• 1
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 44
Всичко за този вид строителство.
naster - майстор
Мислил/обсъждал съм тази постановка, но не получавам отговор на въпроса: ще е ли способен дебитът на реку да работи като топлоносител?
brum - майстор
Зависи колко енергия искаш да носиш. Което пък зависи от изолация, загуби и т.н. Отделно зависи и от дебита на рекуператора.

По-горе дадох това:
вт фев 23, 2021 11:08 ambrum написа:
Иначе ако искаме да смъкнем температурата на въздуха с 10 градуса при дебит от 250м3/ч ще трябва мощност от 830Wh. При 1000м3/ч и при 3kW отиваме на dT от 9 градуса. Хм, тук цифрите изглеждат разумни...
Ако е за отопление можеш да пуснеш и въздух на 50 градуса или dT 25 градуса (грубо). Тогава 250м3/ч ще могат да пренесат 2kW мощност. За охлаждане - ако го пуснеш на dT 15 градуса ще иде на 1.1kW.

Има още един проблем който не е много мислен - конденза. Като охладиш въздуха с 15 градуса тая влага трябва да иде някъде. За да го няма този проблем трябва да е много по-голям потока на въздуха и по-малко dT-то. Но всичко е въпрос на сметки.

При мен колкото повече го мисля, толкова повече плюсове виждам на тази система. Подовото е много инертно, а тази система е с почти нулева инертност. Двете системи заедно може да работят доста приятно.
nelina_london - специалист
Не ангажирам с компетентност,но на последния въпрос си мисля,че би могъл да успее само в малки помещения.Има въздухообмен под вратите,но едва ли ще е достатъчно.Е,при 1000м3/h сигурно ще стане.
Южните ни спални са по 20м2 и се загряват доста бързо,при затворени врати.Един климатик загрява 3 стаи.
Холът е 60м2,отворен към стълбището.Има 3 решетки за по-голям,отделен климатик и отнема поне 4 пъти повече време да се затопли и то на максимална степен вентилатор.Да,ако помещението е затворено към стълбището ,ситуацията ще е по-благоприятна,но сравнявайки силата на струята при климатика и тази на рекуператора при 150м3/h. някак не успявам да си представя колко време ще е нужно.
За поддържане на температурата може и нещата да са на кантар,но в слънчевите дни.
Голямо изказване направих,без никаква база за изчисления.
Ще се поровя в изчисленията ни ЕЕ,където рекуператора фигурира(тъкмо ще видя загубите му) и въпреки него имаме нужда от 10кw отопление при -15° за поддържане на 21°.
nelina_london - специалист
Ако 2kw е максималната енергия за 250м3,очевидно не би работило за нашата къща.Само в слънчеви дни :)
brum - майстор
За отопление и аз не мисля, че не може да бъде единствената система. Въпроса е дали с нашият климат има шанс да се справи с охлаждането :) .
resistbody - майстор
вт фев 23, 2021 11:03 amnaster написа:
И един свеж продукт от Дания: рекуператор с вградена термопомпа за дозагряване/доохлаждане плюс вграден бойлер. Цена, около 13-14К лева. Чак се замислям дали...
https://en.nilan.dk/en-gb/frontpage/sol ... t-p-cts602
Weight 202 kg
Това от олово ли е правено бе ???
bota156 - специалист
вт фев 23, 2021 10:34 amnelina_london написа:
Bota,до мен ли е адресиран съветът ти?
Ако да,ние сме с канални климатици.Ще се ползват и за отопление, и за охлаждане.За 200м2 чиста площ(кубатурата не съм я смятала-тавани между280 и 330см),инсталацията с 2 канални климатика Дайкин стъпи малко над 8 хил лв.
Давам за пример,миналото лятото ,защото сме с 20см изолация на стените,35 см вата на тавана и нито сме охлаждали(само септември месец),нито сме вентилирали, а беше приятно като климат.Да се потретя,че не живеем в къщата,но работим по нея всеки ден.
Няма смисъл да поставяме 50м2 щори за южни прозорци,през които не влиза слънце лятото.Над всички има стрехи или еркери.Имаме само един западен,пред който има над 4м.покрита веранда.Затова споменах,че проектирането на самата къща е важно,не само изолацията.
Обсъждаме идеи и какво сме направили :)
Ползвате каналите на вентилацията или други трасета?
Какво предимство виждате в каналните климатици щото аз само негативи виждам?
Иначе след 4 години ползване на рекуператор по 3-4 месеца - ползвам само когато има полза и нужда. Лятото открехване на прозорец върши същата работа при мен (нямам мръсен въздух).
Поздравеления за мисления проект - това е най-важното условие за добър резултат
resistbody - моя рекуператор е 100кила е от най-малките. За 1000м3/ч е поне 150кила + 50 кила климатик ...
naster - майстор
В раздела с нискоенергийните сгради се очаква, че няма да се разглежда къща, накичена с 6 12-ки, или 3 мултисплита. Най-малкото, ако по-малко машини покрият топлозагубите на цялата сграда, как ще се пренася топлината във всички жилищни помещения, ако не с въдуховод? За естетическия фактор външни/вътрешни тела няма дори да засягам темата. Отговорът всъщност е, че така ги проектират и има доказани сведения за такива реализирани инсталации към сегашния момент.
resistbody - майстор
вт фев 23, 2021 10:48 pmbota156 написа:
моя рекуператор е 100кила е от най-малките.
Кво толко има в тях... ламарина 2 вентилатора и ядрото... то каналните ми 60-ки не тежът толкова..
Моя рекуператор е 10-15кг.. 250куб.м./ч ще го видим дали е рак или риба.. някой ден.. поне не съм дал много пари за него..
brum - майстор
вт фев 23, 2021 9:34 pmresistbody написа:
вт фев 23, 2021 11:03 amnaster написа:
https://en.nilan.dk/en-gb/frontpage/sol ... t-p-cts602
Weight 202 kg
Това от олово ли е правено бе ???
Вътре има бойлер, термопомпа и рекуператор. Купешките при мен са 38кг онзи дето е 150м3/ч и 54кг онзи дето е 1000м3/ч.

И аз тъй виках за моя - ламарина и хартиен топлообменник, няма как да е 40 кила. Т'ва е сигурно с транспортните хави по него. Ама като дойде ред да го монтирам на терасата търсих втори човек да го вдигаме и държим докато слагах болтовете :) .

Но както и да го гледаме е хитро решение. Три в едно с оптимизирана работа и намалени загуби.
  • 1
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 44

Тема "Рекуператор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: