• 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 24
Всичко за този вид строителство.
8180 - майстор
adonchevski написа:
Имам вече параметрите на новия материал в Казанлък:
Бих се развал Гечев и Цилков да коментират резултатите, представянето и Лабораториите. :?
gechev - специалист
adonchevski написа:
Tsilkov написа:
Ламбда 0,08-0,09 - то плътния полистиролбетон не мисли че е по-добър. Направо си им искай оферта. Проблема обаче доколкото виждам сайта е че парят чакъл, а не плочи/блокчета.
МКМ имат само гранули и не са наясно въобще за какво може да се използва материала, който продават. Чакам човека от Казанлък да ми даде техническите характеристики на новия материал, който прави.
Те са наясно, ама продукта им не се наложи на пазара. Те са първите производители на термоизолационната боя. Мисля, че марката е Термошилд или нещо подобно. След тях подобно производство направиха Изомакс. Не знам, но дано поне те имат успех.
Колкото до данните от Казанлък, не разбирам колко продукта са включени та да има такива огромни разлики в обемно тегло и коефициент на топлопроводност. Може да са десет, и за всеки трябва да има изпитвателен протокол и да си избереш този който ти трябва. Щях да бъда много щастлив ако и моите продукти тежаха 350 кг/ м3 и имаха ламбда 0,021 W/m. K .
Не знам в НИСИ да има лаборатория за определяне на Горимост на материалите но може да са направили. Макар, че в твоя случай повече те касае Огнеустойчивост. Все пак на тези блокчета ще легне твоята къща. Пожарните лаборатории са три в България. София, Стара Загора / не съм сигурен дали работи / и Костенец.
Поискай от човека протоколите за изпитания / не е длъжен да ти ги показва /. Длъжен е обаче да ти издаде ако има въведена система за самоконтрол "Декларация за съответствие" в която трябва да са описани освен имената на собственика и име на фирма, главния стандарт, стандарт по който са изпитани материалите и номера на всеки вид блокче според евростатистиката за производствен контрол, подпис и печат. Това е за всеки един вид материал. Не само за полистиролбетона. Ако се съмняваш в нещо, винаги можеш да направиш с Декларацията сверка в оказаните лаборатории. Това е. Успех.
adonchevski - специалист
Гечев,

Аз имам протоколите. И на базата на тях съм написал данните. За плътност и якост имам много протоколи. За останалите неща като коефициент на топлопроводност имам само един. Ще поискам разбивка. Но това което ми каза той е, че новия материал, който пуска е в пъти по добър откъм топлопроводимост от стария му.
Tsilkov - майстор
gechev написа:
Те са първите производители на термоизолационната боя. Мисля, че марката е Термошилд или нещо подобно.
То това хич не е за хвалене щото тая боя е като "Космодиск" :lol:
adonchevski - специалист
Говорих с човека от Казанлък днес. Наистина 350 кг/ м3 е с ламбда 0,021 W/m. K, а натиска е 0,6-0,7 МПа. Скоро ще пусне продукта си за масова продажба. Каза, че такъв материал в БГ няма, и който не вярва, да отиде на място и да се убеди. Прати ми и клипчета от сбирка със строители, които тестват новия материал.
mindless - специалист
То такъв материал и в света няма, а може би и в Слънчевата система :)

При тази плътност от 350кг/м³ е смехотворно някой да претендира за ламбда от 0,021W/mK. предполагам нещо е объркана десетичната запетая.
Полистиролните пени XPS и EPS имат почти 50% по-висока ламбда, а тоя материал би трябвало да дължи изолационната си способност именно на тях.
Освен ако не е забъркана някаква космическа технология с аерогел, но тогава материала трябваше да тежи 3.5кг/м³ :).
Аерогела с плътност под 2кг/м³ има ламбда от 0.014W/mK т.е мааалко е по-добър от казанлъшкия материал, но под сериозен натиск :)
adonchevski - специалист
mindless написа:
То такъв материал и в света няма, а може би и в Слънчевата система :)

При тази плътност от 350кг/м³ е смехотворно някой да претендира за ламбда от 0,021W/mK. предполагам нещо е объркана десетичната запетая.
Полистиролните пени XPS и EPS имат почти 50% по-висока ламбда, а тоя материал би трябвало да дължи изолационната си способност именно на тях.
Освен ако не е забъркана някаква космическа технология с аерогел, но тогава материала трябваше да тежи 3.5кг/м³ :).
Аерогела с плътност под 2кг/м³ има ламбда от 0.014W/mK т.е мааалко е по-добър от казанлъшкия материал, но под сериозен натиск :)
Не е объркана десетичната запетая. Имам протокола от изпитанията пред мен. Но и на мен ми е трудно да повярвам. В материала няма влагани XPS или ЕПС като старите му блокчета - там ламбдата е 0.08. Телефона на човека е 089 788 1604. Който иска може да се обади и да говори с него.

П.С. Имам и клипче на което се вижда как няколко сантиметра от материала бива нагряван продъложително време с горелка а под него човек си е сложил дланта и не усешта нищо.
mindless - специалист
Ако не е объркана десетичната запетая, остава да е объркана мерната единица иначе ще се наложи да предефинираме физиката :)

Допускам, че това 0.021W/mK, всъщност не е ламбда коефициент, а U коефициент. Тогава е пропусната само една малка двойчица от на квадрат, защото U се измерва в W/m²K и също е пропуснато при каква дебелина на този материал U=0.021W/m²K.

Ламбда от 0.021W/mK при плътност от 350кг/м³ е практически нон-сенс. Има пряка зависимост между плътността на един материал и способността на топлината да преминава през него. Колкото по-плътно са разположени молекулите на материала, толкова по-лесно си предават топлина помежду си. При плътност от 350кг/м³ да претендираш за ламбда малко по-висока от тази на въздуха е нелепо.

Аз лично от клипчета с горелки не се впечатлявам ;), поне моята ръка няма сензор за измерване на топлопреминаването. Готварската ръкавица също е тънка, а тавата във фурната над 200°C, но нищо не усещаш ;)
adonchevski - специалист
mindless написа:
Ако не е объркана десетичната запетая, остава да е объркана мерната единица иначе ще се наложи да предефинираме физиката :)

Допускам, че това 0.021W/mK, всъщност не е ламбда коефициент, а U коефициент. Тогава е пропусната само една малка двойчица от на квадрат, защото U се измерва в W/m²K и също е пропуснато при каква дебелина на този материал U=0.021W/m²K.

Ламбда от 0.021W/mK при плътност от 350кг/м³ е практически нон-сенс. Има пряка зависимост между плътността на един материал и способността на топлината да преминава през него. Колкото по-плътно са разположени молекулите на материала, толкова по-лесно си предават топлина помежду си. При плътност от 350кг/м³ да претендираш за ламбда малко по-висока от тази на въздуха е нелепо.

Аз лично от клипчета с горелки не се впечатлявам ;), поне моята ръка няма сензор за измерване на топлопреминаването. Готварската ръкавица също е тънка, а тавата във фурната над 200°C, но нищо не усещаш ;)
В изследването от НИСИ е посочено "Коефициент на топлопроводност W/(m.K)"
mindless - специалист
Така само ще се изгубим в превода:

U value - Thermal transmitance coefficient
λ value - Тhermal conductivity coefficient

както са го описали с W/m.K би трябвало да е λ и вероятно това са имали предвид. Само дето при 350кг/м³ плътност е невъзможно.

Аз написах достатъчно неща, които могат лесно да бъдат проверени за вярност.
За мен лично този обявен коефициент е лъжа или грешка (ако не по отношение на коефициента, то поне по отношение на плътността на материала). Дали ще вярва на подобно твърдение всеки си решава сам.
Няма как материал с идентичен на твърдите полиуретанови плоскости (PIR) коефициент λ, да тежи 350кг/м³, при положение, че при PIR имаме съдържание на газове от 97%.
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 24

Тема "Изолация на основите" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: