• 1
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 44
Всичко за този вид строителство.
resistbody - майстор
Бях пропуснал бойлера, обсъдихме го с naster на лично...
То и аз имам подобна идея за самоделка, т.к. се занимавам със хладилна техника ;) без бойлера естествено.. след като неколкократно удавих един компресор се отказах..
nelina_london - специалист
naster,е отговорил,но все пак и аз като руса дама да се изкажа.
Една сравнително голяма сграда като нашата трябваше да бъде окичена с 5 климатика.
На първо място ще сложа финансовата страна-хубави ,икономични климатици от класа на Дайкините,които взехме,щяха да ни стъпят над сумата,за която закупихме двата канални.Все пак това е единствения ни източник на отопление и класът е важен.
Размерът на климатика-по проект сме с 12ка за 3 спални по 20м2 и 18ка за спалня и хол -общо 75м2.Колко големи трябва да вземем за отделните стаи-9ки ще са големички.
Затова и nasterе писал,че в една нискоенергийна сграда е безмислено да се използват N на брой машини,ако има по-малки потребности.
Красотата на вътрешните тела няма да я коментирам.
Шумът също е фактор-телата на каналните климатици не са разположени в спалните помещения,а в коридорите.
Каналните климатици,позволяват и дълго трасе на фреона така,че са разположени отвън,на планирано място,където никой няма да види и чийто шум на никой няма да пречи.
Имат изградена система от въздуховоди(под 150лв за спироканали и монтажни планки за вътрешните тела),която е отделна от тази на рекуператора.Единствено използват обща решетка.
Обективна съм и затова ще спомена и минуса-регулиране на температурата във всяка стая.За това бе помислено в проекта,като бяха заложени клапи с ел задвижка с термостат за всяка стая,но не ги изпълнихме.При еднакви по обем спални с еднакво изложение,решихме,че веднъж като регулираме дебита с ръчните клапи при решетките ,няма да има драми.
Не съм искала да ви засегна с щорите,но ми прозвуча като съвет към мен,а не като мярка,която вие сте реализирали и споделяте.
Относно килограмите -Зендера тежи 50 кг,200литровия бойлер,също.Като се добави термопомпата и общите между тях звена и ей ги килограмите.
naster - майстор
За мен единственият им недостатък е в по-ограниченото им разпространение... факт, дори в дизайнерски проекти на жилища има изпльоскано по едно вътрешно тяло, кому е нужно...

Това за регулиране на температурата в отделните помещения го подминавам, защото веднъж искаме сградата да е изолирана, темперирана, без студени повърхности, конвекция и съотв сме я натъпкали със 100-ина кубика изолации... Това е все едно да си купиш хладилна чанта и да очакваш, че ще имаш отделения с различни температури, образно казано... субективен въпрос е комфортното усещане.
nelina_london - специалист
И аз съм на това мнение,нали гоним еднакъв комфорт на сградата.
Но,някой, някъде пак бе анатемосал каналните климатици,че не позволявали прецизен реглаж и реших да го спомена,че постът ми започна да прилича на платена реклама:)
Все пак, темата е в раздел,който разглежда сгради малко по-различни от БДС. :yawinkle:
bota156 - специалист
ср фев 24, 2021 12:26 amnelina_london написа:
И аз съм на това мнение,нали гоним еднакъв комфорт на сградата.
Но,някой, някъде пак бе анатемосал каналните климатици,че не позволявали прецизен реглаж и реших да го спомена,че постът ми започна да прилича на платена реклама:)
Все пак, темата е в раздел,който разглежда сгради малко по-различни от БДС. :yawinkle:
Рекуператора осигурява СВЕЖ ЗДРАВОСЛОВЕН въздух, проветрение без огромна загуба на топлина.
Допълнителен ефект е намаляне на прахоляка - по скоро полепването му по тръбите и филтрите, а не по мебелите
Според мен не е подходящо да се смесва с отоплението. Него си го смяташ и изграждаш отделно според калкулираните загуби. Рекуператора няма особен ефект - проветряваш много повече и губиш същото количество топлина. Сменяш въздуха 5-6пъти на ден а не само 1 път, че и по малко.
Правил съм си експеримент = при слънчево и студено време пада с 5-6 градуса вътрешната температура като работи рекуператора с 350м3/ч. Като не работи не пада. Затова сега го ползвам на минимум - всичко над м3 на квадрат е разхищение на топлина, даже и 1/2м3 е достатъчно
brum - майстор
Nelina, имам въпрос малко извън темата. Къде сте монтирали външните тела на каналните климатици за да не загрозняват фасадата и двора?
martin54 - помощник
ср фев 24, 2021 8:16 ambota156 написа:
ср фев 24, 2021 12:26 amnelina_london написа:
И аз съм на това мнение,нали гоним еднакъв комфорт на сградата.
Но,някой, някъде пак бе анатемосал каналните климатици,че не позволявали прецизен реглаж и реших да го спомена,че постът ми започна да прилича на платена реклама:)
Все пак, темата е в раздел,който разглежда сгради малко по-различни от БДС. :yawinkle:
Рекуператора осигурява СВЕЖ ЗДРАВОСЛОВЕН въздух, проветрение без огромна загуба на топлина.
Допълнителен ефект е намаляне на прахоляка - по скоро полепването му по тръбите и филтрите, а не по мебелите
Според мен не е подходящо да се смесва с отоплението. Него си го смяташ и изграждаш отделно според калкулираните загуби. Рекуператора няма особен ефект - проветряваш много повече и губиш същото количество топлина. Сменяш въздуха 5-6пъти на ден а не само 1 път, че и по малко.
Правил съм си експеримент = при слънчево и студено време пада с 5-6 градуса вътрешната температура като работи рекуператора с 350м3/ч. Като не работи не пада. Затова сега го ползвам на минимум - всичко над м3 на квадрат е разхищение на топлина, даже и 1/2м3 е достатъчно
Точно, защото като се обменя въздуха с неподходящо темпериран пресен такъв тогава ще има осезаем пад на градусите в помещението, защото рекъператора зимата вкарва по-студен от вътрешния въздух, а лятото по-топъл...., но ако самата машина може да го подгрее съответно да го изстуди преди да го вкара в помещението ще е супер и няма да има падове в температурата.
nelina_london - специалист
ср фев 24, 2021 8:35 ambrum написа:
Nelina, имам въпрос малко извън темата. Къде сте монтирали външните тела на каналните климатици за да не загрозняват фасадата и двора?
Между страничната ограда ,зад гаража,който е на улична легулация и на калкан със съседа .Климатиците са на земята и са видими само като се излиза от гаража за двора.
Прикачен файл:
20210224_092510.jpg
20210224_092510.jpg (94.32 KиБ) Видяна 1211 пъти
В дясно(изток)м/у оградата и къщата

Прикачен файл:
20210224_091535.jpg
nelina_london - специалист
ср фев 24, 2021 9:24 ammartin54 написа:
ср фев 24, 2021 8:16 ambota156 написа:

Рекуператора осигурява СВЕЖ ЗДРАВОСЛОВЕН въздух, проветрение без огромна загуба на топлина.
Допълнителен ефект е намаляне на прахоляка - по скоро полепването му по тръбите и филтрите, а не по мебелите
Според мен не е подходящо да се смесва с отоплението. Него си го смяташ и изграждаш отделно според калкулираните загуби. Рекуператора няма особен ефект - проветряваш много повече и губиш същото количество топлина. Сменяш въздуха 5-6пъти на ден а не само 1 път, че и по малко.
Правил съм си експеримент = при слънчево и студено време пада с 5-6 градуса вътрешната температура като работи рекуператора с 350м3/ч. Като не работи не пада. Затова сега го ползвам на минимум - всичко над м3 на квадрат е разхищение на топлина, даже и 1/2м3 е достатъчно
Точно, защото като се обменя въздуха с неподходящо темпериран пресен такъв тогава ще има осезаем пад на градусите в помещението, защото рекъператора зимата вкарва по-студен от вътрешния въздух, а лятото по-топъл...., но ако самата машина може да го подгрее съответно да го изстуди преди да го вкара в помещението ще е супер и няма да има падове в температурата.
Системата за отопление,всеки си решава сам дали да е обвързана с рекуперацията или не.Има ОВК специалисти,които са учили за това.
Нашето семейство е от 4ма и 75м3/h непрекъсната работа с boost за готвене и баня, ще е достатъчно.И като съм почнала със снимките ето общите решетки на системата ни.Отделни инсталации,но въздухът от климатик и рекуператор се смесва в общата кутия.И да не се смеси напълно,духат на едно и също място и няма как да се получи осезаем спад в t.
Прикачен файл:
20210223_201403.jpg
Тази тема стана мнооого водниста.
naster - майстор
ср фев 24, 2021 8:16 ambota156 написа:
Рекуператора осигурява СВЕЖ ЗДРАВОСЛОВЕН въздух, проветрение без огромна загуба на топлина...
Което е така, само по себе си, но в раздела за нискоенергийни сгради, прочитът е малко по-различен. Ако приемем стандартът за пасивни сгради като "алманах", повтарям, нищо не работи само за себе си в една нискоенергийна сграда. Проектът се съобразява с минимални загуби на енергия, енергийни печалби, набляга се на пасивните мерки, за да се намали до минимум нуждата от активни - отопление. В този ред на мисли, показателят за въздухонепроницаемостта на сградата също има стойност, която се гони, стриктно или не. Това поражда нуждата от принудителна вентилация, която да не компрометира пасивните мерки, а да осигурява необходимия пресен въздух на обитателите. На тази база се изчислява топлинния товар на сградата и съответно, необходимата отоплителна система. За справка: практиката за изграждане на вентилационна и отоплителна система в едно преобладава в почти цяла Северна Америка.
  • 1
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 44

Тема "Рекуператор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: