• 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 24
Всичко за този вид строителство.
stivemaster - майстор
Ами щом стигаме до там,хайде да си кажа,то ще излезе като хвалба ама.... Аз притежавам собствена машина за пенобетон ,конструирана специално от мен за плътности 350-700кг./м3 която стой на лозето от години.Ако искаш мога да ти я дам да я ползваш ,само компресор ти трябва допълнително.
Hursa - майстор
stivemaster написа:
То голямо смятане, че не е сигурен.Баси айде няма да го обиждам задочно,ще направим сметката тук веднага,щото тя е много сложна - 0.25x1x2.7=0.675m3.После 0.675л. x 750=506кг./м2.Тухлите ти всъщност,няма вариант да тежат повече от 1т/м2 ,а тук е дадена стойността на въпросния XPS и тя е над 30 пъти по голяма.
Областта в която работя и си мисля, че разбирам е много далече от строителството. Но все пак ще си позволя да се включа. Натоварването само от тухлите е малко над 2 тона на кв. метър при плътност на тухлите 750 кг за кубичен метър и зид 2.7 метра височина. И това са само тухлите – зидарски разтвор (като по плътен от тухлите), мазилки ще вдигнат още натоварването. Тъй като "фибрана" е пластичен материал (има и сравнително добра еластичност) – якостта му е дадена при 10% деформация. Нивата на якост са дадени за равномерно разпределено натоварване на сравнително голяма площ, при концентриран натиск поддава значително повече. И това всичко е при статично натоварване. Но коментарите са за външни стени – подложени на натоварването на вятъра. Трябва да устоят (предполагам) и на земетръс, до някаква степен. Динамичните натоварвания, се поемат от основите и натоварването съвсем не е равномерно разпределено по площта. И съветвате в основите на тези стени да се постави пластичен поддаващ материал, отстъпващ чувствително по якостни показатели на тухлите и върху него да се иззида масивен зид?
stivemaster - майстор
Именно колега чети !Тази стойност е при 10% деформация.Колегата ще строи със голямоформатни блокове доколкото помня,така че спазвайки технологията на зидане (а тя масово не се спазва) би вложил пренебрежимо по тегло лепило - до 5% от теглото на блоковете.Това е с лепило,а с пяна няма нужда да коментираме.
Оттам нататък разсъжденията ви не са свързани и по добре да не ги коментирам ,но ще си позволя накратко :
Под концентриран натиск, може да си разбирате най различни неща ,но стената е монолитно тяло и разпределя усилието равномерно на площта си, иначе ще се разпадне.За натоварването от вятър и земетръс - едвали ви е ясно какво искате да кажете и не е хубаво изобщо да го коментираме, защото ако трябва длезем в подробности, по еврокод съществува проблем изобщо, ако стената позволява разпадане при земетръс.
Най добре се подгответе повече, преди да изказвате предположения, за невъзможност на технологии, прилагани от хората от десетилетия.Защото всеки ден слушам хора, изяли парите на родителите си да учат ,да ми разправят как наглед прости неща, не биха могли да съществуват.С това не визирам вас.
Пример - НЯМА И НЕ ЗНАМ ДАЛИ ЩЕ ИМА проектант в България който може и да мечтае да сметне и построи нещо такова.За тях това просто не може да е истина,отворете и вижте данните му.
Hursa - майстор
Разпределя усилията само когато не се движи. Разлюлейте тази стена иззидана на ивица фибран – и вече няма да има равномерно разпределено усилие. (пс всъщност достатъчно е и само напречно усилие, така че може и да не се "люлее и движи" :) )
Разгледайте препратките които сте дали – има ли стена от керамични тухли изидана върху ивица фибран поставен върху плочата - дори ако тухлите са "голямоформатни блокове".
stivemaster написа:
Е, вашия явно е уникален бетон, я виж тук на 8 стр. измазани със хидрофобни мазилки, как се държат техните блокчета, но КОГАТО КАЗВАТ ИСТИНАТА хората.
Щото така, ти все едно описваш неавтоклавен пенобетон, който може да се държи и така и от който се правят и кораби. Дори във Варна, има направени баржи-работилници за Русия, които може и още да са на вода.

А истината за вашите блокчета е малко по различна,ето една хвалба за тях.
Здравейте, stivemaster! Неправилното приложение и на най-добрия продукт може да доведе до неговото компрометиране.
През периода, описан в статията, активната строителна дейност в крайморските райони, започваше през есента и продължаваше до началото на следващия туристически сезон (6-8 месеца). Период, които в сградата трябваше да бъде започната от основите и завършена до ключ. Това бързане водеше до неспазването на много от технологичните изисквания при влагането на строителните материали.
Използването на недишащи финишни покрития върху външните стени, бе една от най-често срещаните грешки. Те "запечатват" влагата в зидарията, не й позволяват тя да изсъхва по естествен начин (навън). Има конкретни доказани примери в Поморие, Слънчев Бряг, Свети Влас на сгради и с газобетон, и с керемични тухли.
Итонг е продукт масово използван в страни по целия свят. Има много построени сгради с него в райони с висока влажност - в Холандия , Германия, Полша, Русия, Китай, където този проблем с влагата не се среща. Интересен факт е, че Итонг вложен в обекти по Черноморското крайбрежие на други съседни страни, като Румъния и Турция, също не дава този "дефект".
Безплатните обучение и консултации, които предлагаме на строителните фирми, са добра основа за качестветитe резултати.
adonchevski - специалист
YTONG България,

Може ли да дадете линк към правилното използване на Ytong, което включва финишните покрития?
Имах идея да го запечатам отвън и отвътре с хидроизолация някой топъл летен ден когато влагата е излязла от блокчетата.
Tsilkov - майстор
Hursa написа:
stivemaster написа:
То голямо смятане, че не е сигурен.Баси айде няма да го обиждам задочно,ще направим сметката тук веднага,щото тя е много сложна - 0.25x1x2.7=0.675m3.После 0.675л. x 750=506кг./м2.Тухлите ти всъщност,няма вариант да тежат повече от 1т/м2 ,а тук е дадена стойността на въпросния XPS и тя е над 30 пъти по голяма.
Областта в която работя и си мисля, че разбирам е много далече от строителството. Но все пак ще си позволя да се включа. Натоварването само от тухлите е малко над 2 тона на кв. метър при плътност на тухлите 750 кг за кубичен метър и зид 2.7 метра височина.
Зидът е 25 см широк а не 1 метър широк :wink: Сметката на stivemaster-а е вярна. Въпреки това XPS-а като материал е пластичен. Който не вярва да вземе да нареди на една бетонна плоча ивица XPS, полистиролбетон и Итонг и да им метне 4-5 тухли отгоре. Спокойно ще разбере как е адхезията, деформациите и т.н.
Що се отнася до земетръса зиданите стени трябва да се държат с куки в колоните през 3 реда (има го в детайлите на Итонг и Винербергер)- аз досега на жилищна сграда не съм го виждал изпълнено :sad:
Hursa - майстор
Не съм съгласен, че са верни. :) Зидът няма значение колко е широк (в случая)- това са мерни единици за механично напрежение, което оказва зида, натоварването върху фибрана (в случая). А товара, който той (фибрана) носи, при 10% деформация е дадена в паскали. Зидът е широк 25 см, но и ивицата фибран е толкова. Метър зид тежи толкова колкото е изчислено, но и ляга върху четвърт квадратен метър.
За куките не знаех (в случая, с нарастването на натоварването върху поддаващата основа, зида ще "увисне" до някаква степен на "куките" и може да се наруши цялостта му - но това са свободни интерпретации на не специалист :) ). Едно е цялата сграда – като монолитно цяло (до определена степен) да се постави на „демпфериращи” основи (мисля, че „корабна” конструкция го наричаха), и съвсем друго поддаващ елемент да се вкара в самата конструкция на монолитна сграда. Поне според мен е така, но аз не съм специалист.
Последният вариант от линка даден от stivemaster (с "G елемент" в основата на стената)
http://www.viking-house.ie/passive-hous ... rettyPhoto
е много интересен (за мен). Но в този случай сградата, мисля, не може да се нарече монолитна.
stivemaster - майстор
Потърсете в Гугъл Geofoam и отбележете с каква лекота фундират железен път върху стиропор, с якост на натиск около 40% от тази на фибрана.
Пък колегата нека клати стените
Hursa - майстор
[offtopic]Железния път никога не се е считал за монолитна конструкция - погледнете всеки железопътен насип. Мисля, че е съвсем различно - едно е да се постави демпфиращ пласт под фундамента, а съвсем друго в "монолитна" конструкция (получава се сравнително подвижна връзка, там където е нежелатална - според мен).
пс Просто фибрана поддава, поддава чувствително и то много преди да се достигне дадената му устойчивост при натиск – затова я дават при 10% деформация.[/offtopic]
  • 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 24

Тема "Изолация на основите" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: