• 1
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
Всичко за този вид строителство.
iliya_i - майстор
вт фев 07, 2023 4:39 pmbrum написа:
Като почнеш да я ползваш ще е по-зле. Това ти е за вземане на въздух отвън, нали?
Според мен точно обратно. Като се започне ползването конденза ще изчезне. Защото от вътре зимата ще циркулира въздух с по-малка абсолютна влажност и преди да е влязал в къшата той няма да се затопля.
Сега има конденз, защото има обратен поток - клапите от къщата пропускат по-топъл и влажен въздух навън. И след охлаждането му в тръбата той кондензира. Нормалният поток тук е от вън навътре.
nelina_london - специалист
Тази дълга неизолирана тръба ще е проблем и лято и зима .Представях си нещо съвсем различно .
Логиката на Илия е вярна ,и уж при тръбен път отвън ,няма проблем входящият въздух да е с метална , а изходиящият се препоръчва да е с ПВЦ ,точно заради конденза ,обаче като се отвори хубаво клапата при работа какво ще стане ?Благодарение на вентилатора няма да се пропуска топлина до свръзката или вентилаторът ще изсмуква влагата ?
Разбирам ,че вече има отвор и незнайно защо тръбата не е минала отвътре ,обаче съм "за" предложението на brum .Какво толкова ще стане при смесване на потока ? При нас ,що миризма на печки има отвън и се филтрира ,та един въздух от бани и тоалетна няма да се пречисти .
brum - майстор
вт фев 07, 2023 7:44 pmiliya_i написа:
вт фев 07, 2023 4:39 pmbrum написа:
Като почнеш да я ползваш ще е по-зле. Това ти е за вземане на въздух отвън, нали?
Според мен точно обратно. Като се започне ползването конденза ще изчезне. Защото от вътре зимата ще циркулира въздух с по-малка абсолютна влажност и преди да е влязал в къшата той няма да се затопля.
Сега има конденз, защото има обратен поток - клапите от къщата пропускат по-топъл и влажен въздух навън. И след охлаждането му в тръбата той кондензира. Нормалният поток тук е от вън навътре.
Ако е вътре в тръбата е така както казваш. Бях с впечатление, че е по външният край на тръбата.
iliya_i - майстор
ср фев 08, 2023 12:18 ambrum написа:
вт фев 07, 2023 7:44 pmiliya_i написа:
вт фев 07, 2023 4:39 pmbrum написа:
Като почнеш да я ползваш ще е по-зле. Това ти е за вземане на въздух отвън, нали?
Според мен точно обратно. Като се започне ползването конденза ще изчезне. Защото от вътре зимата ще циркулира въздух с по-малка абсолютна влажност и преди да е влязал в къшата той няма да се затопля.
Сега има конденз, защото има обратен поток - клапите от къщата пропускат по-топъл и влажен въздух навън. И след охлаждането му в тръбата той кондензира. Нормалният поток тук е от вън навътре.
Ако е вътре в тръбата е така както казваш. Бях с впечатление, че е по външният край на тръбата.
:wink:
нед фев 05, 2023 10:19 amSlavov99 написа:
При студено време тръбата вън прави конденз, който вкарва и почва да капе вътре.
brum - майстор
Съгласих се. Като се пусне ще спре да прави конденз вътре в тръбата.
Hursa - майстор
вт фев 07, 2023 4:34 pmSlavov99 написа:
Вентилацията към момента не се ползва, това според мен е част от проблема.
Пропуснал съм, че в момента не работи :)
нед фев 05, 2023 10:43 amSlavov99 написа:
Капе от тръбата при връзката с рекуператора, вътре(при условие, че имам обратен наклон) Уточнение-рекуператора е хоризонтален блок.
Но как така капе тогава? Кондензира вътре в тръбата и връзката и с блока е неплътна?
brum - майстор
Явно. Иначе щеше да пълни рекуператора с конденз. Ако вземе да тръгне и мухъл вътре ще е страшна битката с чистенето му.
Dessie - специалист
Привет, вписвам се и тук, че ми изникват въпроси за рекуперацията и понеже идва етапа на изграждане на ОВК, сега е момента да взема решение - със/без рекуператор.
По проект ще отопляваме2 х -100м2 жилищна площ с два канални климатика и тръбни разводки към стаите. На партера имам 50 м2 хол + дневна + кухня и 14 м2 стая за играчките на детето и любимия :-) , баня с тоалетна и коридор със стълбище към втория етаж. На втори етаж са 3 спални по 15 м2, към едната има гардеробно със същите размери, баня и отделно мокро помещение. Двете канални машини са предвидени в коридорите. По проект нямам предвиден рекуператор, и до преди 2 дни бях абсолютно убедена, че трябва да имам. След като прочетох тази и темата за вентилацията вече не съм сигурна точно какво ми трябва?!?
Идеята е, че искаме в хола да може да се пуши и да неутрализираме задимяване/умирисване. Да де, ама четох за рекуператори, които смесвали потоците, а и при повечето смукателната част е от бани/тоалетни, а нагнетяващата към спални и дневни. Взех да се чудя при тая ситуация два рекуператора ли ми трябват? Един за хола и един за спалните? Текущо в къщата проветряваме и ползваме Цептер за пречистване.
В понеделник /вторник ще се видя с проектанта и ще го обсъждаме, но все пак да питам и тук….

Пускам схемата на текущото ОВК с идеята някой да даде акъл как да реша казуса:
Прикачен файл:
A5356232-70C6-4ED6-9AE7-4A0EAE918636.jpeg
Прикачен файл:
F58D9A03-ED17-4BCF-9128-5021FFCCE00A.jpeg
ky-kyy - майстор
Dessie написа:

Идеята е, че искаме в хола да може да се пуши и да неутрализираме задимяване/умирисване.
Е, за кво пушите тогава, като ще проветрявате? Тютюневия дим, трябва да се стеле из стаята. Една къща, трябва да ухае на цигари, на кафе, греяна ракия и тежката миризма на запържено. Нарича се уют.
nelina_london - специалист
Деси,освен от бани и килери , се смуче и от кухнята .Най-разумно ми изглежда смукателната решетка в дневния тракт да е най-близо до мястото ,където ще пушите, ако има възможност , разбира се .
При HRV няма смесване на потоци .Обаче ,за да се изсмуче цигарения дим ,рекуператорът ще трябва да работи на по-висока степен ,което пък ще доведе до прекомерно изсушаване на въздуха зимните месеци .
  • 1
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44

Тема "Рекуператор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: