• 1
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 52
Всичко за този вид строителство.
nelina_london - специалист
Добре е да се прочита цялата тема,още повече че стъклата са разисквани многократно.
Дори и при напълнозасенчени прозорци през лятото,много зависи в коя област на България е къщата,за да може тя да се държи като нискоенергийна и лятото.
При всички взети мерки-изолация и засенчване на прозорци,вече от опит, смея да твърдя,че в Пловдивския регион без климатик лятото не се преживява.Неслучайно, виден ОВК специалист бе изчислил на съфорумец в същия регион ,че лятото му трябва климатик с по-голяма мощност,отколкото зимата.
Hursa - майстор
В този раздел не е много подходящо да се пише, когато въпроса касае ремонт или преустройство - според мен. Мерките при изграждане на "нискоенергина сграда" и още повече "пасивна" - се предвиждат още на стадий проектиране, до колкото разбирам.
Често се решава, че стъклопакет с нискоемисионно стъкло правел "оражерия". Да прави, но дори поставянето на единично „бяло” стъкло - прави "оранжерия". Поставянето на топлоизолация също. Да се охлажда жилището "пасивно" е по-трудно от колкото да се топли "пасивно". Ако нощите са 24 та и 28 градуса, много трудно можем да получим в помещенията 22 градуса с "пасивни" мерки (ако въобще е възможно). В случая тези мерки само намаляват разходите за охлаждане посредством активното средство - климатик например.
Lutchezar - майстор
Според мен засенчването се прави с едни хубави външни термо щори 😁.
Последна промяна от Lutchezar на съб окт 16, 2021 12:59 pm, променено общо 1 път.
Hursa - майстор
Дори това не е най-доброто решение. Ако слънцето напича щората в продължение на часове е добре да се предвиди извеждане на топлия въздух между стъклопакета и щората, чрез естествена вентилация на това пространство.
resistbody - майстор
Днес се замислих има ли голям смисъл от 7 камерен профил спрямо 5 камерен.. все пак площа на профила е пренебрежимо малка на фона на целия прозорец... та общия ефект не се ли дължи на по-добрия пакет, отколкто на профила.. единствено третия уплътнител където може да изиграе съществена роля при отваряемите части..
miliad - майстор
пон окт 18, 2021 11:09 pmresistbody написа:
Днес се замислих има ли голям смисъл от 7 камерен профил спрямо 5 камерен.. все пак площа на профила е пренебрежимо малка на фона на целия прозорец... та общия ефект не се ли дължи на по-добрия пакет, отколкто на профила.. единствено третия уплътнител където може да изиграе съществена роля при отваряемите части..
Реално за нашите условия, не. Аз като се замисля, че съм с трикамерна дограма и само с невероятно скъпото за онуй време Ка стъкло, от сега ли да почна да зъзна.
:roll:
resistbody - майстор
Разсъжденята са ми въз основа на това, че съм в процес на изграждане на ниско енергийна къща.. да дебела изолация ще слижа и най-големите загуби са от прозорците..
НО 99% от прозорците са пакета, не профила.. Та само третия уплътнител според мен е важен..

Ето малко термографски снимки на сегашните прозорци.. реално най-голямата загуба е от монтажа.. вътрешна изолация и дограма сменена на мястот на стара..

Вътре
Прикачен файл:
viber_image_2021-10-18_20-07-03-710.jpg



вън
Прикачен файл:
viber_image_2021-10-18_20-07-14-509.jpg
Lutchezar - майстор
Някак си оставам с впечатлението че половината неща които си искал да напишеш са ти останали в главата.
Нямаш външна изолация?
Защо загубите да са от монтажа?
Сменил си дограмата и вътрешната изолация или си сменил дограмата и си сложил вътрешна изолация?
Защо имаш такива загуби под прозореца? Евентуално нормална снимка на същия участък ако може.

Темата е интересна, подходът ти е сериозен, би било по-добре за всички да споделиш повече подробности ако може.
iliya_i - майстор
пет окт 15, 2021 2:05 pmfeikot написа:
Бяло К Бяло
K стъклото не трябва ли да е от вътрешка страна на прозореца?
Нещо като Бяло - Бяло - К
resistbody - майстор
вт окт 19, 2021 9:18 amLutchezar написа:
Някак си оставам с впечатлението че половината неща които си искал да напишеш са ти останали в главата.
Нямаш външна изолация?
Защо загубите да са от монтажа?
Сменил си дограмата и вътрешната изолация или си сменил дограмата и си сложил вътрешна изолация?
Защо имаш такива загуби под прозореца? Евентуално нормална снимка на същия участък ако може.

Темата е интересна, подходът ти е сериозен, би било по-добре за всички да споделиш повече подробности ако може.
Дограмата на снимката е монтирана по масовия метод при смяна на стара, на средата на зида и пяна...
виждат се температурите вътре и вън на пакета(2-ка) и профила(макс 3-4 камери да е бил за времето си)
Под прозореца има перваз, който явно е само с декоративна функция и всичко изтича през зида..
Ясно ече има пропуски при изпълнението на ТИ...
Температурна разлика
вътре / вън
Пакет 21,5/17,1
Профил 23,1/16,9

Ако приемем че вътре е 24(всичко е отностелно защото камерата има относителна грешка) и 16 навън
То губя много повече от пакета отколкто от профила(без да смятаме площа).. не мога да го изразя като ватове и с формули но е вярно..
  • 1
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 52

Тема "Дограма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: