• 1
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 52
Всичко за този вид строителство.
tihogr - специалист
Моля за съвет какви стъкла да избера за троен стъклопакет 40мм. като се има предвид, че имам прозорци на всички възможни изложения?
Ето и как са ми прозорците, които ще сменявам като помещения: 1) Коридор с един северен прозорец. 2) Детска - един южен, един западен. 3) Спалня - един източен, един южен. Вслучая търся оптималния вариант. Едва ли има вариант, при който да хвана максимално зимното слънце в същото време лятото да не става оранжерия пък и да не е тъмно.
Jacomo - специалист
Предвид, че зимата почти няма слънце, а лятото почти винаги е слънчево, бих заложил на (отвън-навътре) 4Сезона-Бяло-Бяло за стаите и Бяло-Бяло-Кa за коридора.
radius - майстор
Къде е тая зима без слънце, много слънце си има и топли доста при правилни пакети, а те са Б-Б-К за всичко без запад, там 4С-Б-К.
И лятото слънцето е високо и изобщо не напича вътре, така че не знам какво му е на Б-Б-К за юг, освен че ще се топлите само когато ви е нужно това (от късна есен до ранна пролет).
Hursa - майстор
чет окт 14, 2021 11:59 pmtihogr написа:
какви стъкла да избера за троен стъклопакет 40мм. като се има предвид, че имам прозорци на всички възможни изложения?
Лятото ще засенчвате ли - дървета, храсти, тента, щори (външни), капаци. Има ли такава възможност, предвиждате ли нещо такова.
Lutchezar - майстор
Зависи как и кога пече. При мен през лятото слънцето е високо и западът е ад. През зимата слънцето е ниско и изобщо не ме огрява...
Има по високи сгради на юг и югозапад и югоизток в случая.
radius - майстор
Аз не засенчвам с нищо лятото и вътре не пече от юг, но може би за мен слънцето грее по-специално :lol: :lol: .
nelina_london - специалист
Имаме само един незасенчен ,голям Южен френски прозорец,но и през него не пече лятото до края на август.
А, с К-бяло-К,миналата слънчева седмица,у съседите бе 21° без отопление ,а у нас отварях прозорците,защото бе 28°.
tihogr - специалист
пет окт 15, 2021 6:59 pmHursa написа:
чет окт 14, 2021 11:59 pmtihogr написа:
какви стъкла да избера за троен стъклопакет 40мм. като се има предвид, че имам прозорци на всички възможни изложения?
Лятото ще засенчвате ли - дървета, храсти, тента, щори (външни), капаци. Има ли такава възможност, предвиждате ли нещо такова.
Не мислим да засенчваме.
Hursa - майстор
чет окт 14, 2021 11:59 pmtihogr написа:
Едва ли има вариант, при който да хвана максимално зимното слънце в същото време лятото да не става оранжерия пък и да не е тъмно.
След като желаете да имате осезаем принос от зимното "слънцегреене". И същевременно лятото да се минимизира влиянието му - то засенчването на огряваните прозорци лятото, особено западните, а и източните - е най-добрия вариант (ако не и единствения - според мен). И тогава, след като ще слагате "троен" стъклопакет - то "нискоемисионно" стъкло (К-стъкло)/"бяло"/"нискоемисионно" - е по-добрия вариант (до колкото разбирам). Светопропускливостта се намалява относително слабо, най-вече в дълговълновата област от спектъра на слънчевата светлина, далече от максимума и, който е във видимата област (в тази област количеството енергия, която излъчва е "най-голямо"). Двете "нискоемисионни" стъкла подобряват ефективността по отношение намаляване топлопреноса и "през" двете въздушни прослойки на "тройния" стъклопакет ("двукамерен", като във всяка "камера" върху една от повърхностите на стъклата, в случая, има слой нискоемисионно покритие). А това предполага по-малки разходи за отопление зимата и по-малки разходи за охлаждане лятото :). Като същевременно такъв стъклопакет е чувствително по-евтин от стъклопакет - "високоенергино" ("четири сезона")/"бяло"/"низкоемисионно" (което ограничава значително "постъпващата" слънчева енергия, намалява се осезаемо светопропускливостта, влияе на лъчението от "видимата" област на "слънчевия" спектър) и относително много малко по-скъп от стъклопакет - "бяло"/"бяло"/"низкоемисионно".
Пишете в раздел "пасивни и низкоенергийни сгради" - изграждането на такива изисква по-големи вложения, свързани далеч не само с по-добра топлоизолация. В случая - вложението в засенчване - може да подобри чувствително ефективността по отношение използването на слънцето.
  • 1
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 52

Тема "Дограма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: