• 1
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 44
Всичко за този вид строителство.
Lutchezar - майстор
Мисля че не отчиташ многобройните завои на въздуховодите. Според мен те почти спират движението на въздуха.
Hursa - майстор
Не би трябвало да има много завои. Но действително потока ще е незначителен и според мен. "Движещата сила" в случая ще е конвекцията (когато тя е преобладаваща), а тя ще е значително "спъната" от сравнително дългите хоризонтални участъци. Значително по-дълги от вертикалните.
nelina_london - специалист
На мен ми е интересно кога няма да работи този рекуператор ,че се мисли за клапа .
Единственият неблагоприятен период е в летните жеги през деня ,но тогава не виждам как ще навреди въпросното нежелано движение на въздух във въздуховодите .
Дали ще съм в къщи или не ,особено зимните месеци ,и рекуператорът и климатикът си работят и не се спират .
Hursa - майстор
В "пасивните" сгради :)
Естествена вентилация, пасивна - може да се направи. Но за съжаление - пасивна регенерация не може (поне според мен, ако се реализира подобна ще е с незначителна ефективност).
(Което не означава, че регенерацията е нежелателна :))
Slavov99 - специалист
Здравейте, колко разстояние имате на фасадата между изпускателен и смукателен отвор? Налага ми се да преправя малко засмукващия отвор и искам да се ориентирам колко близо може да е до изпускателния?
nelina_london - специалист
При нас ,изхвърлени въздух излиза на покрива във вентилационен отвор като комин .В него има 3 тръби -рекуператор ,от аспиратора в кухнята и тръбата на канализацията ,за да не мирише .Решетката за свеж въздух си е на фасадата .
Ако и двете трябва да са там ,вероятно това ще е полезно .
Прикачен файл:
Screenshot_20221218-203055_Samsung Internet.jpg
Screenshot_20221218-203055_Samsung Internet.jpg (104.94 KиБ) Видяна 1325 пъти
А,тук е около 2 м.
Прикачен файл:
Screenshot_20221218-203755_Google.jpg
Screenshot_20221218-203755_Google.jpg (105.44 KиБ) Видяна 1321 пъти
Здравейте,

благодаря на всички, които са писали в тази полезна тема.Имам нужда от вашата помощ относно закупуване на рекуператори за стенен монтаж за апартамент.Прилагам схема на апартамента.
https://mega.nz/file/PdxFXQ4R#Bd_C7dNqe ... 5M10dQX0Vg
В най-малката спалня ще има 2-ма човека, а в останалите 2 спални по един.В дневната през повечето време ще има 4-ма човека.Ако вземем формулата, че за един човек са нужни по около 20-30 кубични метра свеж въздух на час то тогава излиза, че за спалните където ще има по един човек ми трябва поне рекуператор, който трябва да вкарва/изкарва по толкова свеж въздух на час (20-30 кубика ).Гледам, че повечето имат степени, което ще рече, че на първа степен с по-малко шум може да се вкарва и по-малко въздух и да е по-тихо и да осигурява поне тези 20/30 кубика на час.Гледах за дневната този
https://vimax.bg/ventilacionni-i-drugi- ... eu5-s.html

За спалните по един от тези

https://moby-bg.com/product/1353/rekupe ... 5-9-r.html


Като за спалнята където са двама човека, явно рекуператора ще трябва да работи на 2-ра степен и ще е по-шумно.Като се има предвид, че ако не са сертифицирани тези рекуператори ще са с 20% по-надолу като ефективност.Дали горните модели могат да ми свършат работа от нуждата за постоянно проветрение и намаляването на влагата ? Също така се чудя дали тези филтри които се предлагат в горните уреди наистина ще чистят въздуха от фините прахови частици и миризми, тъй като в момента в апартамента във всяка спалня имам по един такъв пречиствател

https://www.clearair.bg/bg/products/winix-zero-compact

а в дневната съм с този
https://www.clearair.bg/bg/products/zero-pro

Отделно имам и този влагоуловител
https://mashinimag.com/komforten-vlagou ... k-72e.html

и го пускам като в някоя от стаите влагата стане над 55% ?

С две думи дали при покупката на горните рекуператори мога спокойно да кажа, че нуждата от влагоуловителя, постоянното отваряне на прозореца и пречиствателя ще отпаднат ?

Приемам всякакви насоки за по-добри стенни рекуператори, ако тези нe отговарят на горните изисквания.Мога да се разделя с приблизително до 10К лева стига да мога да отговарят на горните изисквания. Предварително ви благодаря за отделеното време.
rook - напреднал
Не мога да ти дам конкретни отговори на въпросите, а по-скоро още малко теми за размисъл.
Цитат от един сайт - „Нормaта за необходимото количество въздух на човек за един астрономически час е:
– Човек в покой – 11 m3/h.
– Работа в офис 15 до 36 m3/h.
– Физическа работа от 30 до 50 m3/h.
– Спорт от 50 до 80 m3/h.“
Проектанта при нас първо ни убеждаваше, че не ни трябва рекуператор. Аз държа на него и сметна, че трябвало да бъде 520 м3/ч. Неговата логика е, че въздуха в помещението трябва да се сменя целия за един час (става дума за къща, която е още на етап проект с вътрешна площ около 160м2). Според мен е ненормално много това количество въздух. Ще търся и друг ОВК проектант в някое далечно време.
Много ми се струват 30м3/ч за един човек. Трябва да е постоянно в тази стая и да върши наяква физическа работа. При нормална дейност – гледане на ТВ, четене, ядене, спане и т.н., 15м3/ч са достатъчни, при условие, че се съобразява спрямо моментното натоварване на помещението. ОВК-то каза в началото, че проветряване сутрин и вечер е достатъчно и после избухна с мега вентилация.
Вече е коментирано за тези реверсивни рекуператори, че работят по-добре, когато са по двойки с противоположна работа. Едва ли вътрешните врати на стаите са много плътни и единичните трябва да вършат работа, защото няма как да направят голям вакуум или налягане, при положение, че стаята е добре уплътнена. :) Освен това не се разбира как ги смятат тези 46 м3/ч. Дали е сбор на вкаран плюс изкаран въздух(според мен е така) или 46м3/ч е свежия въздух и още толкова е изкарания.
Ние също ползваме влагоабсорбатор, но само в стаята, където спим и то само през деня, докато ни няма (двама възрасни плюс едно на 3 години). В другите стаи влажността си е в норми (55-58%). Отопляваме с ел. конвектори. Не се сещам кой има такива единични, за да каже, до колко се променя влажността при работата им.
Много ти благодаря за полезната информация. Установих, че колкото повече чета на тема рекуператори ( и всичко свързано с тях ), толкова повече въпроси ми изникват, но така и още повече неща научавам.Ще се образовам още и ако ми изникне още някой въпрос ще питам ( освен, ако сам не стигна до отговора ).
brum - майстор
За да си намериш решение дефинирай първо ясно целите и ги приоритизирай.

На рекуператора целта му е да докара свеж въздух и да намали влажността е страничен ефект (като при определени условия може и да я повиши). Свежият въздух обаче е тоя който е извън сградата, а той си върви в комплект с всичките му екстри (примерно пушека на съседа дето се топли на дърва). Споменавам го, защото си писал, че ползвате air puririfer-и.

Та започни с целите и кое от тях е най-важно. После ще ти споделим кое би било удачното решение според нашите разбирания.
  • 1
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 44

Тема "Рекуператор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: