Всичко за този вид строителство.
voltmachine - помощник
idunno написа:
1.8мм ...значи.Е това си е някакво ПВЦ.
С обикновено ПВЦ няма да стане.През лятото ще те налегнат проблеми с конденза в тръбите и т.н.
Ще ти го напиша просто- или следвай технологията на Рехау за земен топлообменник и не я рационализирай (типично по български :-D ) или накрая ще станеш горд собственик на заровени в земята ПВЦ тръби.
Не си първия решил да мине по тънката лайсна, като се опитва да докара същата система като Рехау ,но с обикновени ПВЦ тръби.
Да точно така се опитвам да направя не само топлообменника. Затова потърсих помощ тук.

Може ли да споделиш какво е станало при другите опити с пвц тръби без атибактериално покритие.
Ако проблема с покритието е толкова голям имам възможност да направя тръбите от алуминий. Но изпълнението ще е доста по-трудно.
torbalan - Дървен философ
idunno написа:
1.8мм ...значи.Е това си е някакво ПВЦ.
С обикновено ПВЦ няма да стане.През лятото ще те налегнат проблеми с конденза в тръбите и т.н.
Ще ти го напиша просто- или следвай технологията на Рехау за земен топлообменник и не я рационализирай (типично по български :-D ) или накрая ще станеш горд собственик на заровени в земята ПВЦ тръби.
Не си първия решил да мине по тънката лайсна, като се опитва да докара същата система като Рехау ,но с обикновени ПВЦ тръби.
те на рехау сигурно тръбите са от вълшебно ПВЦ :)

проблем ли е, ако има конденз - той да бъде отведен през нещо като кондензно гърне в почвата...
idunno - специалист
те на рехау сигурно тръбите са от вълшебно ПВЦ

Oт много скъпо ПВЦ :-D,заради сребърните йони (йоито някои се опитват да търсят като гледат вътрешната страна на тръбата :-D )
Кондезоуловител е задължителен, че даже с въздушен затвор.
Идеята е да не се допуска развиването на бактерии, които се развиват в топло и влажно-като резултат освен честата смяна на филтрите си намирисва.
Понеже цената е стряскаща на тръбите на Рехау,това кара всички да си мислят,че могат да минат с обикновено ПВЦ.
Като алтернатива ти трябва неръждавейка и... добър микробиолог.
Е,като си тръгнал да правиш земен топлообменник ще трябва да дадеш някой лев.Като утеха може да ти послужи фактът,че ще спестиш разходите за монтаж, като си го направиш сам.Сглобява се като канализационните тръби
Аз не мога да проумея защо хората се опитват да минат тънко точно с подаването на въздуха в една така наречена пасивна къща - по-добре да се спести от кухненската мебел примерно :-D
voltmachine - помощник
Ако наистина няма решение на проблема с бактериите в обикновено пвц, ще го изпълня с алуминиеви тръби.
torbalan - Дървен философ
Бактерии се въдят там, където има влага...
През лятото, когато охлаждаш външния въздух - неминуемо ще има конденз. Трябва да решиш проблема с този конденз - да го отвеждаш от тръбите. В енергетиката ползваме "кондензни гърнета" но не знам в твоя случай дали ще се получи. Също така тръбите трябва да имат подходящ наклон, за да тече конденза към тези гърнета.
voltmachine - помощник
За конденза съм предвидил дренажна шахта с помпичка.
Не съм сигурен това ще предотврати ли появяването на бактерии.
Бях решил периодично да се пускат разтвори на алкохол и етерично масло в тръбите за дезинфекция, които да се отичат в шахтата.
Въпреки че стените на хоризоналните тръби няма да как да се облеят изцяло.

Освен това през Юли вечер средната температурата на въздуха е 18С, пускането на вентилацията не би ли изсушило влагата останала от деня.
Тогава да кажем ще се получат периоди около 14 часа влага и 10 без. Тези 14 часа достатъчни ли са за започне развиване на бактерии и гъби.
torbalan - Дървен философ
Колкото и да падне през нощта, все ще е по-висока температурата на въздуха, от тази на земята...

Щом охлаждаш - винаги има вероятност да се образува конденз... Така на изуст не мога да ти кажа дали със сигурност ще има или няма, но със сигурност вероятността да има никак не е малка :)
манихеин - специалист
Не съм много наясно, но как ще се развият тези бактерии, при положение, че е осигурен непрекъснат въздушен поток?
torbalan - Дървен философ
В конденза, какво им пречи въздушния поток на бактериите?
манихеин - специалист
Е, той кондензът не може да е постоянен - след като се поизравнят температурите на входящ поток и стена на тръба, ще започне обратен процес - на отнемане на влагата от стената на тръбата.

Тема "Изчисляване на земен въздушен топлообменник" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: