• 1
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 52
Всичко за този вид строителство.
venstano - специалист
Tsilkov написа:
MASTER написа:
E точно това ми беше мисълта, тези 10 см XPS със хидроизолации, лепила, и финишно покритие ще станат почти 15 см. Ако в стаите имаш водно подово - нивото ще ти дойде еднакво. Но ако нямаш - малко е тъпо да пълниш и вътре 15 см заради нивото, а да направиш стъпало нагоре за балкона пак не е много добре визуално ...
За съжаление ако плочата ти е равна, а не с чупка в балкона винаги така става. Не че не можеш да набиеш детайла на по-малко но не става добре и отделно вътре пак ти трябва малко преразход на замазка. Общо взето - от два стола на земята. Най-честното е просто да си направиш прагчето и толкова.
Да си призная честно , на този детайл не бях обърнал внимание до момента. Определено ще го мисля как да го направя. Това с прагчето е добра идея.
BLUEPUPIL - майстор
Кое ще има по ниско Ug(U-само на стъклата без профилите), два двойни стъклопакета с разстояние между тях от 10-20см. или един четворен?
Прикачен файл:
4.jpg
Прикачен файл:
2.JPG
Прикачен файл:
3.jpg
3.jpg (46.23 KиБ) Видяна 2106 пъти
Прикачен файл:
19.jpg
19.jpg (7.1 KиБ) Видяна 2106 пъти
Прикачен файл:
13.jpg
13.jpg (14.78 KиБ) Видяна 2106 пъти
BLUEPUPIL - майстор
Прикачен файл:
20.jpg
20.jpg (6.04 KиБ) Видяна 2106 пъти
Прикачен файл:
10.jpg
10.jpg (27.16 KиБ) Видяна 2106 пъти
Прикачен файл:
11.jpg
11.jpg (12.46 KиБ) Видяна 2106 пъти
Прикачен файл:
12.jpg
12.jpg (48.24 KиБ) Видяна 2106 пъти
Прикачен файл:
14.jpg
14.jpg (41.05 KиБ) Видяна 2106 пъти
4.jpg[/attachment]
BLUEPUPIL - майстор
P.S. БЕЗ, Аргони, криптони, К-стъкла, нискоемисионни стъкла и др. подобни иновации.
Tsilkov - майстор
Един четворен ще има по-голямо отколкото два на разстояние - причината е не само циркулацията на въздуха, но и това че профили, монтаж и стъклоразделител са големия термомост.
Без нискоемисионно покритие упражнението ти е безсмислено защото намаляш светлината зверски което води физически до по-простото за по-малък прозорец просто :wink:
Аргона не е само за топлоизолация а и за дълговечност на стъклопакета - разликата е поне двойна. На никой не препоръчвам да си купува стъклопакет без аргон - нищо че изтича с времето.
Hursa - майстор
Много зависи от разстоянието между стъклата. Не е съвсем коректно зададен въпроса – защото не е ясно, какво ще е разстоянието между стъклата в „четворния” стъклопакет и какво в двата „двойни”.
Минимума на конвективния топлообмен между двете така сформирани повърхности (между двете стъкла) през зимата (зависи от температурата на газа между стъклата – тя варира разбира се, оформя се един или няколко по височина циркулационни кръга, така че да кажем – средната температура) се смята, че е при разстояние между 10 и 16 мм (по скоро 12 и 16 мм, но силно зависи от условията и от вида на газа между стъклата, този минимум е за сух въздух). (През лятото – т. е. при по висока температура – минимума е при по голямо разстояние. Така, че ако се търси по оптимално „минимизиране” на конвективния топлообмен разстоянието не трябва да е еднакво при няколко въздушни междини – при „троен” или „четворен” стъклопакет.)
Но имайки предвид картинките – вероятно разстоянието между стъклата в показаните стъклопакети е 12 – 16 мм. Та явно въпроса се свежда до това дали в такъв „четворен” стъклопакет коефициента на топлопреминаване е по-малък по-сравнение с два стъклопакета поставени на разстояние (пренебрегват се условията по периферията на стъклопакетите).
Според мен, при такъв „четворен” стъклопакет топлопреминаването ще е по-малко – тъй като разстоянието между стъклата от двата „двойни” стъклопакета ще бъде значително по-голямо от това при което се достига минимум на конвективния топлообмен. Така да се каже "камерата" между двата "двойни" стъклопакета ще отстъпва по топлоизолацинни характеристики (с малко) на аналогичната средна камера в "четворния" стъклопакет.
Топлообмена между стъклата се сформира от три съставляващи. Топлопроводност през въздушната междина и конвекция – тъй като трудно могат да се разделят тези две съставляващи при флуидите – се обединяват, като конвективен топлообмен. Топлината се предава на газа от по-нагрятото стъкло, чрез топлопроводност на прилежащия газ. Нагрявайки се този газ му се намалява плътността и той се „издига”. Обратно около студеното стъкло прилежащия газ отдава топлината си чрез топлопроводност – плътността му се увеличава и той „пада” надолу. Оформя се един или няколко взаимно преливащи кръга от възходящи и низходящи потоци газ – естествена конвекция. Топлия въздух заема горната част на междината – но там контактува със студената повърхност. Обратно студения заема долната част на междината, но контактува с топлата повърхност. Така се затваря един циркулационен кръг и се оформя (естествен) конвективния топлообмен . Топлината се пренася от движещия се газ – което силно интензифицира общия топлинен пренос. С намаляване разстоянието между двете повърхности, които си обменят така топлина (– от определено разстояние и с намаляването му) двата потока започват взаимно да се „затормозяват” (поради взаимното им триене, над 200 мм ако е растоянието между двете повърхности, се приема, че възходящия и низковъзходящия поток си взаимодействат пренебрежимо) и това намалява конвективния пренос на топлина. Но с намаляване на разстоянието се намалява и количеството газ между стъклата. И от определено разстояние (при намаляването му) топлообмена започва да нараства – при близко разположените стъкла съставляващата на топлопроводността се увеличава (всъщност топлопроводността расте "непрекъснато" с намаляване на разстоянието - просто при голямо разстояние (дебел слой газ) относителната му величина спрямо конвекцията е много малка, при тънък слой започва да преобладава над конвекцията). Поради това при определено разстояние между стъклата има минимум на конвективния топлообмен. При увеличаване на разстоянието над този минимум се увеличава конвекцията и топлообмена се увеличава. С намаляване на разстоянието под този минимум се увеличава топлообмена чрез топлопроводност, конвекцията продължава да намалява, но топлопроводността расте по-бързо.
Но има още една съставляваща на топлообмена между двете повърхности – лъчистия топлообмен. И тази съставляваща има по-голям принос за общия топлообмен между двете стъкла – смята се, че от над 60% до около 80% от общия топлообмен между двете стъкла се дължи на лъчистия топлообмен. Зависи от разликата в температурите между двете повърхности в 4 степен. Зависи и от лъчистите (радиационните) характеристики на двете „повърхности”. Приема се, че газовата среда между двете стъкла е прозрачна за „топлинните лъчи” (не взаимодейства с тях, за разлика от стъклата - които са непрозрачни в тази част от спектъра), които си обменят двете повърхности – и това в много голяма степен (на приближение) е вярно. Поради това (се приема, че) лъчистия топлообмен не зависи от разстоянието между стъклата. (В голяма степен на приближение това е вярно, особено за големи по площ стъклопакети, за които може да се пренебрегне лъчистия топлообмен с дистанционера.) На тази съставляваща (лъчистата) влияят различните „нискоемисионни” покрития на стъклата – покривайки повърхността на стъклото, силно влияят на характеристиките и по отношение на лъчистия топлообмен – могат да го намалят до около 90%, дори и повече. Така, че може би не трябва да го пренебрегвате. Но за обективност трябва да се спомене, че и всяка допълнителна преграда на пътя на лъчистия топлообмен му влияе. За сравнение – ако се разгледа лъчистия топлообмен между две стъкла и ако между тях се постави трето - лъчистия топлообмен намалява (приблизително) два пъти (за температурите характерни в помещенията). Поставяне на 4 стъкло би снижило лъчистия топлообмен (приблизително) три пъти.
Извинявам се, че се правех на „знаещ” и за толкова „широките” обяснения – вероятно много от написаното се знае. И за многословността – това явно е поради това, че познанията ми не са достатъчно добри.
пс Сорри, отговорили са преди мен :) . Но бих се опитал да оспоря - мисля, че като цяло от две дограми топлозагубите биха били по-малки. Мисля (без да съм сигурен), че това може значително да снижи топлозагубите в обход (около) дограмата (ако едната дограма е монтирана на вътрешната, а другата на външната повърхност на стената). А и топлозагубите през двата разделени с топлоизолация профили (на касите) биха били по-малки от колкото "много по-добър", но един профил.
пс2 А от къде са снимките - на "двойните" дограми?
Последна промяна от Hursa на нед апр 02, 2017 11:17 pm, променено общо 4 пъти.
Tsilkov - майстор
Ти си му обяснил по-добре. Сега гледам че е писал само за Ug. При всички положения обаче без нискоемисионно покритие многото стъкла си губят смисъла :idea: .
Hursa - майстор
Tsilkov написа:
При всички положения обаче без нискоемисионно покритие многото стъкла си губят смисъла .
За това съм съгласен (е не чак напълно да си губят смисъла :) ). Все пак и тези нискоемисионни покрития и те снижават светопропускливостта.
Бях срещал за поставяне (като вътрешни) вместо стъкла в многослойните стъклопакети на светопропускливи мембрани. Подобни на тези в триплекса, но като се търси максимална светопропувскливост и минимални отражения (във видимата област на спектъра) от тези мембрани (за разлика от тези в триплекса). Светопропускливостта им даваха, че превишава това на стъклата (не знам, поради материала от който са изработени или поради това, че са много тънки, или и двете :) ). Но за съжаление, не мога да намеря къде го срещнах и характеристики на тези "мембрани". Любопитно ми е и какви характеристики имат по отношение на дълговълновото инфрачервено излъчване.
Tsilkov - майстор
Това беше американска технология и аз я бях пускал тук във форума (може и тук да си я виждал). От тогава минаха обаче поне 5 години и тази технология не "видя пазар".
Hursa - майстор
Tsilkov написа:
не "видя пазар".
Може би за това не се намира информация. Интересно кое е било проблема.
http://stationplast.bg/pvc-dograma-kommerling/
Kommerling 76 мм AddOn - това среща ли се и при други производители? Дали този AddOn може да се монтира допълнително и на друг профил.
http://www.dogrami.bg/php/statiq.php?id=207
Schüco VentoTherm -Интегрирана в прозореца вентилация с възвръщане на топлина - това някой ползвал ли го е? Дали си заслужава?
http://pirgosplast.com/pvc-dograma/vent ... i-sistemi/
  • 1
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 52

Тема "Дограма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: