• 1
  • 2
Всичко за този вид строителство.
Здравейте,

Доста се рових, четох, гледах клипове, но никъде не откривам отговор на следния въпрос:
до каква степен гипсокартонът изолира.

Къщата ми е следната, външна стена 25 см поротерм(само че гръцки) вътрешните стени са 12см. Отвън ще има 10 см изолация стиропор.
Таванът на първият етаж ще е с гипсокартон, таванът на втория етаж ще е гипсокартон и вата.

Ето проблема. Четох, че гипсокартона е и изолатор, в този случай означава, че помещението ще се затопля бързо и бързо ще се изстудява,
защото няма да има какво да абсорбира хладния въздух и съответно топлия въздух. Това вярно ли е, до каква степен вярно ли е, пренебрежимо вярно ли е?

Къщата не е голяма, но не е и много малка 100кв РЗП. Ако гипсокартона се залепи, ще отнеме колкото и мазилката? Това вярно ли е или не(стените са прави и при 2см гипсокартон)?

Трудно се намира кой да измаже стените вътре, само тези въпроси ме спират да не сложа гипсокартон, а да и това, че ако се залепи в пространството между стената и гипсокартона може да има буболечки.

А дали е добра идея, външните стени да са измазани, а вътрешните да са с гипсокартон, хем шумоизолация, хем по-бързо ще стане, хем външните стени ще си вършат работа, понеже са изолирани отвън.

Благодаря за отделеното време, ще съм благодарен за всякакъв опит!
шоп - майстор
вт окт 03, 2023 3:24 pmDido01 написа:
Трудно се намира кой да измаже стените вътре,
Има много фирми, които правят машинни мазилки. Нямам представа какво те притеснява. Действай смело с турбозола и не се занимавай с картони.
torbalan - Дървен философ
Гипсокартон само, ако е много криво.
В моята къща почти навсякъде е гипсокартон, но стените са ужасно криви. По-лесно се изправя, като се ползва гипсокартон.

Изолацията се прави от външната страна.
MamaMy - майстор
Гипскартона е чудесен за тавани и до там. За стени се ползва за да скрие някакви мизерии.
torbalan - Дървен философ
вт окт 03, 2023 9:06 pmMamaMy написа:
Гипскартона е чудесен за тавани и до там. За стени се ползва за да скрие някакви мизерии.
Така де!
Ако е много криво...

На два пласта, като се направи не е чак толкоз зле.
MamaMy - майстор
Само като се сетя че се съгласих с "майстора" на две от стените на банята и ми става лошо. Ако беше на друга стая щях да го махна, но там ще трябва на ново и плочките. И това само защото го домързя да изкопае канали за тръбите и да ги измаже. Трябваше още тогава да го накарам да ги махне, но той хитро веднага налепи плочки точно на тях. Сега ме е яд, но на себе си, а не на него. :vom:
torbalan - Дървен философ
вт окт 03, 2023 9:31 pmMamaMy написа:
...
Две бани имам, дето са изцяло от гипсокартон, но са правени по правилата.
Няма драми.
MamaMy - майстор
Тя и моята е по правилата, но когато се спука тръба се видяха всички кусури на ГК. Влагоустойчив друг път. Аз си бях направил едно кофражче с парчета зелен. На другия ден го намерих на каша. Беше се нанизал на летвата с която го бях подпрял. Чист боклук. Който иска да си го ползва. За мен това беше последен път за стени.
Lisko - майстор
вт окт 03, 2023 9:06 pmMamaMy написа:
Гипскартона е чудесен за тавани и до там. За стени се ползва за да скрие някакви мизерии.
Много е удобен - махаш, слагаш, местиш стени, закачаш разни неща по стените.
Живял съм и на тухла, и на панел и имам база за сравнение.
  • 1
  • 2

Тема "Гипсокартон или мазилка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: