• 1
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 44
Всичко за този вид строителство.
brum - майстор
Обмислях нещо подобно, но тръбите ми не са изолирани с микропореста гума и щеше да се получи конденз по тях. Това при 250м3 и 500м3 на час за да има някакъв осезаем ефект.

Ако бях го съобразил при монтажа на тръбите щях да се пречупя и да дам пари за смислена изолация по тръбите. Сега са с минералната вата...
nelina_london - специалист
Не се ориентарах дали говорите за рекуператор с климатик в едно ?

Ние също сме с каширана вата на тръбите-по спомен излезе около 100лв .Микропорестата гума идваше около 800лв .
Slavov99 - специалист
ср юли 27, 2022 7:34 pmnelina_london написа:
Не се ориентарах дали говорите за рекуператор с климатик в едно ?
Да

Това е линка на машината:

https://gree-bulgaria.com/gmv-vdr-venti ... iven-blok/
resistbody - майстор
При нормалния дебит на въздуха тоя изпарителен блок може да допълни загубата при рекуперация, ако искаш да променяш температура трябва да се върже на байпас с вентилатрен режим... Вероятно машината има такава възможност...
Къщата във Войнеговци и един колега от форума са с допълнителен канален климатик вързан на байпас... Той ако още е във форума ще сподели повече.. Нели доколкото знам е с отделни системи за рекуперация и климатизация, тя пак ще допълни... И аз съм мислил да добавя едно изпарителче на моя рекуператор, ама дали ще я докарам до там надали..
nelina_london - специалист
Опитах се да потърся повече данни за това Gree .Нещо като консумация при дадени градуси ,но такава няма .
Подозирам ,че тази консумация от 270 w е само в режим рекуперация .Това е ужасно много за ниските проценти на рекуперация .Не знам доколко са верни разсъжденията ми ,не претендирам за компетентност , при толкова постна информация ,но ако се отопляме,очевидно рекуператорът ще работи с максималният си дебит, защото 500м3/h не са много за отоплителен уред /климатик .За денонощие са около 6 kWh ,за 30 дни 180кWh ×0,20 лв =36 лв само за рекуперация с максимално КПД 75 % . За сравнение Зендера изразходва 47 W/h при 350 м3/h .Няма да добавям 1/2 ,за да получа дебит от 500м3/h ,а направо ще умножа цифрата ×2 и се получава 3 пъти по-ниска стойност ,при КПД 90% .Тук не става въпрос за едни 24 лв на месец ,а за това колко повече загуби търпи къщата при 75 % КПД
Другото ,което не става ясно е ,какво се получава ако имате нужда от само 150 м3/h .Как ще отопляте къщата само с този дебит ,макар и доподгряван ? Изброени са 2 вида дебалансирани режима ,които всеки рекуператор притежава (нашият използва дебалансирането като фрост протекшън) , но не пише ,че може да се направи допълнителна циркулация , затова не ми става ясно .При системите ,за които resistbody спомена с подвързан климатик ,може да вкарваш само 50 м3 /h външен въздух ,а климатикът си има допълнителен приток на въздух с тръба от сервизно помещение .
Гледах данни от пасивната къща във Войнеговци ,не си спомням при каква външна температура ,но климатикът подгряваше въздуха на 36°,измерено с инфраред камера .Очевидно е ,че не говорим за доподгряване на въздуха само до загубите на вентилацията ,заради топлинните загуби на къщата .

Ето най-добрата таблица за Gree ,която открих .Поне има мощност ,на отопляне и охлаждане в режим рекуперация .
Прикачен файл:
Screenshot_20220727-223651_Drive.jpg
Slavov99 - специалист
Въпрос към ползващите рекуператори - имате ли монтирани клапи по въздуховодите- конкретно преди/след машината?
nelina_london - специалист
Имаме ръчни клапи на финала на въздуховодите (само на нагнетяващите) и могат да се притварят с дълъг предмет (молив ),бъркайки през стенните решетки .Изсмукващите са на винт и там може да се регулира дебитът без клапа .
Преди рекуператора нямаме ,а и не виждам смисъл да има там .Трябва да имате достъп и до външната решетка (на фасадата ), за да я почиствате от прах .
brum - майстор
Аз имам. Тъкмо 4 броя. Позволяват да задавам колко въздух да ходи на 1ви и колко въздух на 2ри етаж. На 1ви етаж са дневните стаи, на 2ри са спалните. Отделно, че позволява да затварям почти херметически клапата на аспиратора и да пускам допълнително отвеждане на въздуха от хола. Много подходящи при готвене.

И 4те клапи са с пропорционални задвижки и автоматизирано управление. Като примери за автоматизация - къпеш се и след 30 минути пуска вентилацията на висока скорост за да изсуши баните. Отваряш аспиратора - автоматично отваря клапата и пали каналният вентилатор по неговите тръби (за да не ти шуми над котлона). Денем пуска въздух в стаите на долният етаж, вечер на горният, а в преходните часове и на двата.
nelina_london - специалист
Ако имаш достъп до ел.клапите ,супер.Кефиш ме с всички тези автоматизации .У нас всичко е затворено с картон и няма никаква електроника зад него ,защото иначе някой ще ми пили на главата .Единствено каналния климатик е в окачен таван ,и ревизионната му решетка не е достатъчно голяма ,за да позволи смяната му ,без рязане на картона.
Рекуператорът ни работи нон стоп на 150м3/h (при 600м3 обем) навсякъде ,никога не се налага да го пускам на по-силна степен ,баните съхнат бързо ,няма миризми от готвено .Много рядко съм го пускала на 50м3/h .
Slavov99 - специалист
Добре, но при липса на клапи за затваряне на системата не ви ли притеснява, че се губи въздухоплътност на помещенията? При условие, че в някакъв момент рекуператора не работи вентилационната система не е ли “дупка в стената” метафорично казано?
  • 1
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 44

Тема "Рекуператор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: