• 1
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 44
Всичко за този вид строителство.
brum - майстор
Как става - физика. А ето и малко реални цифри от 9 часа тази сутрин:

Навън:
* -8.3 градуса
* 74% влажност = 3г/м3 влага

Изходящ въздух:
* 22 градуса
* 45% влажност = 11г/м3 влага

Входящ въздух:
* 18.1 градуса
* 35% влажност = 7г/м3 влага

Цифрите са от сензори калибрирани да дават отклонения до максимум 0.3 градуса един спрямо друг. За температурата лесно може да се сметне ефективността - 87.5%. По спецификации трябваше да е 80%.

За тоталната ефективност трябват повече сметки, но очевидно е по-ниска. Въздух на 20 градуса с 50% влажност има повече енергия от въздух на 20 градуса с 20% влажност.
bulhomes2 - майстор
Много добър процент ти е изкарал, но тук говорихме за другия тип - https://www.hoval.bg/produki/homevent/

ПП. Никога не съм се интересувал от влажностите, но се загледах в твоите показания. Защо по-сухия студен въздух с по-малко количество влага, го пишеш с по-висока влажност?
brum - майстор
Относителна влажност му казват. Въздуха при определена температура може да носи максимум Х грама влага. При 0 градуса може да носи около 5 грама, при 20 градуса - около 17 грама.

Та 50% влажност при 20 градуса е 8.5г влага на м3 въздух, а на 0 градуса е 2.5г на м3 въздух.

От това се възползват и колите за да изсушават предният прозорец като пуснеш климатика. Охлажда въздуха и отделя влагата която не може да носи като конденз по изпарителят, а после като го затопли относителната влажност е много ниска и съответно с лекота поема влагата от предният прозорец.

Може ли малко пояснения за по-специалното на този тип рекуператор. Като гледам му се върти топлообменика, ама не разбирам защо. И моят е енталпиен с хартиен топлообменник, но той си седи статично. Ако правилно разбирам целта на енталпията е да връща и влажност, защото има отношение към върнатата енергия. В моят случай влагата един вид кондензира по топлообменника, минава през хартията и се връща обратно.

Да не би да е с метален топлообменик и въртенето на топлообменика да позволява кондензиралата влага да се върне обратно?
nelina_london - специалист
Бях разглеждала чуждо инфо за ротационните рекуператори.Но,не бяха с енталпиен топлообменик.
Това е нещо ново.В чуждите препратки наистина имаше сведения за смесване на въздуха.Точните думи бяха "малък процент от входящия въздух се смесва с изходящия,но никоя фирма производител на ротационни рекуператори не се ангажира с точен процент" .Дори нямаше данни,които да подсказват около какъв процент .
Утре ще включа Зендера за проба сутрин и следобед и ще напиша данните.
resistbody - майстор
Brum, тези с енталпията се водят EVR energy ventilation recovery, a HVR heat ventilation recovery.. , HVR имат дренаж, но имат по висок процент на рекуперация, сравнявал съм двата зендера 350 има го енталпиен и обикновен
https://www.zehnderamerica.com/hrv-vers ... -i-choose/
nelina_london - специалист
На данни HRV са по-ефективни,но никой не взима впредвид ако има нагревател при -5°,колко ще изразходи единия и колко другия.И понеже само аз съм с HRV,обещавам да изнеса лични замервания.Не знам обаче,дали няма значение,че го пускам само по половин час за проба,защото naster ми бе споменал,че рекуператора трябва да се темперира.
При досегашните ми два опита при 11-12°амплитуда между външна и вътрешна t ,разликата между вътрешна и рекуперирата темп. бе половин градус.Предстои да измеря в сегашните, по-сурови условия,както и да проверя дали има разлика при трите различни режима на работа.
resistbody - майстор
И аз съм взел HRV, дават му 91-93%, бе с една чанта екстри за без пари... Ама тестове ще мога да направя най-рано след 2 години ... Хахах
brum - майстор
HRV-то връща по-висока температура на въздуха, но по-ниска обща енергия спрямо ERV-то. Ако го ползваш на кратки интервали най-вероятно няма да се усеща голяма разлика. Но общите препоръки за вентилационните системи са да работят постоянно. При постоянна работа и ERVто изсушава. Седя и въртя направи-си-сам схеми за да не ми пада влажността зимно време под 40%.

Моя рекуператор го спрях преди 2-3 седмици след 2 години непрестанна работа. Даже и нас да ни нямаше у дома работеше на минимална мощност. Спрях го за час, защото заради форума се подсетих, че трябва да изчистя филтрите...
martin54 - помощник
Колеги много ви благодаря за всичките мнения и коментари, определено се вижда, че сте доста по-запознати от мен в областа на рекуператорите.

Наистина Hoval ската машина е с енталпиен ротационен топлообменник, а тази на Zehnder е с енталпиен пластинчат противопоточен топлообменник.

За съжаление все още не мога да преценя, коя машина ще работи по-добре и би била по-безпроблемна, надеждна и ще има по-добра рекуперация на топлина и влага. М/у другото зендера има кондензна тръба, а ховал няма такава, при мен на мястото където ще е машината има ф50 канализация, така че това не е проблем. Също така разполагам със сертификати и тестови изчисления и за двете машини но те не ми помагат много понеже съм строителен инженер и топлотехниката и климатизацията не са ми силна страна.

Като цени са много сходни ховал е 6720, а зендер е 8500 зкато това са цени с ДДС само за машината даже без управлението което е допълнително.
Цялата система с монтажа е около 20 000 за ховал и 24 000 за зендер, като цяло не ме бърка разликата, по-важно ми е да сложа по-доброто, а не по-евтино устройство.

Иначе за отоплението ще ползвам подово навсякъде което ще се подгрява от газов котел Hoval.
Още веднъж благодаря и се надявам, че ще стигнем до правилния избор :)
brum - майстор
Аз хич не съм от запознатите. Имам някакъв никакъв опит - една изградена система по която работих всичко сам и една която сега се изгражда с външни изпълнители. Но пък съм отделил няколко дни да почета преди да почна с първата.

Цените обаче дето ги цитираш са стряскащи. Кое прави толкова скъпа инсталацията и машините?

За обяснение защо са стряскащи ще дам пример със системата която се изгражда в момента:
1) ERV-то е Mitsubishi Lossnay lgh-100rvx-e на цена 6500лв от тукашни търговци (спазарих си го от Англия за 4000лв).
2) Инсталация на всичко (труд + части) - около 6000лв.
3) Филтри (HEPA 13 и активен въглен за входящият въздух) + кутия за филтрите - 500-600 лева.

Та на мен ще ми стъпи на около 10 хиляди и малко лева вентилацията. И това е с включено ДДС. Управление не включвам, защото за Lossnay-я се прави за добър ден от хора с средни познания по електроника.

Факт, говорим за строеж и неща като затваряне на инсталацията с куфари от гипскартон е извън сметките по-горе. Ама разликите са доста големи за да е това причината...

И с какво Зендер/Ховал са по-добри от Митсубишито? Може ли някой лъскав модел за пример за да разгледам спецификациите и екстрите?

П.С. Видях с какво са по-добри. Имат по-високо КПД. Моята машина на 250м3/час ще връща по спецификации 87% от енергията. Ховал-а дето гледах ще връща около 92-93% при ~200m3/h. Т.е. загубите са около 2 пъти по-малко.
  • 1
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 44

Тема "Рекуператор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: