• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 52
Всичко за този вид строителство.
Tsilkov - майстор
mindless написа:
Доколко успях да проуча, за да се намали до степен на пренебрежимост термомоста при монтаж на дограма е достатъчно около 6см от рамката да остане под топлоизолация или с други думи, обръщането да е с 6см изолация,
Като за начало чисто практически няма как да обърнеш с повече от 4 см. - лепилото е поне сант, изравнявания, мазилка и шпакловка 1 см...., а профила е 8 см. и то поселдната му част е или фаска или закръглена.
Вчера си направих трудът да изчисля термомоста при различните монтажи с дограмата и изолацията от снимката:
- класически монтаж в равнината на тухлата и 4 см. обръщане - 0,343 W/mK
- монтаж на предния ръб на зидът и застъпване по 2,5 см. на профила - 0,125 W/mK
- монтаж пред зидарията (както е на снимката) и застъпване на 2,5 см. изолация - 0,089 W/mK
Направих калкулация в PHPP и установих че монтажа пред фасадата ми спестява по 8kWh/m2a или 1500kWh за къща от 210 кв.м. Варианта на ръба на зидарията също е сравнително приемлив, но на един предишен обект монтажниците са отказвали заради това че на ръба тухлата ще се пука като набият дюбелите.
За да е един термомост пренебрежим според стандарта за пасивни сгради трябва да е 0,01 W/mK - видно е че всичките монтажи не са и затова се изчисляват. Стандартна стойност за пасивни сгрaди на прозоречен монтаж е 0,04 W/mK.
mindless - специалист
Аз не разбирам много, свалил съм си някакви програмки за изчисляване на термомостове, но нямам време да ги разуча подробо. Това, което написа е на база страница 7 от този документ. Наистина 6см обръщане, не може да стане на всеки профил, но примерно bluEvolution-а е 92мм и там може би е възможно.
Тези 1500kWh, които си сметнал като икономия от изнесения монтаж, не зависят ли от квадратурата на дограмата? И не знам защо, но на мен ми се струват доста.
Tsilkov - майстор
mindless написа:
Това, което написа е на база страница 7
Там сградата ако забележиш е дори без изолация и термомоста верно е пренебрежим спрямо "издишащата фасада"
mindless написа:
но примерно bluEvolution-а е 92мм и там може би е възможно.
Това на снимката е такъв профил. 92 мм е дълбочината, а е широк малко над 80, но последните 10 мм са заобляне. За това ти казвам че на практика максимума е 40 мм - с някви мъки да докараш 50 или малко отгоре , но както видя от изчисленията това няма да реши проблема.
mindless написа:
Тези 1500kWh, които си сметнал като икономия от изнесения монтаж, не зависят ли от квадратурата на дограмата?
И от вида на сградата, от изложенията и т.н. Тези 1500 съм ги сметнал за къщата от снимката (изчислявам я на PHPP 2007 - софтуера за консумация на енергия на пасивни сгради). Сравнително стандартна двуетажна къща с РЗП 210 кв.м. (с гаража).
mindless написа:
И не знам защо, но на мен ми се струват доста.
И аз останах изненадан :shock: Ще ги проверя пак че правих изчисленията в 2 през ноща.
orlincho - помощник
mindless написа:
Аз не разбирам много, свалил съм си някакви програмки за изчисляване на термомостове, но нямам време да ги разуча подробо. Това, което написа е на база страница 7 от този документ. Наистина 6см обръщане, не може да стане на всеки профил, но примерно bluEvolution-а е 92мм и там може би е възможно.
Потвърждавам за блуЕволюшъна - моя ги накарах да го обърнат с 5см. Сега по този повод изкочиха други недостатъци - рамката на комарника не може да бъде извадена от пантите нагоре и изисква демонтаж заедно с пантите от винтовете. Ако няма рамки на комарници 6см си е постижимо.
mindless - специалист
При мен последно ще е това:
Изображение
Надявам се да го изпълнят качествено :)
Tsilkov - майстор
Гледам че осветеността и топлопреминаването е с 2-3 процента повече от тези които аз взех - това с налични стъкла ли е или е с поръчка (разбирай по-висока цена)?
mindless - специалист
С налични стъкла е, не се качи цената. Има и още по-добър вариант, ако покритията са на позиции 3 и 5, но тогава трябва да се ползва закалено стъкло в средата, поради риск от термичен шок, което би повишило цената. Изглежда така:


Изображение
dr_slavov - напреднал
В процес на строителство на къща с дървена конструкция съм. И на дневен ред е дограмата. (28,8м2)
Дилемите са ми между три оферти.

Всички дограми са с троен стъклопакет: високоенергийно 4/бяло4/нискоемисионно 4. Имат разлики само в дебелината.
1. Профил Трокал 88+, дебелина на пакета 40мм, Uw-0.98W/m2K. Цена - 6919,44лв.
2. Профил REHAU Brillant-Design, 5 камерен, дебелина на пакета 32мм, Uw=1.16W/m2K. Цена - 6595,54лв.
3. Профил REHAU GENEO, 6 камерен, дебелина на пакета 44мм, Uw=0.96W/m2K. Цена - 9525,69лв

Простичкия ми въпрос е: Коя оферта да избера и защо?
Tsilkov - майстор
4. Rehau Brilliant Design с троен пакет 44мм (побира се) и К стъкло на позиция 2 и 5.
dr_slavov - напреднал
Да разбирам ли че 30% по висока цена на GENEO не си заслужава?
Какви са негативите на Трокал? Там профила е 88мм и е по-зле от Brillant-Design 70мм?
Кои са тези позиции 2 и 5? И това означава ли, че изключвам високоенергийното?
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 52

Тема "Дограма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: