Всичко за този вид строителство.
voltmachine - помощник
Здравейте,

Започнах да правя земен топлообменник в изкоп с размери 10м. х 1.5м. и дълбочина 2м.
След топлообменника въздуха ще минава и през рекуператор.
Къщата е с обем 300 куб.м.

Планирам го на два слоя тръби един върху друг на 1.7м и на 2.м. На всеки слой с по няколко тръби паралелно.

Спрял съм се на 4 варианта - 2 вида тръби и два вида свързване на слоевете

Вариант с PVC тръби ф110 мм. контактната площ е 70 кв.м:
- двата слоя последователно: 5 бр х дължина 20 м., налягане 57 Па
- двата слоя паралелно: 10 бр х дължина 10 м., налягане 14 Па

Вариант с PVC тръби ф160 мм. контактната площ е 60 кв.м:
- двата слоя последователно: 3 бр х дължина 20 м., налягане 31 Па
- двата слоя паралелно: 6 бр х дължина 10 м., налягане 8 Па

Изчисленията на налягането са от екселска таблица която взех от един колега при максимален дебит 300 куб.м./час.
Не съм сигурен правилно ли е всичко.

Може ли да ме посъветвате кой вариант да изпълня ?
Прикачен файл:
capture_04172012_120320.png
Сметки
capture_04172012_120320.png (18.46 KиБ) Видяна 9329 пъти
vasikata - специалист
Не разбрах точно как искаш да ползваш този въздух но ако рекоператора ше е кондензатор за термо помпа то това количество въздух от таблицата 100 м3/ч не стига за нищо. За сравнение един климатик 12 превърта около 1500 кубика за час. Ако искаш да го ползваш като пресен въздух и само да го доподгряваш или доохлаждаш става.
voltmachine - помощник
Топлообменника е за вентилация за пасивна къща и трябва да подгрява въздуха преди рекуператора през зимата, а лятото да го охлажда.

В таблицата реда със 100 куб.м/ч е варианта са 3 тръби ф160 всяка по 100 куб.
Във всичките варианти общия дебит е 300 куб/ч. и е разделен на броя тръби през които минава въздуха.
На няколко места прочетох че при паралелно свързване налягането на цялата система е равно на налягането на 1 тръба. Затова в таблицата съм сложил дебита, който се пада на една тръба за всеки вариант.

Не мога да изчисля кой вариант е най-ефективен.

Тръбите ф160 имат по малко налягане но са със стена 3.2мм, а ф110 2.2мм или 1.8мм - тези 1-1,4 мм се явяват изолация и незнам какво влияние оказва на практика.

Също ако се вържат двата слоя (етажа) тръби паралелно ще станат 10 тръби х 10 метра, вместо 5 тръби х 20 метра.
Тогава проблема с налягането отпада и ще мога да сложа малките тръби, но ефективността дали е същата.
idunno - специалист
Вместо да гадаеш иди до Рехау те имат софтуер за земния топлообменник и безплатно ще ти го сметнат.Не е обвързано със закупуване на неща от тях.
Моя съвет е - да не използваш стандартни ПВЦ тръби.Заровените тръби трябва да са по някакъв начин бактериално защитени.Защото топло(от земята) + влага (евентуален конденз-случва се)=на всякакви кофти миризми и бактерии, че после и Хепа филтрите по- често трябва да се сменят, пък не са евтини.
Имах аз един такъв много интересен случай :-D ...
voltmachine - помощник
Аз имам софтуера на рехау, но там са въведени само техните тръби от ф200 нагоре.

За бактериалната защита мисля да ползвам антибактериални етерични масла на входа.
idunno - специалист
На входа на кое?
Чаро - Акълия
voltmachine написа:

За бактериалната защита мисля да ползвам антибактериални етерични масла на входа.
Имаш ли идея с какво се захващаш :? , всъщност сподели за тези етерични масла, че не са ми известни.
idunno - специалист
Позагледах се аз из нещата на Рехау - в пдф-а към програмата ти има даже пример за 100-150м2 къща,респективно 30 м ф 200 тръба в земята.
Какво повече му трябва на човек,който сам ще си го прави. :-D
voltmachine - помощник
Чаро написа:
Имаш ли идея с какво се захващаш :? , всъщност сподели за тези етерични масла, че не са ми известни.
http://en.wikipedia.org/wiki/Antimicrobial
idunno написа:
Позагледах се аз из нещата на Рехау - в пдф-а към програмата ти има даже пример за 100-150м2 къща,респективно 30 м ф 200 тръба в земята.
Какво повече му трябва на човек,който сам ще си го прави. :-D
Този пдф го нямам, но като заложа 30 м серпентина в програмата кпд не ми харесва.
Затова се опитвам да сметна колко би се подобрило използването на 5 тръби ф110 х 20м паралелно, които със по-голяма контактна площ и дебелина на стената 1.8мм (на рехау е 7 мм).
idunno - специалист
1.8мм ...значи.Е това си е някакво ПВЦ.
С обикновено ПВЦ няма да стане.През лятото ще те налегнат проблеми с конденза в тръбите и т.н.
Ще ти го напиша просто- или следвай технологията на Рехау за земен топлообменник и не я рационализирай (типично по български :-D ) или накрая ще станеш горд собственик на заровени в земята ПВЦ тръби.
Не си първия решил да мине по тънката лайсна, като се опитва да докара същата система като Рехау ,но с обикновени ПВЦ тръби.

Тема "Изчисляване на земен въздушен топлообменник" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: