• 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 52
Всичко за този вид строителство.
skostadinov - специалист
resistbody мисля, че теорията ти трябва да е вярна. Тоест от пакета би следвало да се губи много повече от колкото от профила.
Ако не ме лъже паметта, мисля, че много от колегите и в тази, а и в други теми са споделяли, че пакета, обкова и монтажа са доста по-важни от профила.
Hursa - майстор
пон окт 18, 2021 11:09 pmresistbody написа:
Днес се замислих има ли голям смисъл от 7 камерен профил спрямо 5 камерен..
Желаете да получите "енергийно ефективна къща". Какъв стъклопакет ще слагате. Не мисля, че е добре да се избира профила единствено според това колко са топлозагубите през него. А най-вече избора зависи от стъклопакета, който желаете (според мен). Например при "петкамерните" профили - обикновено стъклопакета, който може да се монтира, е значително по-ограничен по отношение на общата му "дебелина". По-ограничен е и по отношение на общата му маса.
iliya_i написа:
K стъклото не трябва ли да е от вътрешка страна на прозореца?
Нещо като Бяло - Бяло - К
Не е задължително, макар че се смята за относително най-ефективно. Но разликата ще е относително не голяма. Важно е да бъде на вътрешна за стъклопакета повърхност. Ако е на външна - намалява се значително ефективността, като цяло. Ако е на вътрешна повърхност - ще се повиши и възможността за поява на конденз. Освен това - нискоемисионното покритие върху повърхността на стъклото не е с твърдостта и устойчивостта на самото стъкло, и поради това под действие на външни фактори, на миене например - с времето ще се повреди. (Бива "твърдо" и "меко", като последното е малко по-ефективно, но е значително по-малко устойчиво и може да се повреди при направата на стъклопакета, до колкото знам.) Такава схема (бяло/к/бяло) би имала смисъл, ако нискоемисионното покритие е на двете повърхности, но такова се нанася само на едната повърхност. За най-ефективно се смята, когато нискоемисионното покритие е на вътрешната повърхност (за стъклопакета), на вътрешното стъкло. Но разликата няма да е много голяма, ако е и на някой от другите вътрешни (за стъклопакета) повърхности, ще повиши ефективността по-отношение ограничаване топлопреноса през съответната въздушна прослойка в която попада. Мисля, че е разписано това, много по-подробно в темата и май писаното е от мен, така че може и да не е вярно. :)
iliya_i - майстор
ср окт 20, 2021 12:20 pmHursa написа:
Не е задължително, макар че се смята за относително най-ефективно.....
А какво се случва с енергията, преминала 2 пъти през въздушната междина и 7 пъти през пречупване въздух-стъкло-въздух- стъкло-отражател-стъкло-въздух-стъкло-въздух?
Да, енердоотражателя е вътре в пакета, но ако е от външна страна (защото не е износоустойчив) на най-вътрешното стъкло имаме само въздух- стъкло-отражател-стъкло- въздух (само 5 пъти) и че се избегнат допълнителни загуби.
Да не забравяме, че пречупването може да бъде и пълно вътрешно отражение при определени условия.
И какъв е смисъла да задържаме топлината в средното стъкло, при положение, че то е изолирано от двете страни с въздушна междина и не може да я отдаде нито навън, нито навътре чрез конвекция?
nelina_london - специалист
След наблюдения у нас,ще кажа какво мисля по казуса на resistbody за профила.
В общия ни район, приходите от слънце зимата от южните прозорци са големи.В ЕЕ даже ми е изчислено,че приходите от там зимата са по-големи от загубите.Ако ще се слагат два различни профила на основни и сервизни помещения,при условие,че остъкляванията не са големи,и по-посредственият профил може да понесе троен стъклопакет с читави разстояния между него,бих сложила 5 камерния на южните стаи,а на северните 6-7 камерен.
Причината е ,че от север няма никакви слънчеви печалби,прозорците са по-малки и по-широкият профил с по-добър коефициент за цялото прозорче ,ще допринесе за по-малка загуба на топлина през него.
От юг,по-тънкият профил ,увеличава площта на стъклото и слънчевите приходи.
Днес ,наалагах термометри във почти всяка стая ,за да проследя,как се отразява слънцето.
При напълно отворени интериорни врати навсякъде и работещ рекуператор с 170 м3/h(уж циркулира въздуха),северните помещения бяха в диапазона 24-25°,а южните 27-28°.
iliya_i - майстор
ср окт 20, 2021 8:27 pmnelina_london написа:
След наблюдения у нас,ще кажа какво мисля по казуса на resistbody за профила.
....,бих сложила 5 камерния на южните стаи,а на северните 6-7 камерен.
Причината е ,че от север няма никакви слънчеви печалби,прозорците са по-малки и по-широкият профил с по-добър коефициент за цялото прозорче ,ще допринесе за по-малка загуба на топлина през него.
От юг,по-тънкият профил ,увеличава площта
Извинявам се, но нещо се обърках в женската ориентация.

????????????????Кой профил е по-широк, в коя посока и как това се отразява на площта??????????????????????
Значи, според мен, ако мога да се ориентирам, броя на камерите е в напречна посока - от вън на вътре, та профила с повече камери, евентуално би бил по дебел в напречна посока. Ама може и да не е.
А площта, дето носи топлозагубите е в перпендикулярна на него посока и изобщо няма нищо общо с броя на камерите и дебелината на профила.
Та най-добре е като разсъждавате, да приемете, че двата профила са с еднакви площи спрямо равнината на прозореца.
radius - майстор
И двамата сте прави :wink: . Относно значението на броя камери за ТИ има една дума и тя е бошлаф. :lol: Отдава се значение на нещо несъществено спрямо къде-къде по-важни компоненти.
iliya_i - майстор
ср окт 20, 2021 9:34 pmradius написа:
Относно значението на броя камери за ТИ има една дума и тя е бошлаф. :lol: Отдава се значение на нещо несъществено спрямо къде-къде по-важни компоненти.
Съгласен, стига броя да не е по-малко от 5.
А за това, че основните загуби са от пакета, а не от профила resistbody е напълно прав.
nelina_london - специалист
iliya,толкова ли сложно се изразих по женски?
Не говора за конструктивната,а за видимата ширина и най-вече при неотваряемите прозорци.
При два еднакви отвора и два вида профили-с по-тесен и по широк Видим размер,кой от двата ще има по-голям като квадратура стъклопакет?
Основните загуби са от пакета,но и приходите са от там.Говорим да нискоенергийна къща.
Ще кача графики.
iliya_i - майстор
ср окт 20, 2021 9:45 pmnelina_london написа:
iliya,толкова ли сложно се изразих по женски?
Не говора за конструктивната,а за видимата ширина и най-вече при неотваряемите прозорци.
При два еднакви отвора и два вида профили-с по-тесен и по широк Видим размер,кой от двата ще има по-голям като квадратура стъклопакет?
Основните загуби са от пакета,но и приходите са от там.Говорим да нискоенергийна къща.
Ще кача графики.
А от къде заключихте, че 7 камерния профил е с по-голям "видим" размер от 5 камерния, след като камерите се броят в друга посока? Това не разбрах!
nelina_london - специалист
Ами защото и на Рехау и на Кьомерлинг съм ги сравнявала.Месеци съм избрала дограма и показатели.
Ето Кьомерлинг 88 и 76.
6/7 камери срещу 5
Прикачен файл:
Screenshot_20211020-215536_Google.jpg

Прикачен файл:
Screenshot_20211020-215608_Google.jpg
  • 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 52

Тема "Дограма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: