• 1
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 44
Всичко за този вид строителство.
nelina_london - специалист
Понеже naster засегна топлинния товар,се чудя как би могъл той да бъде изчислен без рекуператор.Как биха могли да предвидят загубите от проветрение.
Ето за справка едно обобщено изчисление от нашия проект за средна южна спалня.Топлозагубите са равни на загубите от вентилация,при това рекуператорът е изчислен на 90%ефективност.Справката е при -15°.
Ако не вентилираме,вместо с 10kw ,ще се отопляваме с 6 kw при посочената температура.Но ,кой ще изчисли колко ще проветряваме през прозореца и какви ще са загубите от там?
Изобщо фигурират ли в проектите за нови сгради такива загуби без рекуператор.?
Прикачен файл:
20210224_200643.jpg
20210224_200643.jpg (73.56 KиБ) Видяна 1920 пъти
naster - майстор
Аз се сещам само за потребността кубици на час на човек.
radius - майстор
Залага се различен коефициент върху кубатурата на всяко помещение. За баните е най-голям, после кухни и т. н.
nelina_london - специалист
Хм,разбирам това с кратността на обема,но при нас той е изчислен спрямо 300м3 рекуператор.
Ако го няма по-задание,се оказва,че би било много разтегливо и неточно подобно изчисление.Дано изобщо фигурират тези загуби .
Прикачен файл:
20210224_203923.jpg
Гледайки таблицата за пореден път ,ми просветна,че тези загуби са максимални или при рекупериране на 300м3 мощност.На минимална степен ще намалеят доста.Все пак,топлинния товар се изчислява при максимум неблагоприятни условия.
nelina_london - специалист
Порових малко в наредбите.
В по-простите софтуери,присъства само вентилация на кухни и бани.Коефициентът за кратност на баня е 1,5,а за кухня 2.
В настоящата наредба за ЕЕ,се залага ,че естествената вентилация е обвързана единствено с обема на сградата.Не се разграничават отделните жилищни помещения.
Когато се изчислява по отделни стаи се залага кратност на обема 0,5.
Това е едно чудесно пожелание,но трудно изпълнимо.Едва ли са доста хората,които отварят прозореца всеки час .
Tsilkov - майстор
На -15 градуса дори и пушачите се въздържат от отваряне :lol: Само в общежитията в Студентски град населението успява да вентилира успешно през прозореца.
nelina_london - специалист
Реших да дам кратък отчет за Зендера,който работи от 3 седмици.Отне ми малко време да го разуча,въпреки простото меню.
Нанесохме се в най-благоприятния сезон за тест,когато нито отопляваме,нито охлаждаме.Настроих го на летен режим и работи по схемата от 7 до 19 часа на режим away(50m3/h),от 19до 23 часа на макс(350м3)и от 23часа до 7 на средна степен(тук не съм много сигурна за кубиците)
Ползва се бай пас функцията,като разликата между външната температура и подаваната е между 1 и 1,5 °. Не разбирам на какво се дължи,защото рекуператорът е закачен на външна стена и пътят до засмукването на свеж въздух е само едно коляно ,което влиза в стената.
Все още не мога и да установя доколко ефективна или по-скоро бърза е вентилацията в баните,защото са големи .Ако се образуваше пара при къпане,по-лесно щях да отчета колко бързо се разсейва,но при този обем на баните ,дори и с пълна вана няма видима пара.
В момента температурата в къщата е 22-23° целодневно,нощната работа на рекуператора не успява да я свали,въпреки,че уредът отчита температура на подаване между 14 и 18°.
Не чувам никакъв шум по тръбите вечер,когато е най-тихо,за сметка на това тялото на 3та степен е доста шумно.При нас е разположено в перално помещение,което няма обща стена с нито едно от основните помещения ,въпреки това ,ако вратата на пералното е отворена, на максимална степен мога да го чуя в спалните.При затворена врата трябва да се заслушам,а на 2ра(средна степен)през нощта не се чува.
Скоро гледах и консумацията до момента,но не я запомних.Ако има интерес ще я споделя идната седмица.
brum - майстор
Кажи дали има разлика в спането със спрян и пуснат рекуператор :) . Това е което може да накара хората да се замислят.

От както го пуснахме мина доста време, но на мен все още ми седи в главата как се събуждахме по-наспани за същото време. И съответно не е спиран от тогава. Дори в най-студените нощи си работи на 2ра степен, а през деня на 3та или 4та.
nelina_london - специалист
Ох,brum, каквото и да кажа, едва ли ще променя мнението на някой,който го намира за ненужна гъзария.
За спането не мога да съм обективна,защото сме на нов матрак,в нова къща.Да ,спя непробудно,но и ми се налага да ставам рано,така че може и от умората да е.
Но,имам друга съпоставка и тя е с вентилирането през уикендите.
Първият такъв,докато ни нямаше, рекуператорът не работеше,защото до този етап настройвах всеки ден ръчно,докато създам някакъв режим.Ами,щом влезнах от вратата ми замириса на спарен въздух,нещо което липсваше на другия уикенд,когато машината работеше по вече установен график.
resistbody - майстор
нед юни 06, 2021 5:06 pmbrum написа:
Кажи дали има разлика в спането със спрян и пуснат рекуператор :)
Е ако е отворен прозореца няма да има разлика със спрян :D Аз основно за това съм го взел... че ще седят отчепени прозорци и врати ми е ясно по мойте хора... ама жента има лошия навик да затваря прозореца вечер.. аз пък имах глупостта да сваля тавана на 250см в спалнята навремето.. сега съм със 300 строително и рекуператор купен преди да имам план на къщата :D
  • 1
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 44

Тема "Рекуператор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: