• 1
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 52
Всичко за този вид строителство.
kanevg - специалист
пет мар 05, 2021 4:44 pmnaster написа:
Хубаво. Повтарям се, но по-добре да изберете фирма, на която имате доверие и да използват профилите, с които работят те. Качеството на изпълнение зависи до голяма степен от изпълнителя, повече отколкото от избрания профил.
Привет, благодаря за отговора :)
Разбира се че това е важно, наясно съм с това.Дограмата според мен се състои от 4 елемента:
- Профили
- Стъклопакет
- Изработка!
- Монтаж!!!
На мен също ми предстои да се впусна в приключението "строителство на къща" :-D - в момента проектирам, и затова смятам да използвам времето което ми остава до началото на строежа за избор на материали, технологии, и проучвания.
Освен това искам да си направя някакъв бюджет за да няма големи изненади :-D
Обиколил съм няколко от големите производители на дограма във Варна, и съм доста учуден от противоречивите им концепции.
Отивам при двама от най-големите представители на REHAU, едните само като чуха за неотваряем прозорец с троен пакет от 200/240см, и балконска врата от 90/240см ми казаха - вие знаете ли колко тежи този пакет(казвам че знам, към 200кг) - е няма да стане :shock:
Другият ми казва - може да се направи, правил съм го, пращаме на Рехау прозорците и те ни казват какви усилващи профили да сложим, и как да конфигурираме прозореца и го правим , и носим гаранция!Питам го - добре другите ви колеги не знаят ли че може да стане?Човека ми отговори - просто не им се занимава с по-нестандартни и трудни задачи.
Същия производител ми казва - това ще стане със профила Синего, няма да нужда да даваш излишни пари за Генео.По важен е пакета който ще сложиш, изработката и монтажа, а не толкова профила.
Аз обаче понякога се задълбавам малко повече в нещата.Виждам нещо, харесва ми естетически, както и конструктивно и се опитвам да видя дали не бих могъл да го използвам.
Имам ъпдейт по темата Декьонинк - представителя за България ми се обади, извини ми се че офиса не е работил няколко дни и не ми е отговорил, оказа се че имат представител във Варна, с който се срещнах днес и видях профилите на живо.Ами впечатляващи са - профили от първична пластмаса, като на Schüco LivIng например.
Не са като профилите на Комерлинг, Рехау и почти всички други със преработената пластмаса вътре.
Сега идва момента с цената - другата седмица ще дам на двамата да ми направят една бюджетна оферта за 60м2 дограма по спецификация.
Този с Рехау ми хареса като възможности, производство(изключително професионално) и увереност че моите изисквания могат да бъдат удоволетворени.Само дето на мен профилите на Рехау не ми харесват... :-D
Фирмата която работи с Декьониг е по-скромна, с по-малко производство, но ще видим..

BTW, Много ми хареса как сте описали процеса по строителството на къщата ви - много неща научих, както и от други теми във форума които чета в последно време.
iliya_i - майстор
пет мар 05, 2021 9:45 pmkanevg написа:
Дограмата според мен се състои от 4 елемента:
- Профили
- Стъклопакет
- Изработка!
- Монтаж!!!
Смятам, че мааааалко си сбъркал реда.
Според мен правилния ред е:
- стъклопакет (той е над 90% от прозорците)
- Изработка и монтаж (те вървят заедно)
- профили.
Почти всички профили са един дол дренки.
За прозорец 200/240 изобщо не бих си помислил. Все едно да живееш вътре в тъпан.
А щом казваш Варна, препоръчвам ти СитиКомфорт за изпълнител. Имат Veka 76 мм.
naster - майстор
пет мар 05, 2021 9:45 pmkanevg написа:
Освен това искам да си направя някакъв бюджет за да няма големи изненади :-D...
[/quote]

За 60м2 си сложете бюджет от 25к. Дано не са твърде стари цифрите ми. За да се постигнат показателите като на пасивна къща няма как да стане със стандартния монтаж, без лепенка, с алуминиев дистанционер и др.
kanevg - специалист
съб мар 06, 2021 5:47 amnaster написа:
пет мар 05, 2021 9:45 pmkanevg написа:
Освен това искам да си направя някакъв бюджет за да няма големи изненади :-D...
За 60м2 си сложете бюджет от 25к. Дано не са твърде стари цифрите ми. За да се постигнат показателите като на пасивна къща няма как да стане със стандартния монтаж, без лепенка, с алуминиев дистанционер и др.
[/quote]
Някъде там съм се прицелил.
В сайта на лукспласт има много добър калкулатор на дограма.Поиграх си малко, защото всеки прозорец трябва да се въвежда в калкулатора.
Резултата който получих ме изненада много приятно - 18824лв.
Профила е Кьомерлинк 88, цвят някакъв графит.Всички екстри при монтажа - котви, външна и вътрешна изолационна лента, троен пакет, топъл дистанционер и аргон.Само пакета е 4+4+4 - просто друго не можеш да избереш.Изображение
nelina_london - специалист
За мен, точния вид на стъклата(марка и модел) ,са едни от най-важните.Сложили ка ви просто "бяло-бяло-к,кой ги знае какви са?
Всички марки дограма имат профил от висок клас с Uf 0,62-0,65.Като това ,почти винаги е от комбинация на профил+стъклопакет+газ,без да е включен монтажът и се постига само на много големи стъклени витрини,като тази ,която предвиждате.

Ето ви формулата да си изчислявате, за да видите до колко коефициентът на самият профил е от значение.
Това е нашата разбивка.
Прикачен файл:
20210306_101816.jpg
kanevg - специалист
съб мар 06, 2021 10:11 amnelina_london написа:
Сложили ка ви просто "бяло-бяло-к,кой ги знае какви са?

Стъклата е ясно че няма да са тези, просто в калкулатора за избор няма много опции.То е ясно че ще трябва едно или две от стъклата да са по 6мм, особенно на големите прозорци.
Иначе в офертата за производител на стъклата пише AGG Glass или Saint-Gobain Glass.
BTW, вие намерихте ли някой да ви направи дограмата, както я бяхте планирали, че си спомням че имахте големи позиции ..250х280 неотваряем без делител и високи балконски врати..
nelina_london - специалист
Да,монтирана е отдавна-преди година.Калкулацията,която пуснах е от фирмата на която се спряхме.
С големият прозорец имаше премеждия,защото е монтиран наобратно-със стъклодържачите отвън,защото в нашата провинция няма кран с достатъчно голяма лапа,за да го завърти навътре.Това доведе до други усложнения,но да не ги описвам... Принципно ,проблемът бе в монтажа,не в самия размер.
За двете врати се наложи реглаж след време,но принципно са ОК.
kanevg - специалист
съб мар 06, 2021 12:11 pmnelina_london написа:
С големият прозорец имаше премеждия,защото е монтиран наобратно-със стъклодържачите отвън,защото в нашата провинция няма кран с достатъчно голяма лапа,за да го завърти навътре.
Мда, това наистина е проблем...тук също двама производители ми обясниха че ще монтират голямата позиция по този начин...
nelina_london - специалист
Не се съгласявайте!В София си ги монтират нормално.Стъклодържачът е изключително податлив на промени от рода на свиване и разширяване.Нашият стъклопакет е 300кг при 6-4-6 ,като вътрешното е триплекс.
Hursa - майстор
пет мар 05, 2021 9:45 pmkanevg написа:
неотваряем прозорец с троен пакет от 200/240см, и балконска врата от 90/240см
Всички прозорци/врати подобни ли ще са на споменатите? "Нискоенергийна" сграда ли ще е целта?
  • 1
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 52

Тема "Дограма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: