8180 написа:
За пръв път чувам с прости думи и разбираемо (вече), че "пасивна къща" във Финландия и в Гърция НЕ Е едно и също.
Щото не си чел моите постове за пасивните къщи - в общия случай заяждане.
От колко време се опитвам да кажа, че не само отоплението е важно за една пасивна къща. Хубаво ще е разположена на югозапад и зимата (3 месеца) ще се докарвам 22 градуса много лесно....
Но какво правим в топлите месеци (поне 6), когато ще се чудя как да се охладя до 22?

Като ударим чертата се получава, че плащам зимата 3 месеца 100 лв. по-малко за отопление, а през лятото плащам по 100 лв. повече за охлаждане.
3х100 - 6х100 = -300 лв.
Фло - специалист
8180 написа:
Фло написа:
На мене ми се струва ,че преди затормозяващите тита-мита,ламбда-мамбда е добре да се разкрие философията на енергоспестяващата или пасивна къща в една по-достъпна за широката публика форма, с думи прости както се казва,
Що бе Фло?
Нека ни обяснят хората (да са живи и здрави за отзивчивостта).
За мен поне, "простата философия" досега беше - топлоизолация на мах, колкото поеме и парите стигнат - пък като не стане "пасивна" все е нещо добро - ето виж немците какво правят.
За пръв път чувам с прости думи и разбираемо (вече), че "пасивна къща" във Финландия и в Гърция НЕ Е едно и също.
Нека си имаме основните положения - няма как да са без числа, формули и стандарти, пък кой до където може да навлиза, да смята и споделя.
Ако колегите успеят приблизително да покажат и колко би струвала "пасивността" в няколко характерни града на БГ - супер. Да не вземе да стане задължително, докато тънем в неведение. Колко му е да подпишат нещо и да ни агитират, че е за добро. :?
Ами и в България по места не е едно и също. Едно е да строиш къща в Ахтопол,където климата е средиземноморски ,друго е в Кнежа или Плевен. Това имах предвид ,че се почва с местния климат и неговите особености.Значи според географското място и неговите характеристики ,роза на ветровете,влажност,надморска височина,температурните разлики на максимум и минимум ,от там разположение,вид на конструкцията ,дали да е плосък покрива или алпийски ,трябва да се почне идейния проект. Така просто пост- фактум с наблягане на топлоизолацията пасивна къща не става,щото и да се правят някакви сметки ,те обикновено са неверни защото изходните данни са лабораторни за определена среда.Аз правя нещо подобно без да навлизам в някакъв максимализъм за претенция за пасивна къща ,пък каквото излезе.Но при всички случаи ще излезе нещо добро ,защото е проектирано за това, с двойния си зид с дебелина 40 см. от материал, с който са строили в Арктика станция Молодежная,и бетона е скрит в зида.Вентилацията е от подземен десетки метри въздуховод с темпериран външен свеж въздух,който ще се рекуперира със стайния.
estqwerty - специалист
Фло написа:
VLADO66 написа:
...ограждащите зидове се правят с материали с високо температурно съпротивление и отвътрешната страна с материяли с висок температурен капацитет...
Фло моля дефинирай с думи прости и човешки като за неспециалист : 1. "материали с високо температурно съпротивление" и 2. "висок температурен капацитет"
1. изолация???
2. бетон/тухли/керамика??? итонга влиза ли към тези?
правилно ли съм разбрал?
защото ми се върти идеята стига нормите да го позволяват за стена от итонг 8-10 см + 15-25см или повече изолация за външна стена. какво ще кажете? ще докараме ли 0.2? и можем ли според бг нормите да имаме такъв носещ зид?

stivemaster : софтуер бол кат вестници - ама трябва поне малко да разбираш за да не изтървеш някоя 0-личка :) трябва да се ползва специалист, ако не друго ще го научиш как се работи ако не ще намери твоите грешки - надявам се разбирате какво искам да кажа.

рехауците имат фрии софтуер за смятане на земни топлообменици - ако не можеш да го намериш мога да пусна линк.
смъкнали са софта ще кача линк по късно : http://aircon.digdice.com/bemessungssof ... kt-thermo/

по нагоре видях че пак препоръчвате на човека да достигне 120 кв а не 15 - 15 са само за отопление и вентилация.

какво е пасивна къща с думи прости - за да те сертифицират - трябва да влезеш в тия 15кв на м2. това е друго няма.
http://www.passive.bg/bg/articles/57-articles.html

софтуера пхпп 2007 се бори да даде доста голяма точност само 130 евро е и ако ще се строи наистина не е и капка в морето :
http://www.passiv.de/index.html?/07_eng ... 2007_F.htm

всички из нета казва - пасивната къща би трябвало да струва не повече от 10-тина % повече - за бг разбирайте 20-тина :)

охх вече не се сещам какво щях да пиша ... темата е много интересна ,и като непрофесионалист ме интересува много.
мразя си енерго-разпределителя и трябва да спра да му наливам кинти :)

ааа да един варненски архитект ми е проектирал апартамента - две стаи гледат на чист юг хол и спалня - зимата слънцето влиза до коридора и шкафовете на кухнята - лятото има една козирка , дефект ли е, ефект ли е там е , пече точно 10 сантиметра в стаята , може да не съм го изпълнил правилно . климатик съм пускал точно 3 дни. оправям се само като смъкна/отворя прозорците на север. последен етаж е това, като изляза на терасата бос съм като нестинарка с икона.

за това пак казвам - немската къща ще си е 6 в гърция.
AntonBM - специалист
Фло, не подценявай аудиторията. Вярно е, че има и катили, но има и хора с които е приятно да споделиш мнения. В интерес на истината и аз съм научавал не малко неща от този форум. Все пак не споря с теб. Действително не всяка сграда може да се докара до пасивност. По-лесно е със сградите с по-добър фактор на формата – това е отношението на общата площ на външните ограждащи конструкции и елементи на сградата към отопляемия обем на сградата. Грубо казано с кубична сграда е по-лесно да стане от колкото с дивата фантазия на архитект размахал пергела, но без такива сгради ми се струва, че ще е по-скучен живота. Не смятам, че сградата на yhv е безнадежден случай. Просто трябва да обърне повече внимание на термомостовете. В моят файл го има целият EN ISO стандарт със всички детайли за изчисляване на загубите от тях.
Estqwerty, предполагам че Фло ти пише за това което коментирахме с теб в другата тема. Аз ти казах там, че къща с нисък топлинен капаците реагира много на измененията на външната температура. Пасивните къщи задържат топлината в разумните граници с малко енергия, понеже имат висок топлинен капацитет и по-инертно реагират на промените. Казано по просто през деня бавно се затоплят а през нощта бавно изстиват – резултата е почти константна температура. Само, че това е почти непостижимо…, но колкото е по масивна вътрешната част зад топлоизолацията, толкова по-добре.
Относно съвета ми към yhv – убеден съм, че ме е разбрал след като е разгледал енергийната ефективност. Там потребата топлина за отопление е малка част от всички изчислявани енергийни потоци и дори и без изолации ме съмнява че може да достигне 120 kWh на година. А относно ограничението 15 kWh на година за отопление, вентилация и климатизация – това е немски стандарт. Ние си намаме такова. Нищо не печелиш или губиш ако си с 0,5 под или над него.
stivemaster - майстор
Аз само ще пейстна нещо .Вместо мнение ще ползвам мнението по въпроса на едно от най авторитетните проектански студия в страната не с цел да се заяждам а за да призова погледнете какво мислят по въпроса и други проектанти http://www.bais-bg.com/konferencia2009/5.pdf че ако го кажа аз може да се приеме нееднозначно пък и трябва да пиша повече.



Между другото винаги ме е интересувало решението на проблема - принудителна вентилация заменяща отработен вътрешен въздух с влажност даречем 65% с външен в частния случай - Варна даречем в момента 93% .Та въпроса е с помощта на какво премахваме излишната влажност защото в този и си вид системата ще донесе и вреди освен ползи .Лично присъствах при разочароващото измерване на влажност в помещението в къща с марков рекуператор и показанието беше 63% - абсурд абсолютно неприемливо за мен.
Уточнение - въпросния рекуператор има възможност допълнително да темперира входящия въздух с активен отоплител който допълнително намаля влажността но не беше включен.
Последна промяна от stivemaster на нед фев 19, 2012 12:10 am, променено общо 1 път.
AntonBM - специалист
Хубав сайт, но веднага ми направиха няколко неща впечатление:
1. Резултатите на къщите не са реално отчетени, а изчислени с техният софтуер. Т.е. не са доказани. Много ме съмнява стъклопакета с U=0,6 – постига се не с 3 а с 4 стъкла!
2. Грешно е дадена кратността на циркулация. Или по точно не е споменатo, че са замервали тази стойност като са надули къщата с вентилатори до 50 Pa. За да разберете колко са нереални тези условия, ще ви кажа, че за да се отвори или затвори врата с площ 2 квадрата при това налагане ще трябва натиск от 10 кг.
3. Не включват в изчисленията енергията необходима за охлаждане на къщите!
За каква Енергийна ефективност може да се говори, ако не отчитаме това? Изчисляват слънчевата радиация, но само за приспадане на мощността през зимата. За през лятото не е ясно? И климатици не видях… Гледах на бързо и може да греша нещо…
Вентилацията през зимата много изсушава вътрешният въздух. Необходимо е допълнително овлажняване за да стане тя поне 45%. Ако вие сте замерили в някое помещение влажност 65% през зимата, значи в него или е имало много хора или някой е готвил… През лятото климатиците имат режим Dry. През пролетта и есента се премахва по-трудно, но тогава и външната влажност е обикновенно в норми.
stivemaster - майстор
Може би не ме разбра колега какво правим ако вкарваме въздух който в момента е 93% влажност http://sinoptik.bg/varna-bulgaria-100726050 .
А тогава наистина бяхме шест души в 20 м2 с часове ,но не очаквах чак толкова лощи резултати .Просто човека ни покани да помислим на по бира ,щото се намира по пътя за Зл.Пясъци на Траката буквално на 500 м от морето и влагата най вероятно се дължеше на това ,но освен с изсушаване не измислихме друго , тоест нищо.
AntonBM - специалист
Аз те разбрах, но ме домързя да обясня като хората.
Тези 90% са относителна влажност. Ако въздух с 5 градуса е с валжност 95% той съдържа Х грама вода на кубик. Като се затопли до 20 градуса водата в 1 кубик пак е Х, но относителната влажност е спаднала на 30% - виж в някоя Ih-диаграма на външният въздух за по-точни числа.
Казано по-просто топлият въздух съдържа повече влага при една и съща относителна влажност от студения. За това когато той се издигне на високо и се охлади относителната му влажност става над 100% и вали дъжд.
stivemaster - майстор
Добре де в момента е така при -3С но във Варна е така и лятото при +30 ами тогава ?
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 103

Тема "Пасивна къща? Има ли почва у нас?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: