• 1
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 44
Всичко за този вид строителство.
world_explorer - специалист
bulhomes2 написа:
Какъв процент от температурата на въздуха, минаващ през радиатора, ще остане в течността според теб? Идеята му е съвсем друга - неограничен дебит, който намалява нуждата от повишаването на горепосочения процент.
Колега, постоянно има топлообмен между двата радиатора на базата на коминният ефект. Топлината не се натрупва а се прехвърля от единият радиатор на другият посредством вода циркулираща между двата радиатора.
2v6 - майстор
world_explorer написа:
Няма проблеми с херметизацията. Радиаторите са правоъгълни. Единият е за изходящият въздух, а другият за входящият- две отделни кутии. Връзката е чрез вода или антифриз. Положителното е че може да се използват и вентилаторите на радиаторите заедно с корите за насочване на въздуха. Вярно че може да не са достатъчни но и мощността която обслужват -60 конски сили или 45 киловата си е голяма. Така че смятам щатните вентилатори за напълно достатъчни.
Вентилаторите харчат много ток - колкото за малък климатик.
А малък климатик ще топли пъти повече от такъв рекуператор, особено ако загрява външен въздух...
шоп - майстор
На възрастен човек за час му трябват около 25м3 чист въздух. За едно семейство от четирима това прави 100м3 за час.

Дори и най-малките вентилатори за баня, които са по 15-20 вата мощност осигуряват този дебит. радиаторите имат нищожно пневматично съпротивление - така че един нагнетателен и един всмукателен вентилатор ще свършат работа. Определено няма климатик с мощност 40 вата:-)

Още едно нещо си мисля...антифриза на гравитационен принцип едва ли ще има удоволетворителна циркулация. Разликите в температурите между двата радиатора няма да е голяма. Май отиваме и към монтаж на циркулационна помпа... Радиаторите трябва да са нови иначе прахта и маслото и миризмите от тях едва ли с пароструйка могат да се премахнат. Едно 200лв ще си трябват. Любопитно ми е какво ще е КПД то.

Имам два чисто нови радиатора от Голф 2....зимата ако намеря 1-2 свободни дни мога и да опитам:-)
2v6 - майстор
шоп написа:
...
Дори и най-малките вентилатори за баня, които са по 15-20 вата мощност осигуряват този дебит. радиаторите имат нищожно пневматично съпротивление - така че един нагнетателен и един всмукателен вентилатор ще свършат работа. Определено няма климатик с мощност 40 вата:-)
...
За кои вентилатори става на въпрос?
Според мен world_explorer пише за вентилаторите на радиатора за охлаждане на двигателя:
world_explorer написа:
... Положителното е че може да се използват и вентилаторите на радиаторите заедно с корите за насочване на въздуха. Вярно че може да не са достатъчни но и мощността която обслужват -60 конски сили или 45 киловата си е голяма. Така че смятам щатните вентилатори за напълно достатъчни.
А за използването на тройно препредаване на топлината през водата така нареченото "КПД" ще падне 3 пъти - външен въздух с 0 градуса няма да може да се сгрее до 10 :idea:
bulhomes2 - майстор
world_explorer написа:
bulhomes2 написа:
Какъв процент от температурата на въздуха, минаващ през радиатора, ще остане в течността според теб? Идеята му е съвсем друга - неограничен дебит, който намалява нуждата от повишаването на горепосочения процент.
Колега, постоянно има топлообмен между двата радиатора на базата на коминният ефект. Топлината не се натрупва а се прехвърля от единият радиатор на другият посредством вода циркулираща между двата радиатора.
Нещо не ме разбра. Приеми, че от стаята ти излиза въздух с t=20°C. Навън е 0°С. При рекуператор с КПД 80% изходящия въздух трябва да отдаде 16°С на рекуператора и да излезе с t=4°C. Не мисля, че това е възможно с преминаването през един радиатор. Мислил съм го тоя вариант по малко по-друг начин - много радиатори един след друг, а вътре в тях се движи другия въздушен поток, а не вода. Не си играх с него заради сложната изработка и уплътняване, и нуждата от много мощни вентилатори (предвид високото съпротивление на вътрешността на радиаторите), даже по-скоро компресор ни свършил работа, което обезмисля нещата.
шоп - майстор
2v6, така е, world_explorer пише да се използват оригиналните ел.мотори с перки от автомобилният радиатор, но това е абсурдно. Мошни са, шумни са и с огромен дебит за домашен рекуператор.
world_explorer - специалист
При всички рекуператори има вентилатори които харчат ток. Ако за автомобил не е изгоден, просто трябва да се сложи друг вентилатор- не споря за това. За съжаление не може да се направи от едната страна на радиатора въздъх и от другата (вътрешната страна) пак въздух- просто няма достатъчна площ на тръбите (предназначени са за течност).
В главата ми идва и една друга идея- въздуха трябва да се минава змиевидно по радиатора. Така се гарантира по добро топлоотдаване. Горещият върви отгоре на долу, а студеният обратно. Това може да гарантира и достатъчен коминен ефект (поне така мисля).
За да съм ясен ще направя една схема, но по- късно. Сега ме хващат да чистя в къщи :cry: .
stivemaster - майстор
Смятайте вентилаторите по дебита който е нужен,а именно 10м3 на възрастен човек на час,не повече.
bulhomes2 - майстор
Не е само това. Всеки завой и всеки изминат от потока път повишава съпротивлението и намаляват дебита. Затова рекуператор с много завои ще изисква мощен вентилатор. Тоест - по-голямото КПД (повече завои) изисква пък повече разходи за по-мощните вентилатори. Без измервания трудно ще може да се каже къде е подходящо да се спре.
martin54 - помощник
нед мар 27, 2016 5:51 pmTsilkov написа:
Ето едно филмче за ротационен рекуператор с високо КПД - https://www.youtube.com/watch?v=gAcG_R8 ... v30TIJM-Ir
Колко точно е високо не е напълно ясно защото нямат сертификат от пасивхаус, но сравнявайки с друг техен които има са над 85%.
Здравейте г-н Цилков, след като прочетох цялата статия за рекуператорите, където Вие определено се откроихте с компетентни мнения и отговори по темата искам ако е удобно да Ви помоля за мнение и отново компетентен отговор на следния въпрос:
Изграждам за себе си така наречената пасивна къща, вече съм завършил грубия строеж, покрив, зидария, дограми, фасада, че даже и донякъде ел., ЕиК и коликторите за подовото което ще е на газ. От месец насам се ровя и чета за различните рекуператори, защото ще слагам такъв и макар, понеже съм инженер конструктор, а не ОВК не мога да преценя, кой от избраните от мен два модела рекуператори би бил по-сполучлив.

От многото проучване и четене се спрях на тези двата като цените за цялата инсталация са почти еднакви, така, че това не е определящото:

1. HOVAL HomeVent 351, въпросния е с енталпиен ротационен топлообменник - https://www.hoval.bg/produki/homevent/
2. Zhender Q350 ERV, този е с пластинчат противопоточен топлообменник, представителя на този твърди, че горния смесвал миризми и микроби и не бил толкова ефективен. http://www.zehnder-bulgaria.com/comfoai ... foair-q350

Ще се радвам да споделите мнение с което да взема крайното решение, че много изостанах с реализацията от това чудене и мислене.

Благодаря за вниманието!
  • 1
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 44

Тема "Рекуператор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: