• 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 24
Всичко за този вид строителство.
stivemaster - майстор
Въпроса е кога настъпва деформацията бе колега, кога, я пак прочети !Или искаш да кажеш, че 12 пъти по малък натиск, пак ще го деформират с 10%.После на нечетен ден, пак ще се деформира с 10%,при пълнолуние още с 10% и накрая се сплесква съвсем нали ?
Освен това има XPS с якост 70т/м2 което е 27 пъти повече от теглото на тухлите.
Hursa - майстор
Стиснете го с пръсти и ще видите кога поддава. И стиснете парче тухла.
офтоп Долното е много условно. И по скоро не е вярно. :)
25 м/с вятър на метър зид с височина 2.7 метра дава страничен натиск от 105 кг (приблизително, зависи от много фактори, и единицата е кгс :) ). Този натиск да приемем, че е съсредоточен в средата. Той създава "въртящ" момент, за да му противодейства в основата на стената възниква двойка сили – от силата на тежестта на стената и от реакцията на опората (е не само в основата :) ). Рамото между тях е 25 см (или колкото е дебелината на зида). Рамото на силата на вятъра е грубо 5 пъти по-голямо. Равномерният натиск, който е оказвала стената от 506 кг върху метър от тази ивица фибран - се трансформира. От почти нулев върху външният ръб и постепенно нарастващ до около 4 пъти по-голямо натоварване спрямо това без ветровото налягане – върху вътрешният ръб. Т. е. около външният ръб фибрана се освобождава от натоварването си (и еластичните сили в него се стремят да му върнат приблизително първоначалната дебелина), а около вътрешният ръб се натоварва 4 пъти повече (спрямо това без вятър). 1 мм да подаде фибрана (да се получи разлика между вътрешният и външният ръб на стената) горната част на стената ще се „опита” да се премести сантиметър навътре. Кое в стена от керамични тухли ще поеме такива деформации и колко време ще им устои.
(При 5 см фибран 1 мм е 2% деформация, при 2 см - 5% - да се престоря на умен :) )
(пс Май трябва да си припомня статиката, някога си мислех, че я зная, поне изучавания курс. Но всичко ми се е изпарило, дори за свободно стояща стена :) )
Последна промяна от Hursa на нед мар 05, 2017 9:55 am, променено общо 2 пъти.
Tsilkov - майстор
Hursa написа:
Не съм съгласен, че са верни. :) Зидът няма значение колко е широк (в случая)- това са мерни единици за механично напрежение, което оказва зида, натоварването върху фибрана (в случая). А товара, който той (фибрана) носи, при 10% деформация е дадена в паскали. Зидът е широк 25 см, но и ивицата фибран е толкова. Метър зид тежи толкова колкото е изчислено, но и ляга върху четвърт квадратен метър.
Да ако ги мериш за квадратен метър са ти верни. Що се отнася до куките там системата е друга - идеята е че хоризонталното усилие при земетръс се предава по дължина на редът и се отвежда от куката в колоната. Това пък е защото по правило зидът е на фуга от гредата(доколкото ми е известно да не се пука при конструктивното провисване което така или иначе го има) и при земетръс е почти конзолно натоварен. Доста спорна технология която както писах се разминава от масовата строителна практика.
Hursa - майстор
Tsilkov написа:
Що се отнася до куките ...
Благодаря! Не съм ги виждал, но пък и аз не съм виждал много зидове в процеса на зидане :)
Tsilkov - майстор
Аз съм виждал много зидове и пак не съм виждал на живо шишове в тях :lol: Иначе ако погледнеш в техническите проспекти на Ytong и Wienerberger (и редица други) това е основен детайл и технологичен акцент.
adonchevski написа:
YTONG България,

Може ли да дадете линк към правилното използване на Ytong, което включва финишните покрития?
Имах идея да го запечатам отвън и отвътре с хидроизолация някой топъл летен ден когато влагата е излязла от блокчетата.

Здравейте, adonchevski!
Изпращаме линк с исканата информация, която се намира от стр 7 до стр. 9
http://www.ytong.bg/bg/docs/OsnovniUkazania_ForWeb.pdf
Ако имате нужда от допълнителна информация може да се свържете с нас.
Hursa - майстор
До колкото разбирам, колегата иска да ползва само един ред итонг, първият ред. Това, което пита е най-вече на стр. 11, т. 3 – според мен (освен споменатите страници).
adonchevski написа:

Имах идея да го запечатам отвън и отвътре с хидроизолация някой топъл летен ден когато влагата е излязла от блокчетата.
А защо, чак хидроизолиране на всички повърхности? Може би поне едната повърхност не трябва да се хидроизолира за да се даде възможност за лесно изсъхване при несъвършенства на хидроизолацията – все пак въпроса не е за изграждане на басейн и едва ли първият ред ще се потапя под вода, покрай първият няма да тече вода предполагам, от водостоци например? Дори само хидрофобно покритие, отвън на стената както е дадено в брошурата (плюс това от стр. 11) няма ли да е достатъчно да пази от проникване на капилярна влага в резултат на пръски от дъжд? (Това съвсем не са съвети, а въпроси към знаещите – от голо любопитство.)
(пс Всъщност, ако основите са хидроизолирани - необходима ли е хидроизолация на стените, ако нямат достъп до влагата, може би не е нужно това от 11 страница)
adonchevski - специалист
Hursa написа:
До колкото разбирам, колегата иска да ползва само един ред итонг, първият ред. Това, което пита е най-вече на стр. 11, т. 3 – според мен (освен споменатите страници).
Да, такова хидроизолационно фолио съм сложил под Ytong-а и е с ширината на зида.
nikolov333 - майстор
Тази система има ли някакви минуси от гледна точка на това, че е само плоча..
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oJ9r8G78J_w[/youtube]
А тази система е с вътрешна изолация на зида и основите..
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=OpThT69xCPE[/youtube]
Здравейте,

Препоръчаха ми следните последователни стъпки за изолация на основата. Могат ли специалистите от форума да се произнесат дали е правилна методиката и последователността отдолу нагоре:

1/ баластра трамбована ( чакъл) - 30 см достатъчна ли е ?
2/фундалин със застъпка поне 10 см
3/ подложен бетон с лека армировка - 5 см дебелина достатъчно ли е ?
4/ върху него залепяме битумна хидроизолация- ако може да препоръчате и друг вариант ( например хидроизолация на циментова основа или нещо друго)
5/ XPS с висока плътност- 10 см
6/ плоча
7/ дюшеме , на 10 см от пода, с каменна вата между гредите.

Ще има дренажна система от външната страна на фундамента.

Правилна ли е последователността ?
Благодаря за отговорите
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 24

Тема "Изолация на основите" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: