• 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 44
Всичко за този вид строителство.
brum - майстор
Не е просто дупка. Колкото въздух минава в едната посока, толкова минава и в другата. Реално пак работи, но с нищожен дебит и с още по-високо КПД.

Ако те притеснява, че ще влиза студ - няма да влиза.
Slavov99 - специалист
В момента имам монтирани две възвратни клапи на нагнетателния и на всмукателния(от къщата) въздуховод и съм много близо до момента, в който тази част от инсталацията ще бъде затворена и няма да имам достъп до нея. Чудя се дали има смисъл от тях и дали биха пречили?
resistbody - майстор
Имате ли заглушители на вашите рекуператори, аз засега съм се снабдил само с 1, че ми изпадна евтино..
brum - майстор
Аз нямам заглушители.

Помисли между кои две близки помещения не искаш да минава шум. Примерно всекидневна пълна с деца и кабинет в който работиш. Между тези две стаи е удачно да има.
nelina_london - специалист
Slavov,аз не бих сложила клапи точно там .Вече не си спомням дали съм казвала ,но въздуховодите към рекуператора ни са ф200 ,а по проект фасадната решетка е ф250 .Пътят на външния въздух е много кратък -от стената излиза едно коляно и влиза в рекуператора .Само след 1 година работа фасадата решетка ,която е с мрежичка ,толкова се бе замърсила ,че рекуператорът не можеше да работи на режим away (50m3) .Даваше грешка ,че входящият въздух е възпрепятстван .На точно този път не бих сложила клапа -още едно възпрепятстване на дебита ,дори и минимално .

resistbody ,накани се вече да ми дойдеш на гости . :) Убедена съм , че заглушителят е от значение само ако ползваш рекуператора на висока степен /дебит и този на нагнетателната тръба е с предимство. По проект нямах заглушител на всмукателната тръба ,но сложихме за всеки случай .Най-големият шум идва от самото тяло на рекуператора ,затова е добре да не е в непосредствена близост до спалните .
resistbody - майстор
пон дек 05, 2022 9:27 pmnelina_london написа:

resistbody ,накани се вече да ми дойдеш на гости . :) Убедена съм , че заглушителят е от значение само ако ползваш рекуператора на висока степен /дебит и този на нагнетателната тръба е с предимство. По проект нямах заглушител на всмукателната тръба ,но сложихме за всеки случай .Най-големият шум идва от самото тяло на рекуператора ,затова е добре да не е в непосредствена близост до спалните .
Скоро са доста дъждовни и трябва да си вдигна Д-то да мина на лайв вече... че см ходил само в една пасивна, но беше на тухла вътре, отвън беше отвършена.. там имаше решения които съм коментирал с твоя архтект, че са грешни..
Моето разпределение е така, че хол-спалня имат само 2м обща стена, другаде се разделя с коридор, сервизното е отвъд баните и няма как да се чува в спалните.. всички стени са 25см..

Ама ще си сложа заглушителя, че го взех за 20лв и без това :D даже е марков на ABB
nelina_london - специалист
Шумът от тялото се разпространява главно през вратите и процепа под тях .Е,не е като с отворена врата ,но все пак ,не е пълна тишина :)
Hursa - майстор
нед дек 04, 2022 8:17 pmbrum написа:
Колкото въздух минава в едната посока, толкова минава и в другата. Реално пак работи, но с нищожен дебит и с още по-високо КПД.
За съжаление, не е така. :) Още повече - пък и КПДто да е по-високо.
brum - майстор
При по-ниска скорост КПД-то се качва. Това е от спецификациите на рекуператорите дето съм гледал. Къде бъркам?
Hursa - майстор
Така е, при по-ниска скорост количеството на въздуха във входящия и изходящия поток ще бъде по-малко. И съответно, тъй като топлообмена ще е през една и съща топлообменна повърхност - съответно входящия въздух при изхода от топлообменика ще е с по-близка температура до температурата на входящия (в топлообменика) въздух от помещенията (аналогично и за другите два вход/изход - на топлообменика). Но това, когато - вентилаторите "организират" този "принудителен" топлообмен. Когато са изключени - има естествена конвекция - по-хладния и поради това по-плътен въздух измества от по-ниските участъци по-топлия въздух (той "изплува" над по-хладния). Какво ще възпре студения външен въздух да навлезе и във въздуховода за изходящ въздух. Какво ще възпре вътрешния топъл въздух да навлезе във въздуховода и за входящ въздух. Дори да е предвидено ограничаване на това навлизане - например, чрез подходящ монтаж (по височина) на въздухозаборниците - пак след като топлия вътрешен въздух се охлади, той ще започне да се спуска срещу постъпващия по-топъл (аналогично в изходящия). И така във всеки от въздуховодите ще имате по два противоположни потока (защо комина "не тегли" когато се охлажда значително или изходящите газове са много охладени). Отделно жилището не е подводница - винаги има неплътности - през тези неплътности ще постъпва хладен въздух, изместващ напускащия помещенията вътрешен въздух през въздуховодите на вентилацията (освен, ако те не слизат до мазата, за да се оформи своеобразен в случая - "пневмозатвор" :)).
  • 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 44

Тема "Рекуператор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: