• 1
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
Всичко за този вид строителство.
Hursa - майстор
Трябва да питаме някой знаещ, защо е така. Ние само можем да предполагаме. Например - слепващия слой е значително по-еластичен от керамиката на "тухлите" (което позволява много по добро разпределение на натоварването по площите на контакт между керамичните блокове, по сравнение с директния им контакт). Поради това - позволява неголямо преместване на тухлите една спрямо друга, в резултат на което е възможен контакт (при земетресение) на тухлата със съседна или например с бетонен елемент на сградата. И тъй като керамиката е значително по-твърда - контакта е на относително малка площ. За да не се стигне до разрушаване (до определени натоварвания) на тези контактни зони - може би е приет по-голям запас по якост за тях.
Но при вас използвания итонг отстъпва двукратно дори на "зидарския разтвор" и итонга ще се разруши, зида ще падне при много по-слабо земетресение - защитавайки "разтвора" под първия ред. :)
Dessie - специалист
Аз не разбирам вече какъв е спора, честно :-)
Каква е твоята теза за изолация на основите и как предлагаш да се прекъсне термомоста там?
Hursa - майстор
Че ние спорим ли? Мислех, че чешем клавиатурите. :) Аз не съм спец - ни в областта на строителството, ни в областта на топлоизолацията. За това не бих могъл да предлагам. А само да предполагам - как би било по-добре.
По нагоре бях писал, как според мен може да се реши. Или с поне частична вътрешна изолация - която да се припокрива с външната. Или с пътеки с изолация под тях около сградата (които едновременно отвеждат и водата) - има си термин за тях, до колкото знам, но не го помня. Вероятно има и други способи, действително добри (например ако има изграден дренаж около сградата), но аз не ги знам.
(Предполага се, че варианта с топлоизолация на основите е пропуснат.)
D.Kalchev - специалист
чет авг 03, 2023 10:48 amDessie написа:
Аз не разбирам какъв в зора за поддаването и сравнението на якостта, при положение, че зидарския разтвор на Баумит е с 5 N/mm2 на 28 ден?!? Т.е. Дори чист тухлен зид, легнал в/у бетонова основа и зидан с керамика с 10 N/mm2 има носимостта на зидарския разтвор и нито нютон повече :-) ако ще и тухлите да са с 50 N/mm2, то зидарския разтвор , който залепва още първия ред, опаянтва историята :-)
Точно. Конструкцията или построеното е толкова устойчиво и стабилно, колкото е устойчива и стабилна най-слабата му част. Тоест, поддаде ли най-слабото място, всичко останало е под въпрос. В тази връзка не мисля, че стена с първи ред от Итонг с по-висока плътност ще има някакви проблеми, ако се зида както трябва. Още повече, става въпрос за жилищно строителство и стените между плочите едва ли са повече от 3 метра високи. Само се чудя как сте се разбирали с така наречените майстори за допълнителните дейности по обмазването с хидроизолация. Останал съм с чувството, че строителните работници са се научили да правят едно, две или няколко неща и всяко нещо допълнително или встрани ги блокира и все едно им говориш на френски.
nelina_london - специалист
При нас е мазна хидроизолация от основите на Церезит + първи ред .Даже и аз мазах някои части . Нищо сложно няма .
Още в проекта ни е заложен Итонг Д700 ,описан е подробно, конструкторът се е подписал под него ,общината го е одобрила за 9та земетръсна зона .
D.Kalchev - специалист
чет авг 03, 2023 6:27 pmnelina_london написа:
При нас е мазна хидроизолация от основите на Церезит + първи ред .Даже и аз мазах някои части . Нищо сложно няма .
Още в проекта ни е заложен Итонг Д700 ,описан е подробно, конструкторът се е подписал под него ,общината го е одобрила за 9та земетръсна зона .
Ехе-е-е-е...! Къде ги намират такива жени?! =D>
nelina_london - специалист
Да се чудиш как половинката е недоволен от избора си понякога :)
  • 1
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24

Тема "Изолация на основите" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: