• 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 44
Всичко за този вид строителство.
canyin - напреднал
bulhomes2 написа:
Е та ти не си прочел дори тая тема, почваш да пишеш директно в нея и искаш всичко да ти се обяснява пак?!? За по-малки имах в пред вид (някой ме поправи на лични, че тъй се пишело) тези 4-5 тръби по 2-3 метра с 35-45% КПД.
http://napravisam.bg/forum/viewtopic.ph ... 80#p498482
тук съм я прочел и някой да ми обясни как със грешна формула смята и с термометри от по 5.20лв на дребно струват +-1 гр. отклонение дават как по-дяволите КПД то излиза?

аз постигнах КПД 40% на *рактика не на теория и съм поставил 2 рекуператора на 2 етажа от по 80 квадратни метра жил. площ!
bulhomes2 - майстор
Като си я прочел защо ме питаш пак?

От колко лева трябва да си купуваме термометри?

Как е правилната формула?

Кой е постигал КПД на теория?
milanss - специалист
Ще ме извините, но до тук само се пише за самоделки. За хора които се занимават с ОВК може да е интересно. Но за масовия потребител, като мен, който не разбира от тях не е. Може ли някой да покаже със снимки пълната система монтирана в българска къща( дали е пасивна или нискоенергийна, няма значение) от българска фирма и да я коментира. Да каже за какви цени става въпрос. Благодаря
bulhomes2 - майстор
Е та нали двама показаха купешки рекуператори и ги чакаме да споделят...
estqwerty - специалист
milanss написа:
Ще ме извините, но до тук само се пише за самоделки. За хора които се занимават с ОВК може да е интересно. Но за масовия потребител, като мен, който не разбира от тях не е. Може ли някой да покаже със снимки пълната система монтирана в българска къща( дали е пасивна или нискоенергийна, няма значение) от българска фирма и да я коментира. Да каже за какви цени става въпрос. Благодаря
те хората които се занимават с овк си ги знаят нещата.
иначе цените са срамежливи и се крият :)
примерно при моето запитване за 100м2 апартамент, бг фирма ми каза че започваме да си говорим от 4к лева нагоре.

Весели празници и догодина дядо Коледа да донесе рекуператори на всички ви!
milanss - специалист
Да, видях ги двата. Две кофти снимки и до там. Дано като се довърши тази система да пуснат още снимки с детайли.
А по повод цените, даже и да са срамно високи трябва да се казват.
Весело посрещане на Новата година на всички.
bulhomes2 - майстор
estqwerty написа:
...те хората които се занимават с овк си ги знаят нещата...
Изобщо не се хващай на бас за това! Вентилация се прави мнооого рядко, считай пък рекуператор колко се слага! Основната ми работа е реклама и поради това се срещам с много фирми (няколко хиляди на година) във всички части на страната. Когато срещата ми е с някоя голяма фирма за ОВ винаги разпитвам за рекуператорите. Досега не съм чул дори да изговорят правилно "рекуператор". Рекооператор, реколператор и от тоя сорт. Една от най-големите фирми за вентилация в страната - Тангра, беше пуснала някакви невъзможни графики за произвежданите от тях рекуператори (някъде го писах във форума). Със съвсем добро чувство им се обадих да обсъдим защо се е получила грешката. Обаче се оказа, че било фирмена тайна. Че и се сърдели (други хора ми казаха), че съм ги бил питал и съм споделял в интернет. Бяха чели темата, но не отговориха нито в нея, нито на координатите ми.
estqwerty - специалист
ами като не става в бг - от европа.
харесвате си сертифициран модел с кпд колкото ви трябва и за нужните квадрати - и гоогле ви показва цената. туба показва как се слага и какво ви трябва.
цените са "тайна" , заради конкуренцията ...
"тайна" е защото никой не е слагал ще се учат при теб .
заради това се налага да ставам какъв ли не.

пример : харесвате си zehnder comfoair 350 - 84%
ровате и на втора страница на гоогле излиза ценовата листа на братска румънска фирма /случайно на 150км от мен/ за 2013-та. вътре има всичките му шукарии от рекуператора до различните декоративни решетки.

после отваряте канала на zehnder в ютуб - 2 видеота по 6 мин.

сега вече сте по-ориентирани от доста народ в бг.
нахвърляте си чертежче и почвате по него да си вадите метри тръби и нужните елементи.
силно е препоръчително да намерите все пак да намерите проектант - 100-200 лева са капка в морето при подобна инвестиция ако щете дори и да имате кого да обвинявате - а може и да намери грешки в проекта ви /дай боже/

два майла да ви остойностят поръчката и питанка монтират ли и дал имате гаранция ако си го сложите сами /сложите сами :) / .
хепи енд.
Tsilkov - майстор
milanss написа:
Да, видях ги двата. Две кофти снимки и до там. Дано като се довърши тази система да пуснат още снимки с детайли.
Ако визираш моите снимки то рекуператора е монтиран и колкото и да звучи странно от повече снимки няма смисъл. Що се отнася до впечатленията от реалната работа и измерванията ще мога да пиша чак след другия отоплителен сезон. Не съм пускал детайли по избора защото все се намира някои да ме анатемоса как съм "рекламен агент" и "анти направи си сам" :lol: .

Относно системите с готови рекуператори мисля че е по-редно да се пише в тази тема http://napravisam.bg/forum/viewtopic.php?f=80&t=40843, но все пак ще пиша някои основни неща които вероятно вълнуват доста хора:

смисалът от рекуператор - Нуждата от рекуператор идва когато решиш да имаш комфортна вентилация в сградата, защото при постоянна вентилация имаш загуби на енергия и нужда въздухът да е загрят за да ти е комфортно. За самите бонуси от подобна вентилация не ми се пишат фермани, но човек се замисля за нея когато има сравнително качествено жилище (незавсимо ново или старо) - изолирано, не вее от покрива, от ВиК и ел.проводите, от комшиите....... Преди това слагането на подобна система е "на свинче - звънче". Вентилацията сама по себе си не е енергоспестяваща - ако не вентилираш грам загубите са по-малки независимо с какъв рекуператор си!

проекта - Можех да мина и без проект понеже когато системата е само с рекуператор е много проста и изчистена, а на мен все пак ми влиза в работата разучаването на подобни системи въпреки че не съм ОВК инженер (архитект съм). Самите производители на рекуператори имат купища информация и упътвания (например http://www.brinkclimatesystems.nl/Inter ... x?id=2251;), но си иска и малко четене на английски. За хора които не се занимават професионално с това (като мен) не знам дали има смисъл да спестят 150-200 лева за ОВК проект при условие че с него получават точни чертежи и количествени сметки + отпада нуждата от "преоткриване на колелото" и то на английски. В моя случей имаше сериозен ОВК проект (прави го AntonBM :prayer: ) понеже рекуператора беше навързан с климатична система и там вече нещата не бяха "по калъп".

доставчикът - Пазара на тези машини е свит и търговците са малко с малко оборот и несговорчиви - ама в крайна сметка това не е от някакво огромно значение когато знаеш какво искаш и правиш :lol: По тази причина(несговорчивите търговци) и понеже цените бяха "от трън та на глок" аз си избрах този които за момента (преди 1-2 години) беше най-охотлив и най-наблизо. Единствено моделите на Тангра бяха малко по-евтини (2200 вместо 3000 лева), но голи като пушка и с неясни качества. Избрах си модел които е със сертифицирани данни от Passiv House Institut - http://www.pass ... 300_en.pdf. На производителя са по-оптимистични, но ако сравниш данните на пасив хаус това е един от най-добрите. Понеже съм без земен топлообменник и имах нужда от предподгревател трябваше да взема по-големия модел (300 кубика вместо 200 които са достатъчни за къща)+едно дистанционно+ДДС и нещата отидоха на 3900 лева.

монтажът - Когато системата е само от рекуператор на практика не е нужно нищо повече от PVC тръби лепнати с лепило и няколко стандартни розетки + тук там изолация по тръбите. Тука човек спокойно може да се отдаде на форумното мото "направи сам". Изобщо цялата разводка не се различава особенно като пари и майсторлък от станалите практически задължителни вентилации на баните и толатените. Ако имаш желание и пари за "маркови тръби", шумозаглушители,системни шапки и т.н. си е бонус но не е от решаващо значение.
estqwerty - специалист
с канален климатик ли се го свързали ?
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 44

Тема "Рекуператор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: