• 1
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 44
Всичко за този вид строителство.
Slavov99 - специалист
Здравейте,
Имам няколко въпроса:
1. Какви машини ползвате-марки модели? Гледах рекуператорите на Митсубиши, но са с хартиени топлообменници( не се препоръчва влажен въздух/изсмукване от бани)
2. Как е изградена системата-вкарва/изсмуква от всяка стая или входящ в спални/изсмуква от бани/кухня
3. Какъв въздухообмен залагате? Четох, че залагат 0,35 от обема на къщата за час. В същото време от фирма, която изгражда такива системи ми заложиха целия въздух да се подменя за час.
brum - майстор
Mitsubishi Lossnay. За първи път чувам, че влажният въздух пречел на хартиеният топлообменник. Той реално за това е предвиден - да може да върне влагата там от където идва и влажният въздух от баните реално му е нужен за да поддържа добър микроклимат в жилището.

Система 1 е изградена като вкарва във всяка стая и изсмуква от коридорът който е на 1 врата разстояние от всички стаи. Баните не са включени към системата. Под вратите има заложен 5-6-7мм луфт.

Система 1 е оразмерена да прекарва 1 обема на жилището на час при максимална степен. За жилище дето е около 100м2 машината е с максимален дебит 150м3/ч. Реално 3 спални и 1 дневна с обща площ от 50-60м2 са помещенията по които се подава.


Система 2 се изгражда в момента. Подаване към всички обитаеми стаи. Изсмукване от дневната, коридорите и баните. Под вратите ще има заложен около 8мм луфт.

Система 2 е преоразмерена и на максимална степен ще прекарва 2.5 пъти обема на площите които се обитават. Но идеята е да се ползва на по-малка степен и с по-голямо КПД през по-голямата част от времето. Машината е 1000м3/ч.
nelina_london - специалист
Бях обещала да дам отчет с влажността с HRV,през различните периоди и разлики в температурата.
Днес За първи път видях да се дренира влага и се присетих да погледна таблото на рекуператора.
Вън е 8° и 95%влажност.
Вътре е 21° и няма как да отчета влажността,освен изсмукващата от бани -54%.

Рекуперираният въздух е с температура от 20.5 ° и влажност 48%.
Как ще се променят тези цифри,когато започнем да отопляваме(учудващо за мен при 7 дни без слънце температурата падна от 22-23°,на 21-22°) и температурите отвън паднат повече,ще следя и пиша.
brum - майстор
На кое казваш рекупериран въздух? На това дето се връща в дома ли? Ако връща въздух на 20.5 градуса и извежда въздух на 21 градуса машината се справя блестящо!

Иначе при 8 градуса и 95% влажност ако загрееш въздуха до 20 градуса си тъкмо на около 50% влажност.
nelina_london - специалист
Да,на същото казвам рекупериран въздух. :)
Досега винаги е работил на 0,5 разлика с вътрешната температура.Когато паднат още температурите,ще пиша пак каква е разликата.Дори и при значително по-малка външна влажност,подаващият въздух не е падал под 44%влага,но го отдавам на по-високите външни температури,съответно по-малката амплитуда.Когато включа и климатика в цялата картинка ще докладвам пак.
nelina_london - специалист
Бях обещала да дам мнение дали HRV изсушава въздуха .От наблюденията дотук,мога да кажа "да".
Влажността на подаващия въздух е в много голям диапазон,взависимост от амплитудата(вън-вътре) и външната влажност.Най-ниската стойност на влага в рекуперирания въздух досега бе 28% ,а най-високата 58%.
За да контролирам вътрешната влага в диапазон 40-55%,рекуператорът работи на най-ниска степен -50м3/h.Когаго влажността навън е по-голяма увеличавам на 120м3/h.
За съжаление,нямам датчик за Co2,за да видя как се отразява този контрол ,върху качеството на въздуха,но си мисля,че спрямо броя обитатели,трябва да е ОК.Вратите на баните са непрекъснато отворени,така че нямам идея доколко се справя рекуператорът там.Ефективността не е падала под 95%.
Само рекуператор не стига ,за да се изравни температурата в помещенията с различни изложения.Правила съм опит ,като го включа на максималните 350м3 и затворя вратата на банята (север)към спалнята(юг)В слънчев ден,разликата в температурите на стаите е минимум 3°.
Лятото,при работещ климатик,можеше много лесно да се усети силата на струята в процепа под вратата и температурата в помещенията се различаваше с макс 1°.Предполагам ,когато включа климатиците на режим отопление,разликата в температурите при затворени врати би трябвало да намалее.
brum - майстор
И аз да дам малко мнения за инсталацията с Lossnay-я. Декември имаше няколко поредни дни които бяха яко студени (температурите се движеха от 0 до -10 градуса) и сега прегледах графиките за тях

Връщане на топлина
За ефективност на връщането на топлината - ми не е толкова добре колкото ми се искаше. При -10 външна и 20 градуса на мръсният въздух подаваният е бил на 14 градуса. Или едни 80%. А по спецификации на 1ва скорост на която го ползваме трябва да е 90%.

Загубите не са малко при това положение. Като заложим средна температура за денонощието от -5 градуса За 24 часа при 80% ефективност и да кажем 200м3/ч идват близо 8kWh. При 90% ефективност щяха да са 4kWh. Това разбира се е за най-студените дни. При средна температура от 5 градуса загубите са наполовина. По груби сметки вдига сметките за отоплението на къщата с едни 10-15 процента.

Връщане на влага
Влажността се е движила основно между 40% и 55%. Инцидентно е падала до 35%. Рекуператора не се спира и не се овлажнява въздуха вътре.

Ще сравня малко със стария рекуператор който ползвахме в апартамента. Пак Lossnay, но най-малкият модел със дебит на максимална скорост от 150м3/ч. Въздуха се изсушаваше яко. И инсталацията не беше направена да изсмуква от баните, но баните се сушаха на отворена врата. На ден обаче вкарвах едни 2+ литра вода през овлажнителите за да поддържам влажността над 40%.

Та определено има смисъл от преоразмерен рекуператор. Един път ефективността е доста висока (нищо, че е под спецификациите) и втори път - няма я хамалогията за овлажняване на въздуха вътре.


Филтри
Постоянната вентилация теоретично намаля CO2-то, но качва разни други неща. Примерно нивата на ФПЧ. За да отърва този проблем заложих масивни (2бр по 30смх30смх60см) филтри - HEPA14 и активен въглен.


Активният въглен спира всички миризми. Като изляза навън се усеща миризма на огън (дърва, въглища, пелети се ползват в селото). Контраста като си вътре и излезеш е огромен.

HEPA14 филтъра спира всичките фини прахови частици. Вътре нивата на ФПЧ седят на 1ppm (толкова е минимума на уреда ми) докато навън са 180ppm.

Или накратко - изключително съм доволен от филтрите.
nelina_london - специалист
Много полезно,благодаря за данните brum.
Аз също натрупах опит и хванах подходящия режим.
Понеже ,повечето време в къщи сме 2ма,а следобед 4ма,ползвам рекуператора на 50м3/h и за 2-3 часа привечер на 150м3/h. Така влагата в помещенията винаги е в диапазон 45-55%.
Споделям същото за карбоновия филтър,макар,че не сме с Хепа,а с F7 филтърен с карбоново покритие.Вече поръчах нови,защото минаха 6 месеца,а като изкарам карбоновият да го прахосмуча се усеща миризма на пушек от него .Вероятно трябваше да направим като теб,и да го заложим още на външния вход,за да не купувам често специализирани филтри за Зендера .
Не съм изчислявала загубите,но са минимални,на фона на отоплението,а и времето е меко При нас,температурата падна до -8 и при 22°на мръсен въздух(тук не разбирам къде се губят останалите градуси,защото вкъщи бе 23-24°),рекуперираше въздух на 19,5°,което го изчислявам на малко над 90%.
brum - майстор
И тук е 22-23, ама до рекуператора стигат по-малко. Правил съм замервания и знам къде са другите :) .

Рекуператора като подава на 17 градуса от решетките въздуха излизат на 19 градуса. Тръбите по които въздуха се движи са успоредни и явно там се случва топлообмен. Трябваше да има вата по тях, но не помня като затваряха таваните имаше ли и колко беше...

А за G7 филтрите - пазят само топлообменника на рекуператора. Фини прахови частици не спират. При мен ще отворя рекуператора в края на отоплителният сезон да видя какво става с филтрите в него. На старият не ги бях отварял с години и беше ужас. Ама там и филтрите преди рекуператора бяха сравнително смотани - китайски HEPA12 дето не си отговаряха на класа.
nelina_london - специалист
Аз не си обяснявам къде се губят нашите градуси.Всички тръби са изолирани с 5см каширана вата и се намират между 5 см.вата под тях(над ГК) и 30см вата над тях,между гредите. Не съм замервала при решетките на рекупериран въздух,каква е температурата.Моите данни са само от температурите в рекуператорното меню,а външния въздух влиза в него само с едно коляно,няма тръбен път.
  • 1
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 44

Тема "Рекуператор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: