• 1
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
Всичко за този вид строителство.
brum - майстор
По-скоро постъпващият охлажда тръбите и от външният край на тръбите кондензира влагата дето е в сградата. Там където няма топлоизолация по тези тръби е очаквано.

При мен на този участък е някаква мека връзка която фабрично си идва с вата около нея. Няма неизолирани участъци и няма конденз. Сега ходих да го гледам.
nelina_london - специалист
Тръбата на входящият ни въздух е много къса ,около 45 см са в стената (25 тухла +20 см EPS) ,после има едно коляно ,изолирано с поне 20 см каширана вата и влиза в рекуператора .Така неизолираната част е само в тухлата и е факт ,че има конденз ,който обаче се стича по фасадата .
По проект спироканалите в къщата трябва да са изолирани с микропореста гума ,точно поради вероятност от конденз .Така е в ОВК книгите .Според архитекта ни не може да има толкова голяма температурна разлика ,за да доведе до конденз ,затова изолирахме с по-евтиния вариант -каширана вата .
Обаче на мен не ми стана ясно как изглежда този въздуховод на покрива .
Slavov99 - специалист
Ето я вертикалната тръба на рекуператора, която кондензира

Прикачен файл

5F6CAF3F-1AFA-48F5-A0A8-4E28BFC4F101.jpeg
5F6CAF3F-1AFA-48F5-A0A8-4E28BFC4F101.jpeg (48.32 KиБ) Видяна 841 пъти
Hursa - майстор
Ако не е плътно покритието на топлоизолацията. Например там където тръбата се стикова с корпуса или от към страната на стената - постъпва въздух от сградата, който евентуално не е с много ниска абсолютна влажност, дори при ниска относителна. В случая обикновена паропреграда не върши работа (според мен). (Трябва да се има предвид и че топлоизолирането на тръба не е като топлоизолиране на стена - в зависимост от изолационните качества, особено ако се овлажни и ако е под определена дебелина - дори може да увеличи топлообмена.) Уплътнението около тръбата добро ли е, еластично и "многоредово" - ако не е плътно може да преминава въздух и влагата от него да кондензира.
brum - майстор
Цялото нещо изглежда меко казано странно като изпълнение. Имаш оголени части отвън. Това ще охлажда тръбите вътре. Вътре в къщата трябва да имаш плътна изолация по тази тръба. ПУ пяна върши чудесна работа на местата където не може да се сложи микропореста гума.
Slavov99 - специалист
Мястото на навлизането на тръбата в панела е стабилно изолирано и обмазано със Сика флекс, от вътре тръбата е с Кфлекс изолация. Дефатко към момента виждам два варианта: завъртам тръбата на 90 градуса до хоризонтал с лек наклон за отичане на конденза или заменям коляното с тройник и монтирам тапа с пробка за оттичане(този вариант ще се нуждае от периодично обслужване, което е минус)
Slavov99 - специалист
пон фев 06, 2023 4:30 pmHursa написа:
Едва ли кондензира влагата от постъпващия въздух. Участъка на въздуховода между тялото на рекуператора и входа му в сградата - топлоизолиран ли е и къде минава. Дълъг ли е участъка.
Вентилацията към момента не се ползва, това според мен е част от проблема. Блока е монтиран на около метър от стената.
brum - майстор
Като почнеш да я ползваш ще е по-зле. Това ти е за вземане на въздух отвън, нали? Като вентилацията заработи само ще увеличиш дебита и ще смъкнеш още температурата на тръбите там където кондензира.

Каква е идеята на този "кюнец" дето стърчи над билото?
Slavov99 - специалист
Така го изведоха за засмукване. На снимката не се вижда но изпускателния отвор е зад тръбата и една от целите е да се спази дистанция между тях
brum - майстор
Тази тръба грози фасадата. И ми е леко странно как седи и не е паднала сама.

При така обърканият проект бих пробвал да оставя двете решетки една до друга и да разкарам това чудо. Не е такава драма да са близо една до друга решетките. Имах рекуператор дето беше по този начин - монтиран на терасата, а отвеждането и вземането на въздух бяха на 50см едно от друго. Имах и сензори за качеството на въздуха. CO2-то спадаше доста бързо. VOC-овете също. Та бих оставил малките недостатъци на близките една до друга решетки пред това да загрозя така фасадата.
  • 1
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44

Тема "Рекуператор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: