• 1
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
Всичко за този вид строителство.
Hursa - майстор
При втория вариант - ще имате по малки топлинни загуби.
Но до колко ще е ефективно топлоизолирането на плочата - зависи от много фактори. Например колко е височината между повърхността на плочата - до "подложния бетон" (ако е спазена пропорцията си е голяма), какъв ще е зида, дебелината на вертикалната изолация. Защо да не покриете странично и "подложния бетон".
пет апр 07, 2023 9:12 pmHursa написа:
При втория вариант - ще имате по малки топлинни загуби.
Но до колко ще е ефективно топлоизолирането на плочата - зависи от много фактори. Например колко е височината между повърхността на плочата - до "подложния бетон" (ако е спазена пропорцията си е голяма), какъв ще е зида, дебелината на вертикалната изолация. Защо да не покриете странично и "подложния бетон".
Разстоянието между подложния бетон и долния ръб на плочата е 40см, това е сутерен стените нагоре са от бетон, вертикалната изолация е 15 см XPS. Чисто геометрично и пространствено и на мен ми изглежда, че втория вариант има по-малки мостове за минаване на топлината само през стените, докато при първия изглежда да минават по целите основи от там по плочата и стените. Проблема при мен е, че при 2рия вариант се изменя целия план с котите и височините, защото височината на сутеренното помещение е доста малка и с допълнителни 10см XPS по пода съвсем става невъзможна без да се изменят височините на стените на сутерена и следващите плочи. От друга страна при първия вариант с тези големи термомостове не знам дали си заслужава инвестицията за окантоване на основите и под плочата с XPS?
Както и при други колеги в по-горните коментари и при мен беше заложено първоначално XPS под основите, което никой не иска да изпълни и гарантира поради страха да не поддаде XPSa, въпреки че на сметки тежестта на къщата е към 20тона/кв.м., а пък по спецификации заложения XPS е с товароносимост 30тона/кв.м. колкото според някой е и товароносимостта на самата почва в региона, което би трябвало да означава, че колкото поддаде почвата толкова ще поддаде и XPSa.
Hursa - майстор
40 см плюс плочата са малко. И не е геометрично. Загубите към грунда са най-големи по периферията на долната преграда (в случая - плочата) и към вътрешността на сградата намаляват. При разстояние около над 2 метра от външните стени - топлозагубите през пода стават пренебрежими (в статика - ако се поддържат постоянни температури). (При външните ъгли на сградата - разстоянието е до около 4 метра от ъгъла.)
И тъй като сте дали, че тези бетонни ивици са 70 см - топлозагубите през тях са относително големи. При първия вариант - те не се покриват и загубите през грунда към околното пространство около основите са относително значими. След като и стените са бетонни - топлопроводността и контакта към тези ивици са добри - т. е. и през стените в посока надолу ще имате сравнително осезаеми топлозагуби. За да ги минимизирате - освен топлоизолация на плочата е желателно да топлоизолирате и стените до около 50;- 60 см (ширината на един лист хпс) - така ще се получи припокриване между външната и вътрешната изолация. (Друг вариант е ако има пътеки около сградата - да поставите топлоизолация под тях.)
Здравейте,
Полистиролбетонови тухли къде се предлагат в момента? Май е останал само производителя в Казанлък. Тивит, Полистиролбетон ЕООД Бяла Слатина стоят сайтове, но никой не отговаря вероятно са прекратили дейност. Ако са само Полибет Казанлък какви са отзивите за там за качеството, че в старите теми не са много добри мненията за тях?
adventure1 - напреднал
пет юни 30, 2023 3:30 pmValdamo написа:
Здравейте,
Полистиролбетонови тухли къде се предлагат в момента? Май е останал само производителя в Казанлък. Тивит, Полистиролбетон ЕООД Бяла Слатина стоят сайтове, но никой не отговаря вероятно са прекратили дейност. Ако са само Полибет Казанлък какви са отзивите за там за качеството, че в старите теми не са много добри мненията за тях?
И аз съм пред същата дилема като теб, като ще правя втория вариант на изолация и търся как да прекъсна моста между плочата и първия ред тухли. Спрял ли си се на нещо?
D.Kalchev - специалист
пон юли 31, 2023 11:57 amadventure1 написа:

И аз съм пред същата дилема като теб, като ще правя втория вариант на изолация и търся как да прекъсна моста между плочата и първия ред тухли. Спрял ли си се на нещо?
Не знам дали няма да прозвучи смешно... XPS с висока плътност няма ли да може да свърши работа? Има Фибран с 30, 50 и 70 тона на квадратен метър устойчивост на натиск. Като за стена и 30 тона би трябвало да са предостатъчни. Плоскост с дебелина 10см. между тухлата и бетона би трябвало да е достатъчно като изолация. Или бъркам?
Написаното по-горе за Итонг Д700 обработен с ходроизолация също звучи добре.
resistbody - майстор
За мен е напълно безмислено и ненужно... лично само сложих хидро под първия ред тухли.. на места съм гледал да мажат хидро между плоча и колона но ми се стори като лоша идея и пропуснах...
Сега пак прегледах наръчника за изолация на Аустротерм и там никде няма такъв детайл с изолация на 1 ред.. само хидро..
Dessie - специалист
Аз лично итонг д700 не можах да намеря, т.е. от Ксела ми искаха поръчка на камион, не можели да ми изготвят 2 палета . Рискувах и сложих д400, обмазан е с циментова хидроизолация на Мапей.
D.Kalchev - специалист
ср авг 02, 2023 12:15 amresistbody написа:
За мен е напълно безмислено и ненужно... лично само сложих хидро под първия ред тухли.. на места съм гледал да мажат хидро между плоча и колона но ми се стори като лоша идея и пропуснах...
Сега пак прегледах наръчника за изолация на Аустротерм и там никде няма такъв детайл с изолация на 1 ред.. само хидро..
Какво хидро по-точно? Гледам на някои клипчета развиват от руло нещо приличащо на хидроизолация, но не мога да разбера какъв продукт е точно. После го подлагат под първия ред тухли с малко разтвор.
Hursa - майстор
Не ви ли притеснява да използвате материали - които отстъпват над десетократно (та и до 20 пъти) на нормите. При това - поставени в основата на зида.
("ХПС" освен, че отстъпва дори на "полистиролбетоновите блокчета" - тази "устойчивост на натиск" е дадена при 10 процента деформация, т. е. това си е относително силно поддаващ материал. Едно е да се постави под основите, но съвсем друго да се постави нейде в конструкцията на монолитен строеж - като в случая, в основата на външна стена върху плочата на която ляга зида.)
Добрата топлоизолация е важна, но не трябва да е за сметка на отслабване на конструкцията. Разгледайте други варианти.
  • 1
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24

Тема "Изолация на основите" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: